۰۹ فروردين ۹۵

فضاهای مسکونی: زندگی مدرن در کلانشهر‌ها و بالا رفتن ارزش و قیمت زمین و مسکن باعث شده که بیشتر ساکنان شهرهای بزرگ در آپارتمان‌های کوچک‌تر زندگی کنند. شاید برای بسیاری از ساکنان این آپارتمان‌ها، چیدن یک خانه شیک و زیبا و در نتیجه تبدیل آن آپارتمان کوچک به خانه‌ای گرم و دلنشین و در عین حال شیک و مدرن، بسیار ناممکن و دور از ذهن به نظر برسد اما این بار به یکی از این آپارتمان‌ها رفته‌ایم تا به شما یک نمونه تحسین‌برانگیز از آپارتمان‌ها و فضاهای کوچک را نشان دهیم که با تغییراتی کوچک اما مهم به آپارتمانی شیک و دیدنی تبدیل شده است. خانم سوزان نجفی‌زاده، صاحب و طراح این آپارتمان برای شما از ایده‌های جالب و کوچکش برای تغییراتی بزرگ در این آپارتمان شیک و مدرن می‌گوید. پس با چیدانه همراه باشید تا در کنار هم این ایده ها را ببینیم. 

بعد از اتمام دوره آکادمیک معماری در دانشگاه، یک دوره طراحی دکوراسیون داخلی در آلمان گذراندم و در آنجا با ایده‌هایی از دکوراسیون آشنا شدم که کمتر در خانه‌های ایرانی دیده بودم. متوجه شدم چقدر برای اروپایی‌ها انتخاب و چیدن وسایل خانه راحت است و ما ایرانیها چقدر این کار را سخت و پرهزینه انجام میدهیم. راز سادگی و در عین حال شیک بودن خانه‌های اروپایی را در انتخاب درست و هوشمندانه وسایل و ابزاری می‌دانم که در دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند. انتخاب رنگ‌های خنثی در دیوار‌ها و وسایل بزرگ خانه که هزینه تعویض آنها بیشتر است، سبب می‌شود که به‌راحتی در انتخاب و جابه‌جایی وسایل و تزیینات خانه تغییراتی ایجاد کنند.

اولین‌باری که به این خانه آمدیم به خاطر اینکه به بودجه مدنظر ما میخورد، آن را انتخاب کردیم. شاید برای تان غیر قابل باور باشد که این آپارتمان در ابتدا چقدر بد بوده است؛ یک آشپزخانه کوچک در کنار یک سالن ال‌شکل که به هیچ‌وجه نمیتوانستیم از فضای آن استفاده کنیم. به خاطر زیاد بودن هزینه‌های تغییر اساسی کابینت‌ آشپزخانه، مجبور شدیم کابینت‌های جدید را مطابق با رنگ کابینت‌های قدیمی انتخاب کنیم. کانتر را هم برداشتیم و به جای آن یک جزیره در وسط آشپزخانه قرار دادیم که در کنار میز ناهارخوری که از قبل داشتیم، فضای پذیرایی داشته باشیم. گاهی با یک مبل یا یک پارتیشن کوچک می‌شود دو فضای نشیمن و پذیرایی را از هم جدا کرد. این تغییر میتواند با کمترین هزینه نتیجه‌ای چشمگیر در زیبا‌تر کردن خانهتان داشته باشد.

استفاده از گل‌های طبیعی و گیاهان خانگی در حس و حال خانه تاثیر زیادی دارد. سعی کردم از گل‌های آپارتمانی با برگ‌های سبز استفاده کنم که هم نور کمتری نیاز داشته باشند و هم از همنشینی رنگ‌های سبز در کنار رنگ‌های خنثی، استفاده کنم.

به‌شدت مخالف استفاده از وسایل صرفا دکوری و بدون استفاده در منزل هستم. اگر وسیله‌ای را در خانه استفاده می‌کنیم و آن را هماهنگ با سایر دکوراسیون خانه در نظر می‌گیریم، حتما باید وسیله‌ای کاربردی باشد که استفاده‌ای در زندگی ما داشته باشد. دوست ندارم با وسایل تزیینی اضافی، فضای داخلی خانه‌ را شلوغ کنم. بهتر است تا جای ممکن از وسایلی استفاده کنیم که بیشتر مورد استفاده برای‌مان دارد. در پروژه‌های دیگرم هم همین ایده را اجرا می‌کنم.

دیوارهای خانه هم ایرادهای ظاهری زیادی داشتند؛ مثل لوله‌های روکار گاز و سیم‌های برق. با پوشاندن آنها با کاغذدیواری‌ که در سایر فضای خانه استفاده کردیم، تا حدودی ایرادهای‌شان را پوشاندیم.پنجره‌ های بزرگ و نورگیر این خانه، تنها مزیت آن بود که با انتخاب یک پرده کرکره‌ای ساده با رنگ خنثی و کمترین هزینه، مدرن بودن فضای آن را حفظ کردیم و در عین حال از نور طبیعی روز نیز به بهترین شکل استفاده کردیم. 

[[nid:۵۰۶۹۲]]

برای تابلوهای زیبا روی دیوارها هم قاب سفید را در نظر گرفتم تا تمام جزییات خانه با هم در تناسب باشد.

شاید خیلی از مردم گمان می‌کنند که وسایل شیک باید گران باشند اما از دید من، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین وسایل اگر هوشمندانه و ریزبینانه انتخاب شوند، تناسبی به تمام اجزای خانه می‌بخشند که حس  و روح شیک بودن را به همه جای خانه منتقل می‌کنند. تناسب رنگ‌ها و فرم‌ها از گران بودن و پرزرق و برق بودن خانه، اهمیت بیشتری در زیبا کردن فضا دارد.

این دکور مینیاتوری آشپزخانه را هم خاله‌ام ساخته که بسیار هنرمند بود. خانه خاله‌ام در شهر سمنان یک موزه بود. تمام وسایل را با ظرافت و دقت بسیار با جزییاتی خیره‌کننده در کنار هم چیده بود. به نظر من دید معماری و هنرمندانه ریشه در ذات و ژنتیک ما دارد اما با استفاده از ایده‌های سایرین و مطالعه و جست‌وجوی این ایده‌ها از کسانی که متخصص این رشته هستند، می‌توانیم به رشد و شکوفایی استعداد و خلاقیت‌های‌مان کمک کنیم. نباید هر وسیله‌ای از هر رنگی را به علت اینکه در آن لحظه خوش‌مان آمده، برای دکوراسیون خانه‌ انتخاب کنیم. بهتر است اول به ترکیب خانه و وسایل‌مان دقت کرده و همه‌چیز را در تناسب با هم انتخاب کنیم. اول کاربری، بعد سادگی و در نهایت زیبایی یک وسیله است که در دکوراسیون خانه تاثیرگذار خواهد بود.

خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید! مطمئن باشید خلاقیت های شما در طراحی دکوراسیون این فضاها برای دیگر مخاطبان هم جذاب خواهد بود. 

مطالب بیشتر: آپارتمان دلباز برای فرهنگ ایرانی در ساختمان صبای تهران!
خانه زوج جوان جنوبی، دکوراسیونی به سفیدی بختشان!
دکوراسیون منزل خانواده هنرمند چایچی در ساری
آپارتمان نوساز بیتا و مهدی با تراس رویایی در کرج!
آپارتمان نوساز به سبک ایرانی در باغ مشهد اصفهان!

منبع: مجله منزل | نویسنده : عرفان شریف نژاد | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎