تبلیغات
E رومانته F مبلیران
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

24 دی 1396

دکوراسیون راهروهایی که معمولی نیستند، بهتر از این نمیشه!

دسته:

همیشه راهروها جزو فضاهای فراموش شده خانه محسوب می شدند و شاید خیلی کم تر از سایر فضاها به آن ها توجه می کردیم. اگر هم که راهرو از حالت استاندارد و مناسبی برخوردار نباشد که دیگر به سمتش نمی رویم. اما می خواهم این نکته را به شما بگویم که همان راهرو می تواند به یکی از زیباترین و خلاقانه ترین فضاهای شما تبدیل شده و حتی در زمان کمبود جا استفاده های کاربردی تری از آن داشته باشید. معمولا در راهروها، تنگ و باریک بودن مشکلات را به وجود می آورد و گاهی هم برعکس، فراخ و پهن بودن است که باعث خالی به نظر رسیدن آن می شود.  اما در بعضی از راهرو هم ویژگی هایی وجود دارند که آن ها غیرعادی کرده و به نظر می رسد طراحی برایشان بسیار سخت باشد. بنابراین با من همراه شوید که پیشنهاداتی برای یک تغییر بزرگ دارم.

تزیین راهروی کنار راه پله
طراحی راهروی کنار راه پله به صورت دکور

راهروی کنار راه پله
تزیین راهروی کنار راه پله

راهروی کنار ورودی و راه پله
تزیین راهروی کنار ورودی و راه پله

  • محل قرار گرفتن راهرو را مد نظر قرار دهیم

در مرحله اول باید به این نکته توجه داشته باشید که راهرو در کدام قسمت از خانه شما قرار دارد. زیرا محل قرار گرفتن راهرو بر نوع کاربری آن تاثیر می گذارد. اگر راهرو در کنار ورودی قرار گرفته و یا به راه پله یا فضای دیگری می رسد، نباید با وسایل و اشیایی که روی زمین قرار می گیرند آن را شلوغ کنید، زیرا در این حالت موضوع مهم تر عبور و مرور آسان در این راهرو است. در این فضا بهتر است تا حد امکان از دیوارها برای دکور کردن راهرو بهره ببرید. اشیایی که به دیوار نصب می شوند مانند تابلوهای هنری، قاب عکس ها و آینه ها گزینه مناسبی هستند. بهتر است برای نورپردازی راهرو نیز از نورهای نقطه ای، دیوارکوب ها و نورهای خطی استفاده نمایید.

کف سازی مشترک راهرو با نشیمن
همخوانی کف سازی راهرو با نشیمن

تزیین راهروی مشترک بین دو اتاق
تزیین دیوار راهروی بین دو دیوار

دکوراسیون راهروی مشترک بین اتاق ها
طراحی فضای راهروی بین اتاق ها

تزیین راهرو در کنار فضاهای دیگر
نمونه ای از طراحی راهرو در کنار راه پله، ورودی . اتاق ها

  • به تقاطع راهرو با سایر فضاها توجه کنیم

منظور از تقاطع، محلی است که راهرو به راهروهای دیگر یا سایر فضاها می رسد و نمی دانیم باید به آن چگونه برخورد کنیم. در این حالت باید به این نکته دقت کنید که با تنوع و شلوغی طرح ها و رنگ ها به واسطه فضاهای مختلف، دچار آشفتگی نشوید. به طور مثال می توانید به چیدمان و طراحی اتاق مجاور با راهرو که از داخل راهرو دیده می شود توجه کنید. با این روش راهروی شما می تواند با سایر فضاها هماهنگ شده و یکنواختی زیبایی به وجود آورد. در حالت دیگر از کف پوشی همانند با دیگر فضاها برای دکوراسیون آن استفاده نمایید. گزینه دیگری هم وجود دارد، هارمونی رنگ بین راهرو و اتاق های مجاور آن است. به طور مثال می توانید تمام دیوار ها را سفید نگه داشته و یک دیوار را شاخص نمایید. در تصویر پایینی نمونه هایی از طراحی راهرو در کنار فضاهای دیگر را مشاهده می کنید.


به کار بردن مبلمان در راهرو


دو طراحی متفاوت در راهروهای باریک و کم نور


استفاده از فضای انتهای راهرو و ایجاد جذابیت بصری

  • راهرو با ویژگی خاص را بشناسیم

این فضاها شامل شرایط مختلفی می شود. اما در حالت کلی راهرو خانه چه در مقابل در ورودی قرار داشته باشد چه در فضای پشتی خانه، می تواند با کمک رنگ ها و استفاده درست از آن ها به فضایی گرم و دوست داشتنی تبدیل شود. به طور مثال برای راهروهای تاریک و باریک از رنگ های روشن و در راهروهایی که به میزان کافی از نور طبیعی بهره مند هستند از رنگ های تیره تر استفاده نمایید. همچنین برای روشن تر به نظر رسیدن رنگ دیوارها، مانند تصویر وسط، می توانید از یک رنگ خنثی مکمل برای قاب در و پنجره، گچ بری حاشیه و قرنیز استفاده کنید.

در شرایط دیگر اگر به میزان کافی فضا در اختیار دارید از یک صندلی یا یک گلدان میز از گل های طبیعی در چیدمان راهرو استفاده کنید. این کار علاوه بر این که فضا را کاربردی تر می کند به آن روح می بخشد. شرایط سوم، وجود فضایی در انتهای راهرو است که هیچ استفاده از آن نمی کنیم. گذاشتن یک کنسول و کمد زیبا و یا حتی تابلوی هنری می تواند آن جا را به یک مرکز توجه تبدیل نماید. همچنین می توانید وسایل قدیمی و پر خاطره را در آنجا قرار دهید. در این حالت دیگر نیازی به طراحی قسمت های راهرو نخواهید داشت، زیرا انتهای آن جذابیت لازم را دارد.


استفاده از آکواریوم در دیوار راهرو


طراحی راهروی خلوت با رنگ ها


نمونه های مختلف از طرحی راهروهای خلوت

  • راهرو را خلوت نگه داریم

گاهی شلوغ بودن و یا پر وسیله بودن راهرو بیش تر غیرعادی به نظر می آید تا خلوت بودن آن. بنابراین گاهی اوقات فقط با یک رنگ آمیزی خاص یا کاغذدیواری می توانیم به هدف مورد نظر برسیم. البته اگر دیوار راهرو و همچنین فضاهای کناری این اجازه را به شما می دهند می توانید از یک آکواریوم کوچک استفاده نمایید. در تصویر پایین نمونه ای از راهروهای خلوت را می توانید مشاهده کنید.  

کلام آخر : به طور کلی ماهیت اصلی یک راهرو اتصال فضاهای مختلف خانه و عبور کردن است. بنابراین فضای آن باید به گونه ای باشد که افراد بی دغدغه و با آرامش عبور کرده و به فضایی دیگر بروند. بنابراین در طراحی خود این نکته را فراموش نکنید. 

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: گلنار صفدریان

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

نشان کردن
  • 1713 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 24 دی 1396

نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
صنایع چوبی بهسازان چوب صنایع چوبی بهسازان چوب
51 نمونه کار

تلفن: 09127996155
وود کرافت وود کرافت
20 نمونه کار

تلفن: 02156390555
مبلمان بالینکو مبلمان بالینکو
9 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۲۲۱۴۱۰۲۰
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173