۱۷ خرداد ۹۶

از ما بپرسید. همسر من کمی حواس پرت است و فراموش می کند زیر قابلمه را خاموش کند! به همین دلیل ما همیشه با قابلمه سوخته و غذای چسبیده رو به رو هستیم. برای رفع سوختگی قابلمه چه می توان کرد؟

هرگز سعی نکنید با قاشق فلزی غذای سوخته و چسبیده به قابلمه را تمیز کنید، چراکه تنها به وسایل خود آسیب می زنید. در سوختگی شدید قابلمه که با شستن سیاهی قابلمه بر طرف نمی شود و همچنان غذای سوخته کف آن چسبیده است برای تمیز کردن قابلمه سوخته مقدار زیادی جوش شیرین روی غذای سوخته ریخته و آب را تا حدی اضافه کنید که جوش شیرین خیس شود. چند ساعت صبر کنید و سپس به راحتی قابلمه را بشویید.

تمیز کردن قابلمه چدن سوخته

  • مقداری آب درون قابلمه بریزید تا سطح غذای سوخته را بپوشاند. چند قطره مایع ظرف شویی اضافه کنید و یک دستمال روغن گیر را درون آب قرار دهید تا غوطه ور شود. بعد از یک ساعت قابلمه شسته می شود.
  • برای رفع سوختگی قابلمه تفلون ته گرفته را می توانید با مقداری آبجوش و سرکه که حدود ۲ ساعت در قابلمه مانده است، پاک کنید.
  • دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف استکان آب و نصف فنجان را درون قابلمه سیاه بریزید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بجوشد.

مطلب مرتبط: تمیز کردن ظروف چدنی سوخته و قدیمی

قابلمه و ظروف روی با گذشت زمان سیاه می شوند. برای تمیز کردن قابلمه سوخته از جنس فلز روی و سفید کردن ظروف رویی مقداری آب، نمک و آبلیمو را برای ۱۵ دقیقه درون قابلمه از جنس روی بجوشانید و سپس آن را با مایع ظرفشویی بشویید.

در ویدئوی زیر به سادگی می توانید یکی از روش های تمیز کردن قابلمه سوخته را ببینید:

 

برای اطلاع از مطلب مفید به بخش خانه داری مراجعه کنید و مشغول مطالعه شوید. در قسمت افزودن دیدگاه پایین صفحه می توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه

دیدگاه‌ها

تصویر ناشناس
ناشناس
چند قطره مایه ظرفشویی بدون محلول کردن با آب(چون چیزی در مورد محلول شدن در آب نوشته نشده بود) رو با دستمال روغن گیر امتحان کردم(چون این دستمال رو نداشتم از دستمال دستشویی استفاده شد) ولی جوابی نگرفتم

افزودن دیدگاه جدید