۰۱ شهريور ۹۵

پزشکی و سلامت: مطب های پزشکی یکی از پر استرس ترین فضاهایی هستد که هر کسی می تواند آن را تجربه کند، این حس استرس را در واقع می توان یک عکس العمل ناخودآگاه در نظر گرفت. اما هستند عواملی که می توانند به کم شدن این استرس کمک کنند، یکی از این عوامل طراحی دکوراسیون داخلی این مطب ها است. در این مطلب می خواهیم به بررسی نکته هایی که باید در طراحی دکوراسیون داخلی مطب های پزشکی به آن ها توجه کرد بپردازیم و البته در این راه از کمک ها و راهنمایی های گروه طراحی بام نیز استفاده خواهیم کرد. 

۱. استفاده از رنگ های آرامش بخش در طراحی دکوراسیون داخلی مطب 

قطعا رنگ ها از تاثیر گذار ترین موارد بر طراحی دکوراسیون داخلی مطب هستند. در طراحی دکوراسیون داخلی مطب باید در انتخاب رنگ ها وسواس زیادی را به خرج داد و نباید از هر رنگی استفاده کرد. رنگ هایی مانند سفید و سبز به دلیل آرامش بخشی زیادی که دارند برای این کار توصیه می شوند. 

۲. نورپردازی دکوراسیون داخلی مطب 

استفاده از نورهای مناسب هم از اهمیت زیادی برخوردار است. شدت نورها نیز در طراحی دکوراسیون داخلی مطب های پزشکی هم بسیار اهمیت دارد، هم کم نور بودن این فضا باعث اذیت و آزار است و هم پر نور بودن آن ها. همچنین رنگ نورها نیز بسیار در روان افرادی حاضر در مطب تاثیر گذار است، بهتر است نورهایی که در مطلب استفاده می شوند ترکیبی از نورهای زرد و سفید باشند. همچنین بهتراست که از ترفند نور پردازی موضعی برای این کار استفاده شود. 

۳. ترکیب متریال های مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی مطب 

طراحان گروه طراحی بام معتقد اند در طراحی دکوراسیون داخلی مطب های پزشکی می توانید از ترکیب دو یا سه متریال استفاده کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که این ترکیب ها نباید باعث شود تا خوانایی و خالصی فضا گرفته شود. ترکیب مواد و مصالح مختلف باید به صورتی شکل بگیرد که از یکنواختی و کسل کنندگی فضا بکاهند نه این که باعث شلوغ شدن بیش از اندازه مطب ها شود. هر چه فضا شلوغ تر باشد باعث می شود که استرس مریض ها و افراد حاضر در مطب هم بیشتر شود. 

۴. استفاده از کتابخانه در طراحی دکوراسیون مطب 

شاید شما هم به این نکته توجه کرده باشید که در اغلب مطب های پزشکی روی میزها پر است از مجلات مختلف. برای من که این مساله کمی آزار دهنده است. پس بهتر است در طراحی دکوراسیون داخلی مطب ها از کتابخانه های کوچک برای قرار دادن کتب و مجلات مختلف استفاده شود تا از بی نظمی آن ها جلوگیری شود. 

۵. گل و گیاهان با طراوت در دکوراسیون مطب 

به گفته طراحان گروه طراحی بام، شما می توانید برای تلطیف و آرامش بخشیدن به فضا و دکوراسیون داخلی مطب می توانید از گل و گیاهان سرسبز و با طراوت استفاده کنید. این گل ها می توانند با ایجاد اکسیژن به کارآمد تر شدن دکوراسیون داخلی مطب ها کمک کنند. 

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر و همچنین به دست آوردن اطلاعات تماس این گروه می توانید به پروفایل اهالی فن گروه طراحی بام در وبسایت چیدانه مراجعه نمایید. 

نویسنده: شمیم آقازاده| تحریریه چیدانه  

افزودن دیدگاه جدید