۰۱ خرداد ۹۳

وقتی طراح اهل توكیو یوزوكه سِكی (Yusuke Seki) مامور طراحی سالن مانیکور آرایشگاه شد كار خود را با پالت رنگی‌ای آغاز كرد كه از رنگ‌مایه‌های پوست و رنگ‌های براق‌كننده ناخن الهام گرفته شده بود.

سالن Kolimo+LIM در شهر اوزاكا نمونه ای از طراحی مینیمال در آرایشگاه‌های این منظقه است و خدمات اصلی زیبایی ناخن و مژه را به مشتریانش ارائه می‌كند. Kolimo در زبان فنلاندی به معنی مثلث است و به دیواری با دهانه مثلث‌شكل اشاره دارد كه سكی برای پیوند دو قسمت سالن آن را طراحی كرد. سكی می‌گوید: «از چوب و رنگ سفید به این دلیل استفاده شد كه بازتابی از رنگ اصلی یك ناخن طبیعی بود و خود سالن به نشان‌دادن فرایند رنگ‌كردن ناخن گرایش دارد.»  

علاوه بر رنگ‌مایه‌های خنثی نئون‌ها و پاستل‌های بسیار ظریف را می‌توان در برخی از دیوارها و هواكش‌ها مشاهده كرد. این رنگ‌ها نه تنها به لاك‌زدن ناخن اشاره دارند بلكه نشانی از ساختمان‌های رنگارنگ پیرامون این سالن را در خود دارند.

عكس بالا: دیوار زیگزاگی مثلث‌شكل از چوب‌هایی كه به رنگ سفید درآمده‌اند ساخته شده است. سكی معتقد است كه چنین طراحی‌ای باعث می‌شود تا نور آفتابی كه از طریق‌ پنجره‌های پشتی به سالن وارد می‌شود كاملا فضای مختص برق‌انداختن ناخن‌ها را روشن كند.

عكس بالا: پرده‌های بالا از جنس پارچه طلایی متالیك هستند و قسمت‌های مختلف این سالن را از هم جدا می‌كنند.

عكس بالا: این فضای صورتی‌رنگ و كوچكِ مینی‌مالیستی به این منظور طراحی شده تا افراد در آن بنشینند تا ناخن‌هایشان خشك شود.

عكس بالا: در ایستگاه رنگ‌كردن صندلی‌هایی با پایه‌های چوبی از جنس درخت بلوط و نشیمن‌های خاكستری قرار گرفته است. 

 مجموعه‌ای از ایستگاه‌های ناخن در زیر یك هواكش صنعتی جایی است كه اكثر كارها در آن انجام می‌شود. این میزها كشوهای كافی برای نگهداری از وسایل مانیكور در خود دارند. فضای زیر سطح میزها به این منظور طراحی شده است تا دستی كه روی آن كاری صورت نمی‌گیرد برای استراحت در آن قرار بگیرد. تمام قطعه‌های چوبی كفپوش این سالن مانند پازل چیده شده است.

 سكی می‌گوید كه پالت رنگی این سالن مصداق ضرب‌المثل ژاپنی است كه می‌گوید «انسان‌های مختلف، ذهن‌های مختلف» كه هم‌چنین به «ده انسان دارای ده رنگ متفاوت هستند» نیز ترجمه می‌شود.

در كنار سه چهارپایه چوبی در قسمت پذیرش یك قفسه معلق وجود دارد.

 در این سالن رنگ كاملا ماهرانه و هنرمندانه به كار رفته است: در عكس بالا آبی كم‌رنگ در دیوار پشتی در كنار صورتی قرار گرفته است و هواكش سقفی به رنگ زرد درآمده است.

منبع: remodelista | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

دیدگاه‌ها

تصویر سارا ایلچی
سارا ایلچی
خیلی قشنگ بود. خلاقیت به این میگن در عین سادگی ، کارایی داره.

افزودن دیدگاه جدید