۰۶ بهمن ۹۳

فضاهای کوچک: اسباب کشی و نقل مكان به آپارتمان دیگر مخصوصا اینکه آن آپارتمان كوچك‌تر باشد، كارهای زیادی را به دوش شما می‌گذارد و شما باید تصمیمات زیادی در طول این كار بگیرید؛ مثلا باید در مورد این‌كه كدام مبل‌ها را نگه دارید و كدام را با خود به جای جدید نبرید تصمیم بگیرید. سازمان‌دهی وسایل كار دشواری است. نگران نباشید. شانسی كه دارید این است كه چیزهای كه دارید بیش‌تر از چیزهایی است كه نیاز دارید و یك‌سال پس از نقل مكان به خانه كوچك‌تر وسایلی را كه با خود به آن‌جا نبرده‌اید را كاملا فراموش خواهید كرد. در این مطلب چند راه ساده را برای نقل مكان به یك خانه كوچك‌تر به شما معرفی كنیم.
 

وسایلی كه به آن‌ها علاقه دارید را مشخص كنید.

وسایل اضافی که به آنها تعلق خاطر ندارید را دور بیندازید ولی خیلی مهم است که خانه جدید شما هر چند كوچك باید برای وسایلی كه شما عاشق آن‌ها هستید جا داشته باشد در غیر این‌صورت نقل مكان شما تجربه خوشایندی نخواهد بود.
 

اندازه‌گیری كنید، اندازه‌گیری كنید، و باز هم اندازه‌گیری كنید.

این مرحله اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. خانه جدید را اندازه‌گیری كنید. این نقشه‌های كف معمولا اطلاعات دقیقی در خود ندارند و حتی چند سانتی‌متر هم می‌تواند تغییر زیادی در یك فضای كوچك ایجاد كند.
ساعاتی را وقت بگذارید و خانه جدید خود را به‌دقت متر كنید. همه اتاق‌ها به‌ویژه فضای نشمین اصلی را اندازه بگیرید. با طول، عرض، و ارتفاع اتاق‌ها شروع كنید و بعد درها و دیوارها و در نهایت چیزهای كوچكی مانند كولر گازی، دستگاه‌های گرم‌كننده، و دستگاه‌های الكتریكی را اندازه‌گیری كنید.در عكس بالا اندازه‌گیری بدخط ما را از اتاق نشیمن جدید و اتاق غذاخوری كوچك خانه جدید را مشاهده می‌كنید. به یاد داشته باشید كه دور اندازه‌ها را خط بكشید و در مورد فضا یادداشت‌هایی مفید بردارید.
 

قدم بعدی متركردن عرض و عمق مبلمان‌هایی است كه قصد نگه‌داشتن آن‌ها را دارید. حتی اگر برای فضای كوچك شما بیش از حد بزرگ است باز هم باید از وسایل مورد علاقه خود استفاده کنید ولی دنبال یک جای مناسب برای آن بگردید.
مطلب پیشنهادی: طراحی فضاهای کوچک با استفاده از ایده «كم‌تر بیش‌تر است» 

برای خود یك نقشه كف بسازید.

حال كه همه اندازه‌های لازم را در اختیار دارید می‌توانید تشخیص دهید كه چه چیزهایی مناسب خانه جدید شما هستند و چه چیزهایی مناسب نیستند.
شما باید با یك برنامه كامپیوتری طراحی نقشه كف آشنا شوید. برای آشناشدن با چنین برنامه‌ای اندكی وقت لازم است و مطمئن باشید یادگرفتن آن كمك زیادی به شما می‌كند. شما به كمك این برنامه می‌توانید اندازه همه اتاق‌ها و همه مبلمان را در نقشه اعمال كنید. ممکن است مجبور شوید كه از شر بعضی از وسایل‌تان خلاص شوید و وسایل كوچك‌تری، مانند یك میز پذیرایی جدید و چند صندلی كوچك، بخرید.
 

خلاقیت به خرج دهید.

اما مشكل اصلی میز شیشه‌ای بود كه برای اتاق كار من خیلی بزرگ بود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم كه پایه‌های آن را كوتاه كنیم و از آن به‌عنوان میز پذیرایی استفاده كنیم. این میز بسیار سبك بود و جای كافی برای پذیرایی از مهمانان را داشت. مایك با استفاده از یك اره كمانی و اره آهن‌بر پایه‌های میز را كوتاه كرد و به همین دلیل دیگر نیازی به خرید یك میز پذیرایی جدید نبود.

 

در خرید وسایل خلاق عمل كنید.

نقل مكان به یك خانه كوچك‌تر معمولا با فروش و خرید وسایل همراه است. چگونگی خرید وسایل خود موضوع مطلب دیگری است اما نكته مهم در این‌جا این است كه: هر چیزی كه می‌فروشید در خرید وسایل جدید به شما كمك مالی می‌كند.هنگام خرید باید انتظارات خاص- و گاهی غیرواقعی- را کنار بگذارید. شاید شما دنبال صندلی باشید که بیشتر از ۶۰ سانتی‌متر مربع نباشد، آن‌قدر راحت بود كه بتوان در آن به مدت دو ساعت نشست، و سبك و طراحی آن با خانه شما هماهنگی داشته باشد و در ضمن ارزان هم باشد.خودتان هم می‌دانید که نمی‌توانیم در مبل‌فروشی‌ها صندلی پیدا كنیم كه تمام ویژگی‌های بالا را داشته باشد، به همین دلیل شروع به گشتن در سمساری‌ها، كهنه‌فروشی‌ها، و آنتیك‌فروشی‌ها كنید. تنها چیزی كه این صندلی‌ها نیاز دارند عوض‌كردن روكش‌های آن‌ها است.
 

از دیگران كمك بخواهید.

اگر دوستانی دارید كه وقت خالی دارند و می‌توانند به شما در اسباب‌كشی كمك كنند، حتما از آن‌ها كمك بخواهید. این افراد مهربان انجام كار را ساده‌تر می‌كنند و خاطره خوبی از روز اثاث‌كشی برای شما باقی می‌گذارند.
 

تبریك، كارهای شما انجام شد.

آیا اتاق نشیمن جدید را بر روی نقشه كف پیدا می‌كنید؟ آماده‌سازی دقیق و برنامه‌ریزی فعالیت‌های درون خانه را لذت‌بخش می‌كند و می‌توانید برای سال‌ها به‌خوبی در چنین خانه‌ای زندگی كنید. تمام اتاق‌ها در خانه جدید به چنین كارهایی نیاز دارند، اما مطمئن باشید به زحمتش می‌ارزد.
مطالب بیشتر: ۱۰ راه حل برای تجربه ای لذت بخش در خرید خانه

۸ چیزی كه هر آپارتمان نقلی به آن نیاز دارد

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

دیدگاه‌ها

تصویر مهدی سخاپور
مهدی سخاپور
جه تیتر نوستالژٰیکی!!
تصویر مهندسان جوان
مهندسان جوان
خیلی جالب بود. مرسی

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎