۱۱ فروردين ۹۳

پرده و لوازم پارچه ای: فردی در خانه‌ای زندگی می كرد كه اتاق خواب آن منظره‌ای رو به دريا داشت. دوستانش به خاطر داشتن چنين اتاقی به او حسودی می كردند. اما او جرات اين را نداشت كه به آن‌ها بگويد که اصلا به چنين اتاقی علاقه ندارد.او يك اتاق تاريك را می پسندید و ترجیح می داد تا می تواند بين خود و آفتاب لايه‌های مختلفی ايجاد كند. او حتی وقتی به هتل يا مسافرخانه می رفت نيز پتويی را در برابر پنجره‌های آن‌ها برای جلوگيری از ورود نور خورشيد قرار می داد.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستیدکه در تاريكی خواب بهتری داريد، یا فضاهای دنج و تاریک را بیشتر می پسندید جایگزين‌های بهتری برای پتو وجود دارد. كافی است بدانيد بايد چه چيزی بخريد و چگونه آن را نصب كنيد.

 

پرده‌ها

استفاده از پرده شيوه‌ای كلاسيك در جلوگيری از ورود نور به اتاق خواب است. قراردادن پارچه‌های تيره در پشت پرده‌ها از ورود نور جلوگيری كرده و در ضمن هزينه زيادی هم ندارد.

 

برای داشتن انتخاب‌های بيش‌تر می توانيد يك پرده شفاف را در كنار يك پرده تيره قرار داده و آن‌ها را كنار هم نصب كنيد. به اين شيوه شما می توانيد براساس نيازهايتان يك فضای تاريك يا يك فضای پرنور در اتاق خواب ايجاد كنيد.

پرده تيره در اتاق خواب عكس بالا از كف تا سقف و از ديوار تا ديوار امتداد پيدا كرده است، و به اين ترتيب فضایی كاملا تاريك را فراهم می كند و تاثير درهای شيشه‌ای كناری را به حداقل می رساند.

 

يا می توانيد پرده‌های معمولی را با شیدها جفت كنيد تا بتوانيد پوشش‌های دفاعی خود در برابر نور بيرون را افزايش دهيد.

 

شیدهای تيره

يكی از ارزان‌ترين و موثرترين راه‌ها استفاده از شیدهای تيره و رول‌شونده است. برای داشتن تاريكی بيش‌تر می توانید اين شیدها را در سراسر پنجره و چهارچوب آن نصب كنيد تا نور حتی نتواند از شكاف ميان سايه‌بان و چهارچوب وارد اتاق شود.

شیدهای تيره به خودی خود جذاب نيستند. اگر در حال چیدمان يك خانه جديد هستيد، يك فرورفتگی را در ديوار بالای پنجره قرار دهيد تا هنگامی كه نيازی به شیدها نداريد آن‌ها را در داخل اين فرورفتگی پنهان كنيد. يا می توانيد سايه‌بان را با انواع ديگری از پوشش‌ها مانند پرده، نيم‌پرده، و شیدهای تزئينی همراه كنيد.
برخی از كمپانی ها شیدها را به صورت جفت می فروشند كه يك از آن‌ها تزئينی و در رو قرار می گيرد و ديگری تيره است كه در پشت نصب می شود. يا خودتان دست به كار شويد و يك سايه‌بان دوتايی ديواركوب بسازيد.

 

اگر به ايده شیدهای تيره علاقه داريد اما از ظاهر آن‌ها خوشتان نمی آيد، می توانيد از شیدهایی پارچه‌ای استفاده كرده و در زير آن‌ها يك پارچه تيره قرار دهيد.

 

شیدهای روزنه‌دار

اگر از شیدهای رول‌شونده خوشتان نمی آيد، از شیدهای روزنه‌دار تيره، مانند نمونه‌ای كه در عكس می بينيد، استفاده كنيد. بسياری از كمپانی ها چنين شیدهايی را توليد می كنند. كمپانی Comfortex نمونه‌ای از اين شیدها توليد میكند با نام Slumber Shade. اين سايه‌بان در درون يك كانال بالا و پايين می رود و از نفوذ نور به داخل اتاق جلوگيری می كند.  

 

شیدهای رومنRoman Shade

اگر شیدهای رومی(رومن) را ترجيح می دهيد می توانيد از نوع تيره آن استفاده كنيد.

 

اگر به دنبال یک فضای تاریک هستید کرکره ها گزینه های خوبی نیستند. علیرغم اين گفته، شما می توانيد با استفاده از كركره ميزان نور ورودی را كاهش دهيد. كركره‌های آلومينيومی بهتر از كركره‌های وينيلی از نفوذ نور جلوگيری می كنند. البته بهترين گزينه برای طرف‌داران تاريكی كركره‌های بدون منفذ هستند كه حفره های موجود در كركره‌های معمولی در آن حذف شده است.

 

 

هر چه نوارهای موجود در كركره‌ها پهن‌تر باشند نور كم‌تری وارد اتاق می شود. پهنای نوارهای كركره‌های چوبی معمولی ۵ يا ۷ سانتی متر است، اما اين نوع كركره‌ها باعث  ورود نور كمی به داخل اتاق می شوند. برای داشتن تاريكی كامل بهترين گزينه كركره كامپوزيتی است كه شكل آن مانند چوب است.

 

پنجره كركره‌ای

مانند كركره‌ها، پنجره‌های كركره‌ای هم نور را وارد اتاق می كند. برای داشتن بيش‌ترين تاريكی از نوارهای ۱۴ سانتی متری به جای نوارهای ۷ سانتی متری استفاده كنيد.

 

سيستم موتوری

آيا اتاق خواب شما دارای پنجره‌های مرتفع و پنجره‌های سقفی است. يك وسيله باتری خور كه دارای يك كنترل از راه دور است و با استفاده از آن           می توانيد كركره‌ها يا شیدها را باز و بسته كنيد. به‌منظور استفاده از اين سيستم برای پنجره‌های بيش‌تر يا كنترل بيش‌تر بايد از سيستم‌های پيچيده‌تر استفاده كنيد. 

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

دیدگاه‌ها

تصویر anahita
anahita
به نظر من نقش تاریکی در خواب آدم خیلیی موثره و خواب خوب تو زندکی آدم مطلب خوبی بود
تصویر مهسا
مهسا
استفاده از پنجره های رنگی و حتی رنگ کردن پنجره ها هم میتونه هم نره زیبایی به محیط بده و هم نره عبوری رو کاهش بده
تصویر سارا ایلچی
سارا ایلچی
در معماری ایرانی به جای استفاده از پرده های چندلایه و ضخیم پنجره ها طوری داشته میشد که مایل به آفتاب باشد و برای نورگیری از شیشه های رنگی استفاده میشد

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎