۱۸ بهمن ۹۶

در قسمت سوم از مجموعه از نگاه شما می خواهیم سراغ یکی از جریانات چالش برانگیز در معماری داخلی خانه ها برویم که چند سالی است باب شده و بسیاری از سازندگان کورکورانه این جریان را دنبال و اجرا می کنند. آشپزخانه اپن یا همان آشپزخانه های بدون دیوار امروزی که دیدنشان برایمان عادی شده در مقایسه با آشپزخانه های سنتی یا بسته قدیمی چه مزیت ها یا معایبی دارند؟ این چالشی است که تصمیم گرفته ایم در این قسمت به آن بپردازیم و با تجربه های خود شما که ممکن است اکثرا هر دو را تجربه کرده باشید می خواهیم به آن پاسخ دهیم.

 

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟ شما کدام را برای منزل خود ترجیح می دهید؟ چرا؟

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

ما منتظر نظرات و تجربه های شما برای انتخاب بین آشپزخانه اپن و بسته هستیم، می توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه های پایین همین مطلب بنویسید.

قسمت های قبلی "از نگاه شما" را می توانید در مطالب زیر دنبال کنید:
کفپوش منزل از نگاه شما: بالاخره کدام اول شد؟
کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ؟ ما از نگاه شما می گوییم!

دیدگاه‌ها

تصویر sama7
sama7
سلام
معماری خونه های امروزی طوری شده که قسمتی از نور خونه از آشپزخونه تامین میشه برای همین تمام آشپزخونه ها رو اپن می سازن.
من مدتی در شهرک اکباتان زندگی می کردم اونجا آشپزخونه من مدل بسته بود اما نوع طراحی طوری بود که تمام قسمتهای خونه شامل اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخونه پنجره داشت و همین باعث شد خونه من همیشه نور داشته باشه و همینطور موقعی که مهمون داشتم کاملا توی آشپزخونه راحت بودم
تصویر زهرا سرشکی
زهرا سرشکی
به نظرمن آشپزخونه هم مثل فضاهای دیگه ی منزل یه فضای مستقل هست. مثل اتاق خواب ها. ترجیح میدم توی آشپزخونه با آرامش کارهامو انجام بدم. خصوصا وقتی مهمون دارم.
ضمن اینکه برام مهمه موقع آشپزی همه فضاهای خونه درگیر نباشن.
به همین خاطر ترجیحم آشپزخونه بسته هست.
تصویر زینب مددی
زینب مددی
من آشپزخونه اپن رو ترجیح میدم. چون باعث میشه تا هم فضای خونه بزرگتر و دلبازتر جلوه کنه هم اینکه به نورگیریه بیشتر کمک میکنه. علاوه بر این زمانی که در آشپزخونه مشغول کار هستیم میتونیم به سایر فضاهای خونه تسلط بیشتری داشته باشیم و ببینیم که فرزندانمون مشغول چه کاری هستن یا با مهمونها صحبت کنیم و یا تلویزیون ببینیم.
تصویر زینت
زینت
من ترجیح میدم اشپزخانه بسته ومستقل باشه ویک بالکن هم درکنارش باشه .اشپزخانه مثل اتاق خواب یه جای خصوصیه که دوست ندارم از قسمت پذیرایی دیده بشه .خیلی پیش امده که در اشپزخانه کار داریم ومیخواهیم تا دیروقت یا از صبح زود کار راشروع کنیم فقط به خاطر رعایت حال بقیه افراد خانواده وجلوگیری از سروصدا وبوی غذا مجبوریم خودداری کنیم . درضمن واقعا از معماران میخواهیم فکری به حال نقشه های منازل کنونی بکنند مثلا الان اشپزخانه من روبروی درخانه وپذیرایی ونشیمن هست وبالکن ته خانه دریکی از اتاق خوابهاست .لباسشویی در اشپزخانه است که واقعا جاش اینجا نیست وبرای بردن لباسها به بالکن باید با سبد تمام خانه را طی کنیم .
تصویر مهسا ا
مهسا ا
با اینکه فوق العاده بی نظمم و به هم ریختگی آشپزخونه اولین چیزیه که در بدو ورود به خونه م دیده میشه ولی بازم ترجیحم آشپزخونه اپنه
چون نقشه ی خونه طوریه که اگه آشپزخونه بسته بود فضای سالن کوچیکتر به نظر میومد ، از طرفی فکر می کنم آشپزخونه ی بسته کسی رو که بخشی از زمانش تو آشپزخونه می گذره از بقیه ی اعضای خانواده جدا می کنه، من که حوصله م سر میره
تصویر آپامه
آپامه
با سلام،با وجود سبک زندگی امروزی که اعضای خانواده ساعات کمتری در کنار هم هستند آشپزخانه اپن بهتر می باشد.همچنین در استفاده از فضا ، کاربردی تر است.ضمن اینکه از لحاظ معماری و نورپردازی تاثیر بسزایی دارد.
تصویر رضا2
رضا۲
سلام

با توجه به علاقه شخصی من به سبک ایرانی، آشپزخانه اپن را نمی پسندم.

در مقابل هم آشپزخانه های بسته موجود را که از سر بی سلیقگی یا مشکلات معماری اپن نیستند را هم قبول ندارم.

آشپزخانه بسته را بیشتر می پسندم به شرطی که سازگاری کامل از نظر اندازه، نور، و محل قرار گرفتن آشپزخانه در خانه را داشته باشد.

حتی به دنبال ایده ای بودم برای بستن آشپزخانه اپن. که به ایده شکیلی نرسیدم، به جز همین پرده های نه چندان سازگار و نه چندان زیبای موجود.

جای یک مطلب در این باره در سایت وزین شما خالی است.

" ایده هایی برای آنان که آشپزخانه اپن را نمی پسندند " ...

با تشکر
تصویر زهره سادات
زهره سادات
سلام وممنون ازچیدانه
باتمام مزیت هایی که دوستان درباره اشپزخانه اپن یاداوری کردن موافقم اما با این حال اشپزخانه بسته ترجیح میدم چون باید فضای اشپزخانه جدای از پذیرایی ودید مهمانها باشه.
این باعث ارامش خانم خونه موقع اشپزی میشه وهم تمام فضای خونه درگیر انواع بوی غذا نمیشه...
تصویر farah zarin
farah zarin
از اونجایی که در یک طراحی صحیح نور اشپزخانه از جهت شمال گرفته میشه بنابراین چندان تاثیری از نظر من روی نورپردازی فضای داخلی نداره، مگر اشپزخانه هایی که اتریوم یا تراس و ... دارند یا نور شمال رو دریافت نمیکنند. تنها مزیتش دلباز کردن فضاست ( که اون هم فقط برای منازل متراژ کوچک حسن محسوب میشه) . اما معایبی داره که من رو طی یک تجربه شخصی به این باور رسونده که اولویتم نیست . اشپزخونه نقطه ایه که بیشترین مراجعه بهش صورت میپذیره ، تمام اعضای خانواده به نوعی اون رو به هم میریزند ، وسایلش رو جابجا میکنند ، انواع خوراکی ها رو در اون تولید و مصرف میکنند و به همون نسبت آشفته و در همه . اشپزخونه اوپن فقط زمانی زیباست که همیشه مرتب و کاملا تمیز باشه ، وگرنه زیباترین مبلمان اشپزخانه هم کمکی نمیکنه . من به شدت به دنبال راهی هستم که فضا رو محصور کنم ( البته با روش هایی به جز دیوار) اشفتگی اشپزخونه تاثیر خیلی بدی چه زمان میهمانی چه در زمانهای دیگه روی منظره خونه داره
تصویر reza met
reza met
شاید مدل اپن مزایایی داشته باشه یا اینکه شیکترباشه لکن حس ارامش خاصه درزمانیکه مهمان داشته باشی یک نقصان برای مدل اپن است.
برای اینکه ازقافله عقب نباشی و دل هر دو طیف را بدست اورده باشی وکسی هم نتونه ایرادی بگیره تلفیقی از ایندو را من شخصابهتر می پسندم.
تصویر sanaz sh
sanaz sh
اشپزخانه اپن رو ترجیح میدهم البته به شرط وجود مطبخ .اشپزخانه سرد که همون اشپزخانه اپن هست وبیشتر جنبه ی دکور و در حد یه قهوه درست کردن هست و اشپزخانه گرم که همون مطبخ هست و پخت و پز در اون انجام میشه و این فضا در دید نمیباشد ولی در ارتباط کامل با اشپزخانه سرد میباشد به این صورت هم از لحاظ بصری وهم راحتی مالک مد نظر قرار گرفته شده است

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎