loading
تبلیغات
چوب و هنر سی سرو لابل
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

4 شهریور 1396

نمایشگاه فرش دستباف تهران 96، شیفتگان دکوراسیون ایرانی بشتابند!

دسته: مناسبت ها

بیست و ششمین دوره از نمایشگاههای فرش دستباف تهران یکم شهریور در محل نمایشگاههای بین المللی تهران آغاز به کار کرد. نزدیک به ششصد واحد تولید و عرضه فرش ایرانی در این نمایشگاه با هدف ارائه محصولات خود شرکت کردند. مرکز ملی فرش ایران همزمان با این نمایشگاه هفتمین جشنواره فرش برتر را به منظور معرفی اصالت، مرغوبیت و کیفیت فرش دستباف ایرانی برگزار می کند. اطلاعات آثار راه یافته به جشنواره در کتاب آثار منتخب چاپ و منتشر خواهد شد. همچنین برگزیدگان جشنواره در برنامه های تبلیغی مرکز ملی فرش ایران مشارکت داده شده و در اولویت استفاده از تسهیلات مختلف از جمله هیات های تجاری و نمایشگاهها قرار خواهند گرفت.

فرش ایرانی، جایگاه خاص در دل مشتریان داخلی

فرش دستباف ایرانی قدمتی به بلندای تاریخ دارد و اهمیت آن در فرهنگ ایرانی از زیرانداز فراتر است. نقشه بعنوان اساسی ترین بخش فرش ایرانی در کنار مواد اولیه اعتبار و ارزش و هویت ملی  آن را تعیین می کند. سیر تحول نقشه فرش از ابتدایی ترین شکل آن یعنی نقشه ذهن قالی باف تا نوزده نقش پیچیده امروزی، داستان آمیخته با رنج و غرور هنر فرش ایرانی است. مشتریان فرش دستباف عموما استفاده از فرش دستباف را جزیی جدایی ناپذیر از زندگی خود می دانند. هرچند قیمت بالای فرش دستباف ایرانی اجازه تنوع طلبی را از مشتریان گرفته اما همچنان بسیاری از مصرف کنندگان فرش دستباف مصرانه خواهان این هستند که از فرش ایرانی استفاده کنند.

آیا می دانید برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

فرش ایرانی یک سر و گردن بالاتر از کفپوش های مدرن

بسیاری از بازدید کنندگان نمایشگاه بیست و ششم فرش دستباف ایرانی معتقدند فرش به ایجاد روح و گرما در فضای خانه کمک می کند و در این میان فرش دستباف ایرانی با رنگ های گرم و طرح ها منحصر به فرد گزینه ای است که در انتخاب مصرف کنندگان داخلی جایگاه ویژه دارد. هرچند حضور کفپوش های نو و زیر اندازهایی با طرح های مدرن و جذاب در کیفیت های گوناگون چالش جدیدی برای فرش دستباف محسوب می شود اما کماکان یکی از انتخاب های لوکس و جذاب برای زیر انداز فرش ایرانی است.

یک چهارم تجارت فرش دستباف دنیا در قبضه فرش ایرانی

"مجید ارغنده پور" در افتتاحیه نمایشگاه فرش دستباف گردش مالی بازار فرش دستباف را رقمی معادل دو میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: «یک چهارم این رقم سهم فرش دستباف ایرانی است». وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که فرش ایرانی نه فقط یک کالای مصرفی بلکه اثری هنری و فرهنگی است و با وجود ظهور رقبای مختلف کماکان رقیبی در نیا ندارد و از آن بعنوان "پرشین کارپت" یاد می کنند و ضروری است علاوه بر نگاه اقتصادی نگاهی هنری و فرهنگی به این کالا داشته باشیم.

مطلب پیشنهادی: فرش ایرانی، از اصالت تا شعر

رکود و عدم تقاضای داخلی دغدغه تولید کنندگان فرش دستباف ایرانی

شیرینی صحبت های مدیر اسبق مرکز ملی فرش ایران در کنار درد و دل های تولید کنندگان و صادرکنندگان کمرنگ می شود. تولیدکنندگانی که از مشکلات تولید و فضای کسب و کار دم می زنند و نگران دستمزد صدها کارگری هستند که به امید دستمزد در کارگاه های غیر متمرکز گره بر گره می زنند. مشکلاتی از جمله بالا بودن هزینه های تولید، پایین بودن تقاضای داخلی، موانع صادرات و عدم حمایت های دولتی است.

نمایشگاه فرش دستباف تهران: نوآوری رمز ماندگاری

در میان غرفه های متعدد بیست و ششمین نمایشگاه فرش تهران می توان در کنار طرح های کلاسیک و اصیل، طرح هایی با رنگ و شکل تازه را دید. تولید کنندگان فرش دستباف با توجه با ذائقه بازار اقدام به تولید نسلی تازه از فرش ایرانی کرده اند و همزمان با حفظ اصالت فرش، مساله مد و سلیقه مردم را در نظر گرفته اند. هرچند لازمه این حرکت دقت و حساسیت بالاست و باید به حفظ نقش های اصیل ایرانی توجه خاص داشت. برخی از تولید کنندگان حاضر در نمایشگاه علاوه بر توجه به جنبه فروش و سودآوری به حقظ نقش های کلاسیک و منحصر به فرد ایرانی اهتمام دارند.

به نظر شما دکوراسیون خانه مدرن با فرش دستباف، امکان پذیره؟

تلاش برای حفظ اصالت فرش دستباف ایرانی

خانم "دکتر خانجانی" از تولیدکنندگان با سابقه فرش ترکمن پژوهشهای قابل توجهی در زمینه فرش و حفظ نقوش قدیمی فرش ترکمن انجام است. وی در خصوص توجه به سلیقه بازار می گوید: «توجه به ذائقه مشتری ارکان تجارت و تولید است، اما در حوزه فرش دستباف گزینه اصالت اهمیت غیر قابل انکاری دارد. واحد تولیدی ما طرح های جدید خود را بر پایه این اصل ارائه می کند و مصرانه و با حساسیت بالا با حفظ جزییات نقوش قدیمی محصولاتی با رنگبندی و طرح های نو به بازار عرضه می کند».

هزینه بالای دکوراسیون ایرانی، حقیقت دارد؟

تابلو فرش نیز بخشی از تولیدات عرضه شده در نمایشگاه فرش دستباف تهران است. این بخش از صنعت فرش دستباف نیز در بازار داخلی مشتریان خاص خود را دارد که از تابلوهای مینیاتور، تابلو فرش آیات قرآنی و نقاشی را در بر می گیرد. انتخاب دکوراسیون ایرانی و تهیه تابلوفرش و فرش دستباف به عنوان دو کالای ضروری برای این کار، دکور کردن به سبک و سیاق ایرانی را انتخابی پرهزینه کرده است.

آیا می دانید کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

طرح پایلوت برای اعطای وام خرید فرش دستباف

"حمید کارگر" رئیس مرکز ملی فرش ایرانی خبر از اجرای طرح آزمایشی اعطای وام خرید فرش دستباف تا سقف ۱۰ میلیون تومان در استان آذربایجان غربی خبر داد و گفت: «پس از امضای تفاهم نامه بین مرکز ملی فرش ایران و صندوق کارآفرینی ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح مصوب شد که به دلیل فراهم نبودن برخی زیرساخت ها از سوی صندوق این طرح به تعویق افتاد. این طرح به صورت آزمایشی در آذربایجان غربی در حال اجراست و به صورت حواله بانکی پرداخت می شود. این تسهیلات با نرخ بهره چهار درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت».

محصولات با قیمت پایین تر برای مشتاقان دستبافته های ایرانی

غیر از فرش دستباف ایرانی انواع گلیم، گبه و قالیچه های درشت بافت عشایری با نقوش زیبا و اصیل و پاخور در اختیار علاقه مندان است. به نظر می رسد خلا تبلیغات در حوزه فرش، این توهم را در حوزه فرش ایجاد کند که طراحی دکوراسیون منزل با کالای ایرانی کاری پرهزینه و گران است. حال آنکه طیف محصولات با قیمت های متفاوت برای عرضه به بازار وجود دارد.

فرهنگ سازی از طریق رسانه ها، حلقه گمشده در حوزه عرضه و تقاضای فرش دستباف

در گفتگو با تنی چند از دانش آموختگان معماری و طراحی حاضر در نمایشگاه فرش دستباف به اهمیت کار فرهنگی از راه رسانه ها جاذبه های دکوراسیون به سبک ایرانی را در جامعه اشاره شد. با نیم نگاهی به تبلیغات تلویزیونی و فیلم های سینمایی در می یابیم آنچه بعنوان الگوی دکوراسیون جذاب به مخاطب ارائه می شود به ندرت رنگ و بوی ایرانی دارد و اهمیت این موضوع زمانی روشن می شود که مردم برای تهیه ملزومات دکوراسیون منازل خود نیازمند کالای بی کیفیت وارداتی با قیمت های گزاف باشند. با وجود صد سبک شناخته شده برای فرش ایرانی تنوع دکوراسیون با این محصول بسیار متنوع خواهد بود.

نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری همزمان با نمایشگاه فرش

در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایرانی، نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری نیز در حال برگزاری است. هنرمندان و صنعتگران از شهرهای متفاوت ایران در رشته های مختلف هنری در این بخش شرکت دارند و آماده ارائه محصولات خود هستند. شرکت کنندگان این بخش از نمایشگاه نیز گران بودن محصولات و کاهش قدرت خرید مردم را از مهمترین دلایل کاهش اقبال به صنایع دستی می دانند. لزوم برگزاری نمایشگاههای مختلف در شهرهای بزرگ کشور از جمله مطالبات فعالین عرصه صنایع دستی است.

مطلب پیشنهادی: جذابیت دکوراسیون ایرانی با طرح و رنگ صنایع دستی

فروشندگان فرش های مرغوب ایرانی و ماشینی را می توانید در بخش فرش و موکت اهالی فن چیدانه دنبال کنید:

نویسنده و گزارشگر: مریم خورشیدی | عکاس: امیر صادقی | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: فاطمه افشاریان

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

نشان کردن
  • 1911 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 4 شهریور 1396

نمونه کارهای مرتبط
هشتمین نمایشگاه بین المللی مبلمان اداری تهران رض کو تولید کننده صندلی سینمایی،صندلی آمفی تئاتر،صندلی اداری

هشتمین نمایشگاه بین المللی مبلمان اداری تهران رض کو تولید کننده صندلی سینمایی،صندلی آمفی تئاتر،صندلی اداری

هشتمین نمایشگاه بین المللی مبلمان اداری تهران رض کو تولید کننده صندلی سینمایی،صندلی آمفی تئاتر،صندلی اداری

شرکت گسترش مبلمان آسیا گروه صنعتی رض کو

جکوزی خانگی ایرانی شاینی مدل N-JA013

جکوزی خانگی ایرانی شاینی مدل N-JA013

جکوزی خانگی ایرانی شاینی مدل N-JA013

فروشگاه اینترنتی اِوشیک

طراحی رستوران ایتالیایی آلوارس در تهران

طراحی رستوران ایتالیایی آلوارس در تهران

طراحی رستوران ایتالیایی آلوارس در تهران

استودیو طراحی داخلی امین نعیمی

نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
کد امنیتی
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173