۱۱ خرداد ۹۳

ساختمان هایی که به مرور زمان رشد می کنند، ایده ای است که مدتهاست در جامعه ی معماری مطرح است. YuHao Liu & Rui Wu، ایده ای ارائه کرده اند که در حال بررسی است و هنوز تا حصول نتیجه ی قطعی فاصله دارد اما در صورت عملی شدن و استفاده از این طرح، انقلابی در صنعت معماری و البته محیط زیست ایجاد خواهد شد. ایده ی مطرح شده به این صورت است که، برای ساخت یک ساختمان می توان از گازهای مضر موجود در هوا مانند دی اکسید کربن بهره گرفت.

بر اساس این ایده، ابتدا اسکلت ساختمان ساخته خواهد شد. این اسکلت از موادی ساخته می شود که به شدت قابلیت جذب دی اکسید کرین را دارند. پس از اینکه اسکلت با این مواد ساخته شد، به مرور زمان با جذب کربن، دور اسکلت ساخته خواهد شد.

مواد اولیه به کار رفته در اسکلت این ساختمان، با جذب هوای محیط و استخراج کربن موجود در آن، شروع به رشد و تکمیل تدریجی خواهد کرد. بر این اساس پس از مدتی ساختمانی از جنس کربن تشکیل خواهد شد.

با توجه به نگرانی های جامعه ی جهانی از آلودگی جو کره ی زمین توسط گازهای گلخانه ای، این ایده می تواند خدمت بزرگی به محیط زیست باشد، ضمن اینکه می توان به آن لقب معماری آینده را اطلاق کرد. ناگفته پیداست که رشد و تکمیل این ساختمان ها به شدت به وضعیت جوی وابسته خواهد بود.

منبع:تحریریه معماری آرل

دیدگاه‌ها

تصویر سارا ایلچی
سارا ایلچی
خیلی اموزنده و جالب توجه بود.
تصویر نازنین کاسبی
نازنین کاسبی
با این حساب اگر چندتا از این ساختمان ها در تهران ساخته بشه به سرعت تکمیل میشه.
تصویر mahshid.farhod@yahoo.com
mahshid.farhod@.‎.‎.‎
خیلی ایده جالبی هست همون طور که خودتون گفتید ی انقلاب در صنعت ساختمان سازی رخ میده . و شاید ی انفجار
اما این کربن ها برا انسان خطر ساز نخواهد بود ؟؟؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه جدید