9 سبک دکوراسیون خانه در ایران

احتمالا بارها واژه‌های دکوراسیون منزل و طراحی دکوراسیون داخلی را شنیده‌اید. متاسفانه بسیاری از مردم تصور می‌کنند، این دو تفاوتی با یکدیگر ندارند و زمانی که برای تغییر دکوراسیون منزل خود به متخصصان این حوزه مراجعه می‌کنند، به جای بیان دکوراسیون از طراحی استفاده می­کنند.

این در حالی است که این دو کاملا از یکدیگر متفاوت هستند. درواقع زمانی که بخواهیم، دکوراسیون منزل را تغییر دهیم، باید در چیدمان اشیا و لوازم آن تغییراتی ایجاد کنیم. مثلا آن‌ها را جابه‌جا کرده، مبلمان را تعویض کنیم، رنگ پرده‌ها، فرش، تابلوها و... را تغییر دهیم.

اما زمانی که صحبت از طراحی خانه می‌شود، پای ماهیت و شکل ساختمان به میان خواهد آمد. این‌جا است که باید از مهندسان و معماران کمک بگیریم، تا بتوانیم در ساختمانی زندگی کنیم که از لحاظ معماری تمامی استانداردهای جهانی را داراست.

پس هرگز این نکته را فراموش نکنیم که دکوراسیون منزل با طراحی منزل کاملا متفاوت است.

سبک دکوراسیون کلاسیک

آشنایی با انواع سبک دکوراسیون منزل

امروزه داشتن یک محیط ایده‌آل برای زندگی با دکور یا دیزاینی که هم مورد پسند اهالی خانه و هم مطابق قواعد و قوانین معماری و فنی باشد، کمی انتخاب سبک دکوراسیون منزل را با چالش مواجه می‌کند. هرچند فعالان در این حوزه با ارائه طرح‌ها و سبک‌های متنوع تا به امروز بسیاری از سلایق را پوشش داده‌اند، ولی بهتر است، پیش از اجرای هر سبک دکوراسیون در محیط زندگی، با انواع آن آشنا شویم.

قطعا این کار در داشتن یک انتخاب درست تاثیرگذار است. از این رو شما را با تعدادی از رایج‌ترین آن‌ها آشنا می‌کنیم.

 1. سبک دکوراسیون منزل کلاسیک

سبک کلاسیک، یکی از سبک‌های پرطرفدار، محبوب و اشرافی است. درواقع کسانی که این سبک را انتخاب می‌کنند، علاقه زیادی به زندگی در محیطی کاملا لوکس و پر زرق‌و‌برق دارند.

معمولا از ساعت‌، مبلمان، گلدان و وسایل تزئینی بزرگ، دکوری‌های آنتیک، لوازم تزئینی چوبی یا سنگی و رنگ‌آمیزی روشن (کرم، بژ، طلایی و ...)، برای چیدمان خانه استفاده می‌شود.

این سبک دکوراسیون منزل بسیار راحت، آرامش‌بخش و منحصربه‌فرد است، ولی متاسفانه با توجه به بزرگی لوازمی که برای چیدمان و دکور خانه استفاده می‌شود، اجرای آن در خانه‌هایی با متراژ کم مناسب نیست. بنابراین لازمه پیاده‌سازی سبک دکوراسیون کلاسیک داشتن منزلی با متراژ بزرگ است.

پس توصیه می‌کنیم، اگر منزل شما کوچک است، یا در آپارتمان‌های با فضای کم زندگی می‌کنید، سبک دکوراسیون کلاسیک را انتخاب نکنید.

2. سبک دکوراسیون منزل مدرن

سبک مدرن یکی دیگر از انتخاب‌های محبوب در دکوراسیون منزل است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، اکسسوری‌ها و لوازم تزئینی که برای اجرای این سبک استفاده می‌شوند، در عین سادگی، تجملاتی و مدرن هستند.

رنگ‌های خنثی، سفید، طوسی و براق، وسایل دکوری‌ ساده، تابلوهای مدرن، مبلمانی کاملا ساده و بدون هر گونه پیچیدگی و به طور کلی هر اکسسوری که بتوان با آن مدرنیته بودن را شرح داد، در چیدمان خانه استفاده می‌شود.

این سبک کاملا مناسب افرادی است، که سادگی همراه با جلب نظر را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند. اگر چنین روحیه‌ای دارید، سبک مدرن انتخاب درستی خواهد بود.

3. سبک دکوراسیون منزل امروزی (معاصر)

از دیگر سبک‌ های دکوراسیون منزل که معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود، سبک معاصر با سبک مدرن است. در قسمت قبل از سبک مدرن گفتیم. اما در سبک معاصر یا امروزی نمی‌توان اصرار بر اجرای تمامی قواعد یک سبک در چیدن و دکور منزل داشت. درواقع مهم‌ترین خصوصیت سبک امروزی ایجاد فضایی خودمانی و راحت برای اهالی خانه است.

چیدمان مبلمان، رنگ‌آمیزی، تزئینات و اکسسوری‌ها در سبک معاصر به گونه‌ای است، که حس صمیمت و دوستی به وضوح منتقل شود. به طور کلی، در هر دوره از تاریخ که زندگی کنیم، دکوراسیون اجرا شده با توجه به سلیقه اعضای خانواده، خود بیانگر سبک معاصر یا امروزی همان دوره از تاریخ است.

حال اگر سکونت در خانه‌ای که صمیمیت، نزدیکی و دوستی از دکوراسیون آن کاملا ملموس بوده و بر اساس سلیقه اعضای خانواده طراحی شده، ایده‌آل شماست، سبک معاصر انتخاب خوبی خواهد بود.

دکوراسیون به سبک معاصر

4. سبک دکوراسیون منزل فرانسوی

یکی دیگر از سبک های دکوراسیون منزل که با اجرای آن، خانه‌ای با فضایی لوکس، اشرافی و جذاب خواهید داشت، سبک فرانسوی است. این سبک ترکیبی از ظرافت و سادگی است و به دلیل زیبایی منحصربه‌فردش طرفداران بسیاری دارد.

برای تزئین و دکور فضای خانه از ظروف چینی، رنگ‌های گرم و ملایم مانند زرد، طلایی، پرده‌‌های بلند و روتختی‌های ضخیم، مبل‌هایی با روکش‌های چین‌خورده و دامن‌دار، فرش‌های زیبا و فاخر استفاده می‌شود.

نکته مهمی که در مورد سبک فرانسوی وجود دارد، گران‌ بودن لوازم و اکسسوری‌های خانه است. همه چیز لوکس و گرانبها انتخاب می‌شود، و حتی دیوارها با تزئینات زیبا و چشم‌گیر حکاکی شده است. معمولا کسانی که به زندگی پرزرق‌وبرق، تجملاتی و لوکس علاقه دارند، سبک فرانسوی را انتخاب می‌کنند. اگر چنین روحیه‌ای در خود می‌بینید، می‌توانید، این سبک را انتخاب کنید.

5. سبک دکوراسیون منزل روستیک

اگر عاشق آموزش دکوراسیون و نوستالژی هستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب سبک دکوراسیون منزل روستیک است. در این سبک شاهد دیزاین خانه به کمک لوازمی برگرفته از دل طبیعت هستید. روستیک در لغت به معنای رنگ و رو رفته است، از این رو ظاهر لوازم و اکسسوری‌هایی که برای چیدن و دکور خانه استفاده می‌شود، شبیه فلزهای بی‌رنگ و زنگ‌زده و چوب‌های کهنه و پوسیده است.

البته این ظاهر آن‌ها است و قطعا کاملا سالم و قابل استفاده هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک روستیک یا روستایی، ایجاد فضایی کاملا ساده، صادق و به‌دور از هر گونه تکلف و خودنمایی است. با زندگی در این فضا حس و حال بودن در آرامش روستا را تجربه می‌کنید. 

6. سبک دکوراسیون منزل شابی شیک

یکی دیگر از سبک­های دکوراسیون منزل که بیشتر در آن شاهد فضایی قدیمی آمیخته با تزئینات هنری زنانه هستیم، سبک شابی شیک (شبی شیک)، است. برای چیدمان این سبک از مبلمان قدیمی شبیه مبلمان روستایی استفاده می‌شود. همچنین لوسترهای زیبا، پرده‌ها و پارچه‌های تزئینی طرح‌دار، رنگ‌های روشن، سفید و کرم، تزئینات عتیقه، و هر وسیله‌ای که بیش از هر چیز لطافت زنانگی را نشان می‌دهد، معرف سبک شابی شیک است.

جالب است بدانید، خانه‌های دیزاین شده به سبک شبی شیک، آرامش و لطافت خاصی به انسان منتقل می‌کند و بیننده با حضور در آن‌ها به یاد کاخ‌ها و قصرهای قدیمی فرانسوی و انگلیسی می‌‌افتد.

اگر می‌خواهید حال و هوای خانه‌تان را با کارهای هنری قدیمی مانند قلاب‌بافی، گل‌های خوش‌رنگ صورتی، وسایل تزئینی با رنگ‌های شاد صورتی و سفید و پرده‌هایی زیبا و روشن‌ احیا کنید، سبک شابی شیک انتخابی مناسب برای خانه شما است.

سبک دکوراسیون انتقالی

7. سبک دکوراسیون منزل انتقالی

سبک دکوراسیون انتقالی روشی کاملا هنری و هوشمندانه برای دیزاین و چیدمان خانه است. در این سبک طراحان دو سبک مدرن و سنتی را با یکدیگر ترکیب کرده و فضایی فوق‌العاده زیبا و دلنشین را برای علاقه‌مندان به هر دو سبک، ایجاد می‌کنند. هرچند سبک مدرن و سنتی تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارد، ولی ترکیب آن‌ها با هم فضای خانه را مطلوب و دوست‌داشتنی خواهد کرد.

مبل‌های راحتی در این سبک بزرگ بوده و شکل ظاهری آن‌ها معمولا به صورت منحنی است، و این یکی از بارزترین خصوصیات سبک سنتی را به نمایش می‌گذارد. همچنین استفاده نکردن از تزئینات و تجملات هم بخشی از ویژگی‌های سبک مدرن است.

مبلمان، اثاثیه، در و دیوار و کف خانه هم معمولا از رنگ‌های خنثی و به صورت تک رنگ انتخاب می‌شود، تا بتوان از وسایل دکوری با رنگ‌های متنوع استفاده کرد.

اگر دوست دارید، هنگام تماشای چیدمان منزل، هم‌زمان با فضایی کاملا خودمانی و صمیمی، ساده و بسیار شیک و لوکس مواجه شوید، بهترین گزینه انتخاب سبک دکوراسیون انتقالی است.

8. سبک دکوراسیون منزل ساحلی

اگر به دنبال آرامش اقیانوس و راحتی ساحل هستید، پیشنهاد می‌کنیم سبک دکوراسیون ساحلی را انتخاب کنید. البته پیاده‌سازی این مدل که به سبک هامپتون هم شناخته می‌شود، مناسب ویلاهای کنار دریاست. بنابراین بهترین گزینه برای سبک دکوراسیون ساحلی، ویلاهای شمال است.

استفاده از رنگ‌های سرد مثل سبز، آبی در روشنایی فضای خانه، سفید، کرم و بژ با پارچه‌های مخمل‌ مبلمان به‌ویژه کاناپه‌ها، طرح‌های راه‌راه آبی و سفید برای کوسن و بالشت‌ها، رنگ سفید برای چوب مبلمان از خصوصیات دکوراسیون منزل به سبک ساحلی است.

طراحان در این سبک پنجره‌ها را بزرگ، دکوری‌ها و لوازم تزئینی را از جنس چوب و همچنین رنگ وسایل و خانه را از تم رنگ‌های سرد انتخاب می‌کنند، تا آرامش و راحتی ساحل را برای ساکنین خانه به ارمغان آورند.

9. سبک دکوراسیون منزل آرت دکو

شاید تا قبل از طراحی و اجرایی شدن سبک آرت دکو که یک مدل جدید و بسیار خارق‌العاده در قرن 20 میلادی است، فضای داخلی خانه‌ها به‌واسطه‌ چیدمان­شان کمی سنگین و سخت به‌نظر می‌رسید. اما با معرفی سبک آرت دکو مردم شاهد نمونه واقعی از چیدمانی ظریف، شیک، لوکس و دلربا هستند.

در این سبک دکوراسیون خانه و وسایل آشپزخانه با به‌کارگیری از وسایلی با اشکال هندسی مختلف طراحی و اجرا می‌شود. مصالحی که در این روش استفاده می‌شود، خاص بوده و فضای خانه را به طرز شگفت‌انگیزی مدرنیته جلوه می‌دهد.

برای تزیین کامل خانه خود و مقایسه انواع لوازم برقی و دکوراسیون منزل از فروشگاه لوازم خانگی لیروفا دیدن فرمایید. 

 

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
سبک شیکر در دکوراسیون داخلی، ساده اما به روز باشید!

سبک شیکر در دکوراسیون داخلی، ساده اما به روز باشید!

دکوراسیون داخلی به سبک شبی شیک، تولید یک کهنه زیبا!

دکوراسیون داخلی به سبک شبی شیک، تولید یک کهنه زیبا!

آرت رزیدنسی سه بر، طراحی داخلی متفاوت یک استودیو

آرت رزیدنسی سه بر، طراحی داخلی متفاوت یک استودیو

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان مدرن ادوا certificate
مبلمان مدرن ادوا

مبلمان مدرن ادوا

استودیو معماری و دکوراسیون داخلی آشینه certificate
استودیو معماری و دکوراسیون داخلی آشینه

استودیو معماری و دکوراسیون داخلی آشینه

صنایع چوب و فلز توفرم certificate
صنایع چوب و فلز توفرم

صنایع چوب و فلز توفرم

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent