۰۱ خرداد ۹۶

خلاقیت در خانه: وقتی دکوراسیون خانه ام آماده شد، تنها یک چیز جای خالی خود را به من یادآوری می کرد؛ ساعت دیواری. هنوز نتوانسته بودم ساعتی که با رنگ و سبک دکوراسیون منزل هم خوانی داشته باشد را پیدا کنم. من یک ساعت چوبی ساده می خواستم. در این مطلب از تور خلاقیت، با جوان هنرمند ایرانی به صحبت نشستیم که حکایت ساعت دیواری چوبی دست ساز خود را به نام ساعت های ۸ برای ما تعریف می کند:

بیوگرافی سینا در یک نگاه

  • نام : سینا فیاضی
  • سن : ۲۷ سال
  • شغل : مشاور فروش و بازاریابی شرکت تخفیفان
  • موقعیت مکانی : شهرک ژاندارمری تهران
  • محصول : ۸Clocks، ساعت های ۸

پیشینه شغلی سینا قبل از ساخت ساعت

در حدود یک سال و نیم در یک شرکت فنی مهندسی که کار طراحی و دکوراسیون داخلی محوریت اصلی آنها بود، مشغول به کار بودم. وظیفه من کلیه فعالیت های تبلیغات و بازاریابی و مدیریت شبکه های اجتماعی شرکت بود. در این مدت فرصت پیدا کردم که سرپرست تیم اجرایی در پروژه بازسازی یک دفتر اداری فوق العاده قدیمی باشم که شش ماه به طول انجامید و در واقع همه چیز از آنجا شروع شد.

برای اولین بار حدود یک سال پیش در فروردین ۹۵ بود که با بوی رنگ و صدای فرز و اره و ... شب و روزم می گذشت. بعد از کسب تجربیات بسیار با ارزش، دلم محیطی جدید با تجربه های جدید در زمینه مذاکره و فروش می خواست. باید اعتراف کنم که خیلی زود دلم برای کار در محیط طراحی و دکوراسیون تنگ شد.

به اعتقاد من در زندگی، هر فردی باید در کنار هر کاری که انجام می دهد، با اتکا به استعدادهای شخصی اش، کار دومی را با علاقه و عشق بیشتر انجام دهد که بویی از هنر یا ورزش داشته باشد و این برای من به خودی خود اتفاق افتاد.

داستان آغاز ساخت ساعت دیواری چوبی

روزی با دوست بسیار عزیزی در مرکز خریدی در غرب تهران در حال خرید کردن بودم که متوجه شدم نیم نگاهی به فروشگاه های لوازم دکوری دارد.

- چی می خوای؟

- ساعت دیواری. یه ساعتی که متفاوت باشه، متناسب با آتلیه عکاسی کودک! ولی همه ساعت هایی که دیدم خیلی مصنوعی و شبیه اسباب بازی هستن.

بدون فکر کردن و بدون اینکه پیشینه ای در این زمینه داشته باشم، گفتم "من برات درست می کنم". اون لحظه اگر فضاپیما هم از من می خواست، می گفتم درست می کنم و شاید موفق هم می شدم! هنوز هم بسیاری از دوستانم فکر می کنند من این ساعت ها را از چین وارد می کنم و نمی دانند که خودم سازنده آنها هستم. آن هم در اتاق خودم و در وقت های آزادم.

ساعت دیواری کد 1020

ساعت دیواری کد ۱۰۲۰

قیمت نامشخص
ساعت دیواری کد 1037

ساعت دیواری کد ۱۰۳۷

قیمت نامشخص
ساعت دیواری کد 1026

ساعت دیواری کد ۱۰۲۶

قیمت نامشخص

  • نوع محصول: قطعا ساعت دکوری محسوب می شود، ولی من سعی می کنم این وسیله دکوری دقیقا مطابق با رنگ های سایر وسایل محیط باشد.
  • سبک محصول: سعی کردم کارها را محدود به یک سبک نکنم و اگر هم کسی ساعتی بخواهد که مشابه ساعتی که قبلا ساخته ام باشد، قطعا تغییری در آن ایجاد می کنم که دو کارم شبیه هم نباشد.
  • متریال محصول: چوب و ابزار صنعتی

مطلب مرتبط: ساعت هایی که دکوراسیون منزل شما را زیباتر می کنند!

ویژگی برجسته ساعت دیواری دست ساز سینا

اول از همه اینکه به اسم دست ساز است و ۹۰% پرداخت ها زیر دستگاه تجربه نمی شود. هیچ دو وسیله دست سازی وجود ندارد که عینا شبیه هم باشند؛ در حالی که وسایل بسیاری را می بینیم که به اسم دست ساز عرضه می شوند؛ در حالی که حتی رنگ بندی و سایز بندی هم دارند.

دوم اینکه به اسم چوب، جنسش از ام دی اف و لترون نیست. من اعتقاد دارم که ام دی اف اصلا و ابدا قابل قیاس با چوب نیست و وسیله ای که با ام دی اف ساخته می شود، به هیچ وجه چوبی نیست! 

ساعت دیواری کد 1019

ساعت دیواری کلاسیک کد ۱۰۱۹

۲۹۰,۰۰۰تومان
ساعت دیواری 1027

ساعت دیواری ۱۰۲۷

قیمت نامشخص
ساعت دیواری فانتزی کد 1052

ساعت دیواری فانتزی کد ۱۰۵۲

۱۹۰,۰۰۰تومان

در مقوله دست ساز، دردناک ترین چیزی که در گالری های هنری و آرت شاپ ها دیده ام، وسایل تولیدی سری کاری یک شرکت چینی است که تا به حال هیچکدام از ماشین آلات آن را هم ندیده ام و با اسم دست ساز ایرانی و با قیمتی عجیب و غریب به فروش می رسد.

ویژگی دیگری هم در ساعت دیواری بسیار مهم است؛ با توجه به کم حوصله شدن مردم و نیاز به سکوت کامل در خانه برای این ساعت ها موتور آرامگرد نصب می کنم که صدایی از دیوار بلند نشود و تیک تاکشان به آسمان نرسد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ایده کاربرد ساعت دیواری در دکوراسیون منزل

چه شد که به فکر ادامه روند ساخت ساعت های ۸ افتادید؟

برای اولین بار که تصمیم به ساخت ساعت گرفتم، مجبور به خرید تمام وسایل لازم بودم؛ وسایلی مثل: اره، رنگ، سمباده، موتور و عقربه چوب و ... روند ساخت دست و پا شکسته این ساعت را با دوستانم در اینستاگرام خودم به اشتراک گذاشتم و بعد از اتمام اولین ساعت، دوست دیگری از من ساعت دیواری چوبی با طرح دیگر خواست و بعد از آن هم این ماجرا ادامه دار شد. تا به امروز کسی از این ساعت ها اعلام خرابی نکرده است؛ به جز دوستی که فراموش کرده بود این ساعت ها نیاز به تعویض باطری دارند!

ساعت های ۸ از کجا آمد؟

ساعت های ۸ ... ساعت ۸ یک غروب پاییز ، برای من همیشه ماندنی بود و به قدری با ارزش است که اسم این کار را برای زنده نگه داشتن آن لحظه، ساعت های ۸ بگذارم؛ به همین دلیل هست که تمام این ساعت ها روی ۸ تنظیم شده اند. ساعت ۸ عصر روز ۲۰ مهر سال ۸۹. عشق از ساعت ۸ شروع میشه

ساعت دیواری ها را خودم می فروشم

با توجه به اینکه خودم همیشه در کار فروش بوده ام، تمایلی ندارم که ساخته های خودم را به دست آرت شاپ ها بدهم تا این کار را انجام دهند. دلم برایشان تنگ می شود، دوست دارم پیش صاحب واقعیشان باشند؛ یا من یا کسی که آنها را روی دیوار رو به رویش نصب می کند. من دوست دارم به عنوان هدف آینده در این راه، در دل یک میلیون هنر دوست واقعی ایرانی جا باز کنم.

ویدئوی زیر را به هیچ وجه از دست ندهید؛ در این فیلم کوتاه می توانید روند ساخت یکی از ساعت های ۸ را ببینید و جمله هایی را از زبان سینا بشنوید:

 

برای برقراری ارتباط با سینا فیاضی به پروفایل ساعت های هشت در چیدانه بروید و نمونه کارهای او را ببینید. اگر شما هم فرد خلاقی را می شناسید که محصولات متفاوتی می سازد، از راه شماره تلگرام ۰۹۳۸۸۵۴۷۱۴۰ خبر را به گوش ما برسانید.

نویسنده: صدف حقیقت | ویدئو: الهه عسگری | تحریریه چیدانه

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎