تبلیغات
E رومانته F مبلیران
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

12 خرداد 1394

10 ایده خلاقانه برای کتابخانه ای در قلب اتاق کودک!

اتاق کار و کتابخانه: چند وقتی است که از بازگشایی مدارس می‌گذرد و یکی از راه‌های بسیار خوب برای حمایت از کودک نوشکفته یا فرزند کتاب‌خوان‌تان ایجاد یک مکان ویژه برای مطالعه کردن و خواندن کتاب‌های مفید و جذاب است. در این مطلب 10 ایده به شما معرفی می‌کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید فضایی دنج برای مطالعه، نظم‌بخشی و نمایش مجموعه کتاب‌های کودک خود ایجاد کنید.

اضافه کردن یک فضای مطالعه برای کتاب‌خوان‌های مستقل.

چه فضایی بهتر از یک فضای دنج در بالای اتاق برای مطالعه کردن و غرق شدن در داستان‌های جذاب؟ اگرچه کودکان کم ‌سن و سال برای بالارفتن از نردبان و قرار گرفتن در یک فضای مرتفع نیاز به کمک و راهنمایی بزرگ‌ترها دارند، اما کودکان بزرگ‌تر از استقلالی که در مطالعه کردن در یک فضای ویژه مرتفع که مخصوص آن‌ها طراحی شده است پیدا می‌کنند قدرانی کرده و از آن لذت فراوانی می‌برند.

برای کودکان کم سن و سال یک خیمه مجهز طراحی کنید.

برای ایجاد فضای مطالعه در سطح زمین، یک خیمه مجهز که دارای منابع نوری مستقل و کافی است انتخاب بسیار خوبی است. چنین فضایی محیطی دنج و خوب را برای مطالعه کودک شما فراهم می‌کند. کف زمین را با ماده‌ای که از پوست گوسفند ساخته شده است بپوشانید و چند بالش و کوسن نرم برای راحتی بیش‌تر فرزندتان در نظر بگیرید.


فضایی را بر روی کف زمین برای نشستن و مطالعه کردن ایجاد کنید.

با خلق فضایی بزرگ و راحت در کف اتاق به کودکان نوپا و پیش‌دبستانی خود کمک کنید تا کتاب‌ها را کشف کنند و از تجربه مطالعه کردن لذت ببرند. قالیچه‌های پرزدار برای این کار بسیار مناسب هستند و نشستن روی آن‌ها راحت است. در کنار چنین فضایی یک نشیمن پارچه‌ای راحت در نظر بگیرید تا هم کودکان و هم بزرگ‌تر‌ها بتوانند روی آن بنشینند.

کتاب‌های مصور را در دسترس قرار دهید.

چیزهای مورد علاقه کودکان پیش‌دبستانی به سرعت تغییر می‌کند، به همین دلیل آماده باشید تا کتاب‌های مصور را در سبدهای مختلف در کنار هم نگهداری کنید یا آن‌ها را بر اساس موضوع در قفسه‌ها قرار دهید. سپس وقتی کودک شما علاقه‌اش به موضوع خاصی بیش‌تر شد بتوانید به راحتی کتاب مصور مورد نظر را از قفسه یا داخل سبد درآورده و در اختیار او قرار دهید.
 

یک تخت‌خواب را به یک فضای مطالعه تبدیل کنید.

کتاب‌خانه‌های پیش‌ساخته این تخت‌خواب را تبدیل به فضایی جذاب برای لم دادن و مطالعه کردن کرده‌اند. اگر خیلی به کتاب‌خانه‌های پیش‌ساخته علاقه ندارید، از یک تخت‌خواب معمولی استفاده کرده و در کنار آن چند قفسه کتاب قرار دهید. در هر دو حالت نتیجه کار شما یکسان خواهد بود.


پرده‌ها این تخت‌خواب جذاب را که مخصوص مطالعه است محدود کرده‌اند. چنین ایده‌ای برای کودکانی مناسب است که برای مطالعه به دنبال فضایی دنج و بسته در اتاق خود هستند.


 برای این‌که کار شما راحت‌تر شود می‌توانید چارچوب تخت‌خواب را جدا کرده و چند بالشت و کوسن بزرگ و راحت را روی زمین قرار دهید. هم‌چنین می‌توانید از تخت‌خواب‌های بزرگ‌تر یا تخت‌خواب‌های دوقلو برای این کار استفاده کنید. در این حالت یک قسمت یا یک تخت‌خواب مخصوص فضای مطالعه طراحی می‌شود و دیگری مخصوص خواب و استراحت.


 ایجاد یک فضای مطالعه حتما نباید با هزینه زیادی همراه شود و یا اجرای دقیق و پیچیده‌ای داشته باشید. برای مثال می‌توانید چنین فضایی را در گوشه اتاق طراحی کنید. یک پتو پرزدار و چند بالشت چاق و چله تمام چیزی است که برای تبدیل کردن یک گوشه بیکار اتاق به یک فضای مطالعه مجهز نیاز است.


با قرار دادن چند کتاب جذاب به صورت عمودی کودک را به کتاب خواندن جذب کنید.

چند کتاب جذاب و رنگی را به صورت عمودی بر روی قفسه‌ کتاب قرار دهید تا توجه کودک شما به آن جلب شود. این حقه ساده باعث می‌شود تا کودک شما بیش‌تر جذاب کتاب خواندن شود و در ضمن جلوه اتاق خواب او زیباتر و خاص‌تر شود.


با به نمایش گذاشتن کتاب‌هایی که دارای جلدهای رنگی هستند کودکان خردسال خود را به کتاب خواندن تشویق کنید.

چه کسی گفته که نمی‌توان براساس جلد کتاب درباره آن قضاوت کرد؟ برای کودکانی که هنوز توانایی خواندن ندارند، عکس روی جلد سرنخ اصلی آن‌ها در مورد کتاب است. پس این کتاب‌ها را به صورت عمودی بر روی قفسه کتاب‌خانه قرار دهید تا کودک شما به سرعت آن‌ها را ببیند و براساس جلدشان یکی از آن‌ها را انتخاب کند.


کتاب‌ها را در جایی قرار دهید که دست کودکان به آن‌ها برسد.

هر چه سن کودک کم‌تر باشد، قفسه‌های کتاب باید در ارتفاع کم‌تری نصب شده باشند. برای کودکان نوپا یک سبد کتاب بر روی کف زمین یا چند قفسه کوچک که در ارتفاع کمی به دیوار نصب شده‌ است بسیار مناسب و کارآمد است.


یک گوشه خالی و بیکار از اتاق را با کتاب پر کنید.

وقتی می‌توانید یک کتاب‌خانه کوچک در گوشه اتاق ایجاد کنید، چرا این فضا را بیکار و بی‌استفاده رها کنیم؟ وقتی از قفسه‌ها کم‌عمق و باز (مانند عکس بالا) که در بالای سر کودک قرار می‌گیرند استفاده می‌کنید سعی کنید نرده‌های محافظی را بر روی کتاب‌ها قرار دهید تا کتاب‌ها از ارتفاع بر روی زمین نیافتند و کودک شما در معرض خطر قرار نگیرد.


کودکان را به کتاب خواندن در تخت‌خواب خود تشویق کنید.

در کنار تخت‌خواب کودکان کتاب‌خوان مستقل قفسه‌های کتاب طراحی کنید تا آن‌ها بتوانند قبل از خواب و یا هر زمان دیگری در تخت‌خواب خود به مطالعه مشغول شوند. اگر دو کودک دارید و هر دو دارای یک اتاق خواب مشترک هستند، چراغ‌های گیره‌دار مخصوص مطالعه کتاب را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا هنگام کتاب خواندن مزاحم هم نشوند.


به ما بگویید: آیا کودکان شما دارای یک فضای مخصوص مطالعه یا یک کتاب‌خانه خلاقانه در اتاق خواب خود هستند؟ لطفا سوالات خود را در بخش بحث و گفتگو چیدانه با دوستان چیدانه مطرح کنید.

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

 

تبلیغات

نویسنده: چیدانه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

نشان کردن
  • 8111 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 12 خرداد 1394

نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
ژین کانسپت ژین کانسپت
11 نمونه کار

تلفن: 09123708912
مبلمان رست مبلمان رست
27 نمونه کار

تلفن: 09178886008
دفتر شما دفتر شما
3 نمونه کار

تلفن: 02128420
 گروه نورپردازی  پیشگام  گروه نورپردازی  پیشگام
5 نمونه کار

تلفن: 02144460400
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173