تبلیغات
چوب و هنر E E رومانته F فارست فرسان
امتیاز: 3.5 0 نظر | ثبت نظر

31 خرداد 1394

کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

قالی و قالیچه: فرش یکی از مشخصه های بارز طراحی داخلی خانه ایرانی است؛ حتی حالا که مبل وسیله و جایگاه اصلی برای نشستن در بسیاری از این خانه هاست، فرش با زینت بخشی کف خانه آن را دلپذیرتر کرده است، شاید این علاقه ذاتی ایرانی ها به فرش است که موجب گسترش صنعت فرش ماشینی در کشور شد تا آنها که وسع خرید فرش های دستباف را ندارند، فرش ماشینی را جایگزین آن کنند چرا که خانه ایرانی، بدون فرش تعریف نخواهد شد.

فرش ایرانى از جهات زیادى به انواع مختلف تقسیم مى‌شود. تنوع در اندازه، بافت، طرح و نقش، کیفیت و ... موجب تقسیمات متعدد در این زمینه مى‌شود و هر یک از این نوع‌ها، نام خاص خود را دارد. با چیدانه همراه باشید. در اینجا به معرفی 3 نقش از انواع فرش های سنتی ایرانی می پردازیم و پس از آن به شما خواهیم گفت که چگونه از آنها در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که به فرش با طرح های سنتی در فضاهای مدرن نیز فکر کنید. نمونه های زیاد موفقی را می توان با چنین ایده ای پیدا کرد.

انواع طرح و نقش در فرش ایرانی

لچک ترنج: دارای حاشیه های پهن که دور تا دور فرش را احاطه کرده است نقش اصلی در قالب شکل هندسی، دایره ای و یا بیضی در میان آن قرار دارد که به آن ترنج می گویند و در چهار گوشه داخلی فرش فرم مثل قائم الزاویه ای که وتر آن خطی هلالی است که به هر یک از این چهار نقش لچک می گویند. تصویر بالا نمونه ای از طرح لچک و ترنج در میان کارهای فرش کنعان از اهالی فن چیدانه است.

طرح افشان: در این طرح ترنج برداشته شده است و با حفظ همان حاشیه های اصلی در فضای میان حاشیه ها نقش هایی از انواع گل، ساقه و برگ دیده می شود.در تصویر بالا نمونه ای از طرح افشان رادر میان فرش های تالار فرش بهارستان از اهالی فن چیدانه ببینید.

طرح خشتی (گلستان) : تمام سطح داخلی بین حاشیه ها به مستطیل های مساوی تقسیم شده و در داخلی هر یک نقشه ای بافته می شود که ممکن است این نقشه ها در خشت های مختلف تکرار شود. این طرح در شهر های دیگر ایران به گلستان معروف است. تصویر بالا نمونه ای از کارهای فرش پارسه با طرح خشتی است.

پیشنهاداتی برای انتخاب فرش های ایرانی

با پیشنهادات زیر همراه شوید. فرش پهن کردن هم قوانینی دارد. با رعایت این موارد می توانید در خانه خود احساس بهتری داشته باشید و از هماهنگی فرشی که انتخاب کرده اید در کنار دیگر مبلمان خانه تان لذت ببرید.

  • در فضاهایی با وسعت کم پهن کردن فرش با نقش و نگار های فشرده به شلوغی فضا و در نهایت کوچکتر به نظر آمدن آن کمک می کند. بنابراین برای این نوع فضاها از فرش هایی با طرح و رنگ کمتر استفاده کنید تا فضاهی شما بزرگتر به نظر برسد. و برای آوردن رنگ به فضا می توانید از مبلمان و وسایل تزئینی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: ساخت زیبا ترین فرش ها مدرن تنهابا کاموا!

  • هنگامی که کف پوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است فرشی با طرح خلوت انتخاب کنید. دکوراسیون امروزی با فرش های ایرانی قطعا زیباتر خواهند شد. تصویر بالا نمونه ای از نشیمنی مدرن است که به کمک فرش ایرانی متناسب با مبلمان فضایی آرامش بخش را به وجود آورده است.

  • انتخاب فرش های لچک ترنج برای فضاهای معمولی و نسبتا بزرگ مناسبند ولی انتخاب فرش خشتی برای این این محیط ها مناسب نمی باشند. در تصویر بالا نمونه ای از فضای نشیمن با اندازه ی معمول خانه های امروزه را می بینید که به کمک فرش پاتریس با طرح لچک و ترنج فضایی زیبا را به وجود آورده است. هماهنگی رنگ صورتی غالب در فضا با رنگ فرش حس وحدت در فضا را تقویت می کند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید بهترین فرش برای اتاق کودک

  • برای فضایی با وسعت کم از فرش هایی با ترکیب رنگ روشن استفاده نمایید. هر چه کف روشن تر باشد فضا بزرگتر و نورانی تر دیده می شود. رنگ روشن این طرح از فرش پاتریس وسعت بیشتری را به خود اختصاص داده و باعث شده است که فضا بزرگتر جلوه کند.

مطلب پیشنهادی: ۳ رایحه مطبوع برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش

  • در اتاق های پر رفت و آمد از فرش های روشن یا دارای بافت ظریف استفاده نکنید، زیرا درمعرض آسیب دیدگی هستند و قطعا فواصل زمانی برای شتشوی فرش را کتر می کنند. چیدانه قبلا با شما در خصوص روش های شستن فرش صحبت کرده است.

سری به بخش  فرش و موکت اهالی فن چیدانه بزنید و نمونه های دیگر فرش ایرانی را در آنجا ببینید. در پروفایل هر کدام از عرضه کننده های فرش می توانید اطلاعات تماس و راه های برقراری ارتباط با آنها را ببینید.

شما می توانید سوالات خود درباره استفاده و انتخاب فرش در معماری داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی را در قسمت مشاوره دکوراسیون چیدانه با اهالی فن و کارشناسان ما در میان بگذارید. 

مطالب بیشتر: صنایع دستی ایران را به مهمان خارجی تان هدیه دهید
ستاره سینما بودن را بر روی فرش قرمز تجربه کنید!
نگاهی به فرش ها در ملل مختلف
 ۳ سوال مهم در مورد فرش که باید پاسخ آن را بدانید!

نویسنده: لاله داورپناه | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: لاله داورپناه

مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه سردبیر مجله منزل عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور طراح پروژه های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

نشان کردن
  • 16837 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 31 خرداد 1394

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
کویا دیزاین کویا دیزاین
10 نمونه کار

تلفن: 01144654875
كليو كالكشن كليو كالكشن
8 نمونه کار

تلفن: ٠٢٦٣٣٥٠٩٦٢٩
کابینت چیدمان کابینت چیدمان
12 نمونه کار

تلفن: 02166553335
گروه فراچوب گروه فراچوب
8 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٥٥٢٦١٢٨١
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173