۱۰ شهريور ۹۶

طراحی یک خانه باید با روحیات افراد ساکن خانه تطابق داشته باشد. زیبایی و جذابیت دکوراسیون زمانی معنا می‌یابد که بتواند روح هنر را با روح افراد حاضر عجین کرده و به مفهوم ایده‌آل نزدیک نماید. این روزها تمایل به لوکس‌گرایی و زندگی در عصر مدرنیته، کمک شایانی به رابطه جدید انسان با زیبایی و مفهوم ذوق و سلیقه کرده است. نتیجه این رابطه، محبوبیت سبک مدرن و چیدمان اروپایی در نظر علاقمندان عرصه دکوراسیون بوده است. منزل مسکونی الهیه، نمونه‌ای الهام گرفته از سبک و الگوی مدرن است. در ادامه به جزئیات آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مشخصات عمومی پروژه مسکونی الهیه

 • نام پروژه: منزل مسکونی الهیه  
 • دفتر معماری: گروه معماری فرم و فضا
 • متراژ فضا: ۳۵۲ مترمربع
 • کاربری: مسکونی
 • معمار مسئول: پویان اخلاصی
 • تیم طراحی: گروه معماری فرم و فضا
 • کارفرما: آقای مرویان
 • تعداد اتاق‌خواب :۳ خوابه
 • سبک دکوراسیون: مدرن
 • نوع ساختمان: برج مسکونی
 • رنگ‌های غالب: سفید و مشکی

تضاد سیاه و سفید در بازسازی منزل مسکونی الهیه

سیاه به‌عنوان بستری برای افزایش دید رنگ‌ها، جلوه‌ بهتر المان‌ها و اشیا تزئینی و سفید، نقش اول را در منعکس کردن نور و روشنایی ایفا می‌کند. ترکیب این دو رنگ قدرتمند توانسته راه خود را در طراحی داخلی به‌خوبی پیدا کرده و الگوی طرح‌های بسیاری را از آن خود کند، اما باید در نظر داشت که در هر ترکیبی لازم است که تناسب و تعادل در رنگ‌ها رعایت شود؛ زیرا بعضی از رنگ‌ها مانند رنگ سیاه اگر به شکل متعادلی استفاده نشوند می‌توانند باعث زشت شدن چهره منزل شده و فضا را به‌کلی از سبک موردنظر خارج نمایند. مرکز بیشتر رنگ سفید در فضاهای اصلی این خانه علاوه بر حفظ تعادل ترکیب رنگی، دلیلی است برای بزرگ‌تر جلوه دادن فضا و کنترل روشنایی موجود.

طرحی برای یک هنرمند

ازآنجایی‌که کارفرمای منزل مسکونی الهیه یک هنرمند و صاحب سبک است، طراحی پروژه با در نظر گرفتن روحیات و شرایط موجود شکل گرفته است. یکی از المان‌هایی که چیدمان خانه را متمایز می‌کند وجود سیستم صدا و تصویر حرفه‌ای است که اسپیکرهای فانتزی و ویدیو پروژکتور درتصدیق این مورد، مثال‌های خوبی هستند. حضور رنگ‌های روشن در نشیمن به‌عنوان رنگ غالب دیوار و سقف‌ها برای حفظ فضایی آزاد و دور از هرگونه جزئیات از نیازهای اصلی کارفرما است.

جلوه‌گری تابلوهای هنری در بازسازی خانه مسکونی الهیه

حضور تابلوی بزرگ در سینه دیوار، نقطه کانونی اصلی را به‌طور کامل متحول نموده و توجه خاصی را به همراه خود آورده است. تابلو نصب‌شده در فضای نشیمن به شکل فوق‌العاده‌ای قدرت دکوراسیون را بالا برده و حس سرزندگی و پویایی را جاری نموده است. همان‌طور که در تصویر گویاست تابلوها به زیبایی در جای‌جای خانه نقش‌آفرینی کرده‌اند و فضا را از یکنواختی و بی‌روح بودن نجات داده‌اند. از جذابیت‌های دکوراسیون داخلی منزل الهیه، حضور المان‌هایی نظیر تابلوی هنری نصب‌شده در نشیمن و اتاق‌خواب‌ها، لوستر سقفی فضای غذاخوری و طراحی کاملاً مدرن میز و دیواری تلویزیون است.

نورپردازی ایده‌آل

به گفته‌ گروه فرم و فضا، روشنایی، عنصر کلیدی در یک خانه مدرن است. پنجره‌های سرتاسری و نورپردازی خاص در این پروژه، سادگی سبک مدرن را به‌خوبی نمایان کرده و زیبایی فضا را دوچندان می‌نماید. در کنار نورپردازی داخلی، لوسترهای سقفی، دید بصری و جلوه‌ لوکسی را به فضاهای نظیر غذاخوری بخشیده‌اند که می‌توان آنها را علاوه بر یک شی تزئینی به‌عنوان یک منبع نور ملایم در نظر گرفت. عاملی که باعث حس سرزندگی در این پروژه می‌شود نورگیری طبیعی است که فضا را از نورپردازی چندجانبه بی‌نیاز نموده است.

درخشش آشپزخانه تیره در دکوراسیون روشن

خلق تضاد رنگی سیاه و سفید در منزل الهیه از ویژگی‌های بارز پروژه است. زمانی که فضاهای اصلی، مبلمان و وسایل دکوراتیو کاملاً روشن و به رنگ سفید باشد نیاز به یک عنصر متحول کننده به‌خوبی حس می‌شود. در این میان، رنگ سیاه هوشمندانه‌ترین انتخاب خواهد بود. در پروژه الهیه، طراحی آشپزخانه و سرویس بهداشتی بر پایه رنگ سیاه به اجرا درآمده است. در میان تضاد سیاه و سفید، نور، چاشنی مناسبی در خنثی کردن تیرگی و ایجاد هیجان بصری در فضای آشپزخانه فراهم شده است.

برای دیدن تصاویر بیشتری از این پروژه یا پروژه های دیگر گروه معماری فرم و فضا، می توانید به پروفایل این گروه در اهالی فن چیدانه سر بزنید.

منبع: مجله منزل | نویسنده و گزارشگر: فائزه رضایی

افزودن دیدگاه جدید