Chidaneh.com placeholder image

لذت یک خواب آسوده…

به قلم: تحریریه چیدانه

اتاق خواب: وقتی به تخت‌خواب خود فکر می‌کنید، آیا فکر پریدن در آن پس از یک روز کاری طولانی به سرتان می‌زند؟ یا آیا به فکرتان می‌آید که تخت‌خواب شما اصلا راحت نیست؟ صبر نکنید تا سال عوض شود تا شما به فکر تغییرات بیافتید. هم‌اکنون تصمیم بگیرید تا تخت‌خواب خود را تبدیل به پناهگاهی امن و راحت بکنید.

 حقیقت این است که خیلی از توصیه هایی که از دوستان و آشنایان در مورد علت بدخوابی و راه حل های یک خواب راحت می شنویم ریشه واقعی و علمی ندارند و در حد یک افسانه هستند. در این مطلب ما نکاتی را مطرح می‌کنیم که به شما در خرید کالای خواب کمک شایانی می‌کند.

قالیشویی ادیب

افسانه شماره 1:‌ سفتی تشک مهم‌ترین عنصر در انتخاب تشک است.

حقیقت این است که پیش از هر کاری شما باید تشکی پیدا کنید که از مواد مناسب ساخته شده باشد. بسیاری از برندهای مطرح تشک محصول خود را با استفاده از ترکیبات مصنوعی می‌سازند. اگرچه قیمت تمام‌شده این تشک‌ها از تشک‌های طبیعی کم‌تر است اما در اکثر تشک‌های مصنوعی هوا به خوبی جریان پیدا نمی‌کند.«راحت‌ترین تشک‌ها آن‌هایی هستند که روکش آن‌ها از مواد طبیعی مانند پشم، پنبه، و لاتکس ساخته شده است. این نوع تشک‌ها دارای عایق خوبی هستند و هوا به راحتی در آن‌ها جریان پیدا می‌کند. تشکی که در طول زمستان گرم می‌ماند همان تشکی است که در تابستان نیز خنک می‌ماند.»   

برای مثال پشم دمای بدن را در طول خواب تنظیم می‌کند و رطوبت را از بدن می‌گیرد. «هر فرد در طول شب حدود 500 میلی‌لیتر آب از دست می‌دهد که این مسئله به دلیل تعرق و تنفس است. پشم رطوبت را از بدن می‌گیرد و این امر باعث خواب بهتر می‌شود. این مسئله در ماه‌های سرد منجر به گرمای بیش‌تر و در ماه‌های گرم منجر به سرمای بیش‌تر می‌شود.»
اگر با توجه به توان مالی‌تان قادر به خرید تشک‌هایی با ترکیبات مصنوعی هستید، گزینه‌های زیادی در بازار پیش روی شماست. کیفیت تشک‌های مصنوعی از روی تعداد فنرهای آن‌ها مشخص می‌شود. این فنرها از طریق فوم‌ها و الیاف‌ مصنوعی یا طبیعی به هم وصل می‌شوند. هر چه الیاف موجود در تشک‌ها طبیعی‌تر باشد، هوا بهتر در درون تشک‌ها جریان می‌یابد.
برای این‌که بتوانید با توجه به میزان پولی که می‌خواهید خرج کنید بهترین انتخاب تشک برای خرید را داشته باشید، بهتر است یک تشک مصنوعی بخرید و سپس آن را با یک روکش که از مواد طبیعی ساخته شده است روکش کنید.

افسانه شماره 2: اگر به پشم یا لاتکس آلرژی دارید، نمی‌توانید از تشک‌های طبیعی استفاده کنید.

اگرچه محبوبیت تشک‌هایی که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند روزبه‌روز افزایش می‌یابد اما همیشه این مسئله در مورد آن‌ها وجود دارد که افرادی که آلرژی دارند نمی‌توانند از این نوع تشک‌ها استفاده کنند. خبر خوب این است که این مواد آلرژی‌زا ارتباط مستقیمی با بدن فرد ندارند.
در واقع این مسئله ربطی به خود ماده ندارد. «در حقیقت افراد به لاتکس آلرژی ندارند بلکه به پروتئینی که در فرایند تولید بر روی سطح لاتکس باقی می‌ماند آلرژی دارند. امروزه کمپانی‌های تولید‌کننده تشک، تشک‌های لاتکسی را تولید می‌کنند که عاری از هرگونه پروتئین آلرژی‌زا است.»

به همین دلیل، بسیاری از افرادی که فکر می‌کنند به ماده خاصی آلرژی دارند می‌توانند از تشک‌های طبیعی به راحتی و بدون مشکل استفاده کنند. «آن‌چه که باعث واکنش آلرژیک در هنگام خواب می‌شود مواد موجود در تشک نیستند بلکه گرد و غبار و سلول‌های مرده پوستی هستند که روی بالش و تشک کهنه و قدیمی جمع شده‌اند.»
 

بالش و تشک خود را ضد آلرژی کنید.

برای حل مشکل آلرژی، بالش‌ها و تشک‌های خود را با پوشش‌های محافظتی روکش کنید. این روکش‌ها از پارچه‌های طبیعی و مصنوعی مختلفی تولید می‌شوند. آن‌ها را در دمای بالا بشویید.
بعد از استفاده از محافظ بالش و محافظ تشک اکنون نوبت به آن رسیده که روتختی و روبالشی‌های خود را انتخاب کنید.

افسانه شماره 3: هر چه تعداد گره‌ها بیش‌تر باشد، روکش شما راحت‌تر است.

این مسئله درست نیست. اما صنعت تولید کالای خواب دوست ندارد شما از چنین موضوعی آگاه باشید. برای مثال هوا در روکشی با 1000 گره کم‌تر از روکشی با 400 گره جریان می‌یابد.

افسانه شماره 4: هرگز نباید بالش‌های زیادی روی تخت‌خواب شما باشد.

این حرف درست نیست. «هر چه تخت‌خواب شما بزرگ‌تر باشد از تعداد بالش بیش‌تری می‌توانید استفاده کنید. راحتی شما در این امر بسیار تعیین‌کننده است.»

انتخاب بالش یک مسئله شخصی است.

این‌که بالش از چه ماده‌ای ساخته شده باشد بسیار مهم و تاثیرگذار است. «بالش‌هایی که از موادی مانند پر و لاتکس طبیعی ساخته شده‌اند برای اکثر افراد راحت هستند زیرا آن‌ها نه تنها نرم هستند بلکه هوا در آن‌ها به خوبی جریان پیدا می‌کند و مانند فوم پلی‌یورتان یا دیگر پرکننده‌های مصنوعی گرم نمی‌شوند.»
«مطالعات نشان می‌دهد که 98 درصد از مردمی که فکر می‌کنند به پر آلرژی دارند، اشتباه می‌کنند. آن‌ها در واقع به گرد و غبار، شوره سر، و چربی سر که در بالش جمع می‌شوند آلرژی دارند.»
برای دوری از مواد آلرژی‌زا، بالش‌های پری بخرید که باکیفیت هستند و در فرایند ساخت آن‌ها مواد آلرژی‌زا از پارچه پاک شده‌اند.

در چه حالت بدنی می‌خوابید؟

پاسخ به این سوال بسیار مهم است چراکه به انتخاب بالش مناسب کمک می‌کند. افرادی که شانه‌های پهن دارند و به پهلو می‌خوابند باید از بالش‌های ضخیم استفاده کنند، در حالی که افرادی که هیکل کوچکی دارند و روی شکم خود می‌خوابند باید از بالش‌های نازک استفاده کنند.

افسانه شماره 5: هر چه لحاف سنگین‌تر باشد، بدن گرم‌تر می‌شود.

در حقیقت لحافی که به سبکی یک پر است از همه لحاف‌ها گرم‌تر است. پر براساس قدرت‌ پرکنندگی طبقه‌بندی می‌شود. هر چه قدرت پرکنندگی بیش‌تر باشد، لحاف گرم‌تر است. کلین می‌گوید: «هر چه تعداد پر در یک لحاف بیش‌تر باشد و به طور یکنواخت پخش شده باشد، لحاف گرم‌تر می‌شود.»

 «لحاف‌های پر بهترین گزینه هستند زیرا هم سبکند و هم گرم. فقط تنها چیزی که در این مورد دارای اهیمت است یکنواخت پخش شدن پرها در درون لحاف است.»

افسانه‌های کافی هستند؛ بیایید از خوابیدن لذت ببریم.

اتاق خواب خود را با رنگ های مورد علاقه تان دکور کنید و تخت‌خواب خود را با یک نورپردازی خوب کامل کنید.«ارتفاع میز کنار تخت‌خواب باید هم‌اندازه ارتفاع سطح تشک باشد. سپس روی میز کناری یک چراغ زیبا قرار دهید که بتواند قسمتی از میز را روشن کند. سعی کنید این چراغ دارای درجه‌های روشنایی مختلفی باشد تا هر موقع که خواستید میزان روشنایی مورد نظر خود را انتخاب کنید.»

مطالب بیشتر: 10 نکته مهم در طراحی اتاق خواب های کوچک
اتاق خواب مورد علاقه شما چگونه است؟
10حقیقت در مورد رویا در خواب

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه