تبلیغات
E سیب E رومانته F چوب و هنر
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

9 شهریور 1394

ویلای ساحلی دوقلوی سرخ رود در مازندران

پروژه های برجسته: هنگامی که تصمیم می گیرید ویلایی در زمینی در سواحل دریا داشته باشید قطعا دید به منظره زیبای دریا برای شما مهم خواهد بود. این که بتوانید در همه فضاهای خانه تان وقتی از پنجره به بیرون نگاه می کنید منظره دریا را پیش رو داشته باشید، یکی از چالش های طراحی برای معمار خانه شما خواهد بود.

آریان شهابیان در پروژه ویلای ساحلی دو قلوی سرخ رود با داشتن چنین هدفی تصمیم گرفت که به جای داشتن یک واحد مستقل دو ساختمان مجزا را طراحی و اجرا کند. ساختمان هایی که رنگ های مورد استفاده در نمای آن تاثیر بسیار زیادی در زیبایی آن داشته است. همراه با چیدانه با این ویلا بیشتر آشنا شوید.

چیدانه قبلا شما را با ۵ ویلای برجسته درشهر های مختلف ایران آشنا کرده است، شما می توانید به آرشیو مطالب چیدانه سری بزنید و با دیگر پروژه های برجسته در ایران آشنا شوید.

مشخصات پروژه ویلای ساحلی دوقلوی سرخ‌رود

 • مکان: مازندران، سرخ‌رود
 • تیم معمار:‌ مهندسین مشاور معمار شهرساز، آریان شهابیان
 • اعضای تیم: سهند احمدیان تهرانی، سپیده عبایی، مهدی شفیعا، رضا راغبیان، سانیا جوادی، حمید نبئی
 • سال: ۱۳۹۰-۱۳۸۵
 • سازه: بابک جوافشان
 • مهندس برق و تاسیسات: شمس‌الدین رحیم‌زاده
 • اجرا: رضا سامی
 • کارفرما: فریده سردادور

محل قرارگیری این پروژه در شهرستان سرخ‌رود در استان مازندران واقع شده است و زمین آن یک مستطیل باریک به طول ۵۰ متر و عرض ۱۴ متر بوده و تقریبا در ۳۰۰ متری ساحل دریای خزر قرار دارد.

مطلب پیشنهادی: معماری متفاوت ویلای مسعودی در شیراز

 

ضلع کوچک تر سایت رو به دریا بوده ولی از آنجا که محوطه یک کارخانه بزرگ در شمال واقع شده، تنها منظره محدود و مختصری از دریا برای این پروژه باقی می ماند.

نمونه ویلای طراحی شده توسط اهالی فن چیدانهطراحی ویلای نازدلکده در مازندران برای یک خانواده پر جمعیت

همین مسئله نیز کل فرآیند طراحی من جمله سازمان دهی فضایی و ترکیب هندسی داخل و بیرون و چشم انداز دریا را تحت تاثیر قرار داد. از طرف دیگر، هدف این طرح، احداث یک پروژه تک واحده بود.

مطلب پیشنهادی: خانه دو پوسته ی لواسان ، طراحی ویلا برای ارتباط با طبیعت

پاسخ معماری در مقابل مسائلی که در بالا مطرح شد، به صورت دو ویلا (هر کدام با ۲۰۰ مترمربع زیربنا) خود را نمایان کرد که یکی از آنها در کنار و پشت دیگری قرار گیرد و هر دو رو به دریا در شمال و در راستای این محور به دنبال هم و عینا شبیه هم احداث شوند تا که ویلای جنوبی نیز دید مناسبی از چشم انداز دریا داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: ۷ طراحی نمای ساختمان های برجسته ایران

بکارگیری یک سازه هندسی پویا با رنگ های متنوع موجب می شود که ویلا از هر زاویه ای با نمای متفاوتی خودمایی کند؛ بنابراین، حس تکراری بودن هر دو ویلا تا حد زیادی خنثی می شود.

مطلب پیشنهادی: ویلای درویش آباد، خانه ای برای حضور

راه پله و پاگرد از طرفی گستره دید و منظره دریا را در سطوح مختلفی مثل اتاق نشیمن و پشت بام وسیع تر کرده، از طرف دیگر حس پویایی و تحرک و زندگی را نشان داده و به زندگی داخل ویلا وارد می کند.

همچنین پشت بام را که بخش کم کاربرد این ویلا است به سکوی نظاره ساحل و دریا تبدیل می کند. لذا ما دو بنای تندیس مانند داریم که بدون مسدود کردن محدوده دید دیگری، فضای بینابینی از گفتگوی فرم ها ایجاد کرده اند.

نمونه ویلای طراحی شده توسط اهالی فن چیدانهخانه ای به یاد رستم، ویلایی مدرن در کردان کرج

بخش بزرگ تر سطوح که شامل دو اتاق خواب، نشیمن، بالکن و راه پله پشت بام است در سطح بالاتری قرار گرفته و آشپزخانه، فضای غذاخوری، و اتاق والدین در طبقه همکف قرار دارند.

بین این دو بخش اصلی یک آشپزخانه کوچک هم وجود دارد که انتخاب استفاده از هر یک از این طبقات را به صورت مستقل ممکن می سازد.

نمونه ویلای ساخته شده توسط اهالی فن چیدانهمعماری ویلای کوهسار با منحنی های بی نظیر

نهایت سادگی و کم حاشیه بودن در جزئیات معماری این دو ویلا تلاشی است برای نشان دادن ایده اصلی و سازه طرح؛ همچنین این ساده بودن جزئیات برای طراح از اهمیت خاصی برخوردار بوده با این هدف که مراحل بعدی طراحی و ساخت این دو بنا نتواند هیچ گونه تغییری در ماهیت اصلی ایده طرح ایجاد کنند.

سازه از یک اسکت بتنی، سقف تیرچه با آجرسفالی و بام شیروانی از جنس فلز سبک ساخته شده که به اسکلت سطح پشت بام متصل شده است. موتورخانه هم در سطح همکف قرار دارد.

سیستم تاسیسات به گونه ای طراحی شد که سیستم سرمایش و گرمایش این دو ویلا شامل رادیاتور و (کولر گازی های) اسپلیت هستند. قسمت کوچکی از پشت بام نیز به محل نصب دستگاه های این سیستم اختصاص یافته است.

دوره ساخت پروژه ویلای ساحلی دوقلوی سرخ‌رود از ۱۳۸۵ آغاز و تا سال ۱۳۹۰ ادامه داشت.

دیگر ویلاهای خاص و جذاب در استان مازندران را در چیدانه ببینید:  
ویلای پارتکلا شاهکار معماری ایرانی در روستاهای مازندران
معماری مدرن ویلای شماره ۵۹۹ در سواحل مازندران
طراحی ویلای فردوس، بهشت جنگل های مازندران
ویلای فردوس، طراحی مناسب برای سواحل مازندران

اگر قصد تغییر دکوراسیون داخلی دفتر کار، ساخت آپارتمان یا ویلا، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

منبع: گردآوری شده در تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: لاله داورپناه

مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه سردبیر مجله منزل عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور طراح پروژه های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

نشان کردن
 • 4708 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 9 شهریور 1394

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
گروه معماری وریا گروه معماری وریا
3 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۳۳۳۰۷۳۱۳
دنیای کاور دنیای کاور
2 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۶۶۳۹۳۷۷۸
آناهید آناهید
6 نمونه کار

تلفن: 02122357610
طراحان دیمان طراحان دیمان
17 نمونه کار

تلفن: 021٢٦٢١٧٨٦٦
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173