۲۰ اسفند ۹۶

زمانی می توانیم یک طرح معماری را کامل و حرفه ای بدانیم که پارامترهای مختلف یک بنا، از طراحی و اجرا گرفته تا جزییات و دیتیل های به کار رفته، همه به صورت یک مجموعه هماهنگ و از قبل برنامه ریزی شده در کنار یکدیگر قرار بگیرند. حال اگر این شرایط با شرایط سخت و دشوار اقلیمی سایت پروژه ادغام شود، مسلما تخصص و مهارت بیش تری را برای رسیدن به یک نتیجه حرفه ای می طلبد. ویلای مسکونی دریس کیش از جمله بناهایی است که تمامی ویژگی های گفته شده را در خود داشته و به زیبایی هرچه تمام در دل جزیره کیش جای گرفته است. در ادامه با این پروژه بیش تر آشنا خواهیم شد.

مشخصات کلی پروژه

 • موقعیت پروژه : جزیره کیش
 • مهندسین معمار :  مهنـدسین مشـاور رائیـن، مهندس کامـران حـیـرتـی، مهندس امیر علی شریفی
 • طراحـان معمـاری داخلـی : پلـی آرت کالکشن به مدیریت خانـم مهندس نیلـوفـر ساجـدی
 • محـاسـبـات سـاخـتـمـان : مهنـدسین مشـاور رائیـن، آقای مهندس شریف امامی
 • طراحی تاسیسات برقی و مکانیکال : مهنـدسین مشـاور رائیـن
 • مهنـدس نـاظـر : مهنـدس سـعیـد یـــزدان
 • مجـری : مهنـدس خسـرو سلیمـانی
 • نظارت عالیه : مهـنـدس غلامـرضـا تیـمـوری بـیـات، مهنـدس کامـران حیـرتـی، مهنـدس رضــا هنــرمنــد
 • مدیر پروژه  : مهـنـدس غلامـرضـا تیـمـوری بـیـات

موقعیت پروژه 

ویلای مسکونی دریـس در زمینی به مساحت ۴۵٠ متـر مربـع و زیر بنـای بیش از ۳٠٠ متـر مربـع، در شهـرک دیدنی های جزیره کیش ( نزدیک ترین ردیف بـه دریـا ) واقـع شده اسـت. این ویلا به‌ دلیل سهولت دسترسی به‌ ساحل، مراکز تجـاری، اماکـن تفریحی و خدماتی و خیابان‌ های اصلی جزیره، در یکی از بهترین مناطق جزیره زیبای کـیـش قــرار گـرفـتـه اسـت. طـراحـی خـاص و منحـصـر بـه فـــرد، روابـط منطـقـی فضـاهـا، استـفـاده از با کیفیت ترین متریال از مطرح ترین بـرنـدهـا، تـوجـه ویـژه به جزئـیـات، به کارگیـری تکنولـوژی روز دنـیـا در تمـامـی زمینـه ها و رعـایـت اصـول و مبانی مهندسی منطبق با استانداردهای ملـی و بین المللـی، شرایطی ایده آل بـرای زنـدگـی در ایـن ویـلای مــدرن را فراهم کرده است.

طراحی و ساخت پروژه

به گفته طراحان و مشاوران دفتر معماری کامران حیرتی، طراحـی و اجرای سـازه ساختمان با رعایت اصول فنی و مقررات ملی ساختمان منطبق با شرایط خاص جوی جزیره کیش انجام پذیرفته است. به این صورت که ساخت اسکلت فلـزی ساختمـان در کارخانه معتبر ایـران پرلین همـراه با انجـام عملیـات سنـد بلاسـت تا رده ۵/۲ شکل گرفته و رنـگ آمیـزی اپـوکسـی سـه جـزئـی بـه مـنـظـور مـقـابـله بـا خـوردگـی در نظر گرفته شده است. از مراحل بعدی اجرای پروژه می توان به موراد زیر اشاره داشت :

 • اجـرای پوشش های محافظ اسکلت فلزی 
 • متـراکـم کـردن و کوبیـدن زمـیـن بـه وسیـلـه غلـطـک پـس از خـاک بـرداری و رگلاژ
 • تست جوش و رنگ سـازه توسط شرکت تدبیـر پژوهـش سـازه برعهده گرفته شده 

در مورد سقـف های ویلا این توضیح لازم است که سقف های عرشـه فولادی در سـازه سـاختمـان به کار گرفته شده که پس از اجرای بخش فلـزی و آرماتـور بندی سقـف، بتـن لازم از شرکت کیش بتـن جنوب تهیه و به وسیله پمـپ هوایی ریخته، متراکم و کیورینگ شده است. در ادامه کار برای عدم نفوذپذیری، افزایش دوام و استحکام بتن از سیمـان تیپ ۲ همراه با افزودن پاور ژل استفاده شده و نمونه گیری و تست بتـن توسط آزمایشـگاه سـازه آزمـا افـلاک انجام پذیرفته است. 

سفت کاری سـاختمان با استفاده از بلوک های لیکا اجرا شده و در اندود داخلی ساختمان به علت شرایط جوی جزیره به جای گـچ از سـیـمـان و سـیـمـان سـفـیـد استـفـاده شـده اســت .

همان طور که در مقدمه اشاره شد، تمامی جزییات این پروژه از قبل تعیین شده و مشخص بوده است به طور مثال لوله کشـی فاضـلاب سـاختمـان از نـوع پـوش فیـت سایلنـت، لوله کشی آب از نوع پلیمـری و خرطـومی های برق تماما از شرکت پلـی ران تهیه و نصب گردیده است. همپنین سـیـم کـشـی داخـل سـاختـمـان و مـحـوطـه به منـظـور امکـان بهـره بـرداری از بـرق اضطـراری در مواقـع مـورد نیـاز، به صـورت دو گانه و رزرو طراحی و اجرا گردیده و سـیـستـم گـرمـایـش و سـرمـایـش ساختمـان با بهـره گیری از اسپلیت های اجنرال اجرا شده است. 

طراحی محوطه و نماسازی

محلی در محوطه شمالـی ساختمـان در زیر زمین برای استقـرار منبـع آب و ژنـراتـور بـرق اضطـراری سـاخـتـه شـده که از اشـغـال فضـای حیاط جلوگیـری می کند. این فضـا مجهـز به اسپلیت مجـزا برای خنـک شدن می باشـد . فضایی خاص و مجلل همراه با محیطی آرام، محوطه سازی زیبا، چشم انداز مشرف به دریا از تراس و بام، نورپـردازی  چشـم نواز در شب و وزش نسیـم سـاحـلـی خـلـیـج فـارس تجـربه ای رویـایـی و خاطـره انگیـز به همراه خواهـد داشت. همچنین فضـای سـبـز محـوطـه ویلا با استفـاده از گیـاهـان خاص، گران قیمت و بومـی به هـمـراه لایتینـگ زیبـا ساخت کشور بلژیک طراحی شـده است.

سنـگ نمای سـاختمـان و دیوارهای محوطـه از نـوع سنـگ تراورتـن سوپـر آتـش کوه سفید هوند شده اجرا گردیده که برای افزایش مقاومت و حفظ ظاهر زیبای سنگ و جلوگیری از نفوذ مواد مضر، کل نما به وسیله مواد و مصالح تولید کشور آلمـان نـانـو شده است.

از دیگر موراد به کار گرفته شده در ابن بنا می توان به نصب سیستم دوربیـن مدار بسته به منظور امنیت کامل و همچنین پارکیـنـگ سـر پوشـیـده با فـضـای بسته و درب رول آپ اشاره داشت. علاوه بر محوطه های شمالی و جنوبی، این بنـا دارای حیـاط میـانـی اسـت کـه از ســه طـرف تـوســط سـاخـتـمــان احـاطــه شــده و بـا  محیطـی دنـج، بدون دیـد از بیـرون، بـا اشـراف کـامـل به گستـره آسمـان و آب نمـای زیبـا همـراه با نـور پـردازی چشـم نـواز بـرای استراحت در فضـای باز ساختمـان می باشـد.

طراحی داخلی 

در فضای داخلی ۳ اتاق خواب با سرویس مجزا در ۳ ارتفاع متفاوت از سطح زمین طراحی شده اند. در قسمت آشپزخانه، تمامی جرییات به کار رفته از با کیفیت ترین متریال و مطرح ترین برندها می باشد که از جمله آن می توان به کانتر کورین از شرکت avandad و همچنین کابینت ها و کمدهای برند کیش چوب اشاره کرد. از موارد مهم و قابل توجه دیگری که لازم به ذکر است می توان به مشخصات زیر اشاره داشت :

 • شیرآلات، روشویی ها و توالت های استفاده شده در ویلا از برند vitra می باشند.
 •  سـرامیـک هـای بـه کـار رفـتـه تمـامـا پـرسـلانـی و ساخت اسپـانیـا بوده که به منـظـور جلـوگیـری از جـرم گرفتگی با مواد آلمـانی نـانـو شـده اند.
 • رنگ آمیـزی داخـل ساختمـان با استفـاده از رنـگ تکسچـر قابل شستشو انجام گرفته است.
 • کلیـد های بـرق سـاختمـان بـه صـورت هـوشمـنـد از نـوع  سنسـوری، بـدون تمـاس دسـت و سـاخـت کشـور بلـژیک با برند anigmo می باشـد. 
 • سـنـگ هـای دیـواری تـزئیـنـی از بـرنـد antolini از شـرکـت avandad استفـاده شـده اسـت .

کلام آخر : ویلای مسکونی دریس کیش، به عنوان نمونه ای شاخص از همسازی معماری و اقلیم، می تواند نمونه ای خاص برای رسیدن به معماری حرفه ای تر در ایران باشد.

نویسنده : دفتر معماری کامران حیرتی 

افزودن دیدگاه جدید