۱۱ آذر ۹۳

خانه داری: برای كسانی كه می‌خواهند مواد شیمیایی را از زندگی خود حذف كنند و یا میزان آن را كاهش دهند، انجام كارهای تمیزكاری با استفاده از محصولات طبیعی یا مواد گیاهی می‌تواند گزینه خوبی باشد و در نهایت به آن‌ها در داشتن زندگی سالم‌تر كمك كند. به طور معمول برای این كار شما نیاز به مواد آشپزی خیلی ساده دارید، موادی كه نه تنها به شما در پختن یك كیك كمك زیادی كنند، بلكه دارای قدرت پاك‌كنندگی جادویی نیز هستند. برای این‌كه از قدرت این مواد بیش‌تر آگاه شوید با چیدانه در ادامه مطلب همراه شوید و به دقت تركیباتی كه عنوان می‌شوند را یادداشت كنید. كافی از این دستورالعمل‌ها یك بار استفاده كنید تا بخشی از هزینه شما برای خرید مواد شوینده شیمایی كاهش یابد.

شیوه ۱ از ۵ : استفاده از نمك برای افزایش قدرت پاكیزگی.
 

۱. یك نصفه فنجان نمك را در درون چاه پر شده خانه خود بریزید.

ذرات ریز نمك دارای قدرت سندبلاست هستند و می‌توانند موادی كه باعث گرفتگی چاه شده است را از بین ببرند.

· پس از این‌كه نمك را به طور كامل در درون چاه ریختید، برای چند دقیقه مقداری آب گرم درون چاه بریزید تا ذرات نمك بتوانند راه خود را در درون سیستم داخلی چاه پیدا كنند و مواد زائد را از بین ببرند.
 

۲. با استفاده از یك قاشق غذاخوری نمك، چربی‌های روی ماهی‌تابه را از بین ببرید.

مقداری نمك را بر روی چربی‌های داخل ماهی‌تابه بریزید و سپس با یك دستمال یا یك اسفنج مرطوب و تمیز چربی‌ها را تمیز كنید.
 

۳. لكه‌های ایجاد شده توسط ته‌مانده‌های غذا بر روی فر یا اجاق گاز را با استفاده از نمك از بین ببرید.

تا آن‌جا كه امكان دارد مواد غذایی ریخته شده روی سطح اجاق گاز یا فر را تمیز كنید و سپس مقداری نمك روی سطح كثیف بریزید. سپس كمی سطح فر یا اجاق گاز را داغ كنید و بعد با یك دستمال زبر و مرطوب كثیفی‌ها را تمیز كنید.
 

شیوه ۲ از ۵ : با استفاده از سركه لكه‌ها را از بین ببرید و گندزدایی كنید.

۱. دوغاب بین كاشی و سرامیك‌ها را با استفاده از سركه و یك مسواك قدیمی تمیز كنید.

مسواك را به مقداری سركه آغشته كنید و آن را آن‌قدر روی دوغاب بكشید تا لكه‌ها از بین بروند. مسواك را به گونه‌ای روی لكه‌ها حركت دهید كه كل دوغاب بین كاشی‌ها و سرامیك‌ها به طور یكنواخت تمیز شوند.
 

۲. بوی نامطبوع درون آشپزخانه را از بین ببرید.

آیا هنوز بوی ماهی شب گذشته در آشپزخانه شما وجود دارد؟

·        یك كاسه سركه را درون مایكروفر قرار داد و اجازه دهید تا جوش بیاید. این كاسه را روی پیش‌خان آشپزخانه قرار دهید و پس از مدتی سركه همه بوهای بد آشپزخانه را به خود جذب می‌كند.

·        یا، می‌توانید مقداری سركه را داخل یك ماهی‌تابه بریزید و آن را روی اجاق گاز بگذارید تا جوش بیاید. پس از مدتی تمامی بوهای نامطبوع آشپزخانه از بین می‌روند.
 

۳. با استفاده از سركه لكه‌های ایجاد شده روی قوری چای یا قهوه‌جوش را از بین ببرید.

·  قوری را تا نصفه از سركه پر كنید و اجازه دهید تا جوش بیاید. یك شب صبر كنید تا سركه لكه‌ها را از بین ببرد، سپس قوری را با آب گرم بشورید.

· برای قهوه‌جوش، سركه را درون آن بریزید و آن را كمی تكان دهید تا سركه در تمامی قسمت‌های قهوه‌جوش حركت كند. پس از مدتی آن را با آب گرم بشورید.

شیوه ۳ از ۵ :‌ تمیز كردن با استفاده از قدرت جوش شیرین.
 

۱. لكه‌های روی لیوان چای یا قهوه را با استفاده از جوش شیرین از بین ببرید.

لیوان را با یك میزان جوش شیرین و دو میزان آب پر كنید.  اجازه دهید یك شب بگذرد تا لكه‌ها به طور كامل از بین بروند. روز بعد لیوان را با آب گرم بشورید و با یك دستمال تمیز خشك كنید. هیچ لكه‌ای دیگر روی لیوان شما وجود نخواهد داشت.
 

۲. با اضافه كردن نصف فنجان جوش شیرین به پودر ماشین لباس‌شویی، لكه‌های ایجاد شده در این وسیله را از بین ببرید.

این مخلوط را داخل ماشین لباس‌شویی بریزید و اجازه دهید ماشین چند دور در حالت معمولی بچرخد. در این حالت تمام لكه‌های ایجاد شده از بین می‌روند.

شیوه ۴ از ۵: برای ایجاد طراوت و تازگی از لیمو استفاده كنید.
 

۱. با مالیدن لیمو بر روی درها یا سینك‌های لك‌شده، لكه‌های سخت آب را از روی این وسایل از بین ببرید.

می‌توانید پس از اضافه كردن لیمو این این سطوح را با كاردك‌هایی كه سرهای لاستیكی دارند بسابید تا درخشندگی سطح شما بیش‌تر شود.

۲. با استفاده از لیمو بوی بد دستان خود را از بین ببرید.

سیر، پیاز، و یا گوشت بوی بدی را در دستان سرآشپز ایجاد می‌كنند. اگر سرآشپز شما هستید، در این حالت دست خود را با آب لیمو و آب گرم بشورید تا بوی بد دستان شما از بین برود و دست شما به حالت طبیعی خود بازگردد.

۳. برای افزایش قدرت پاك‌كنندگی مقداری لیمو را به مایع ظرف‌شویی خود اضافه كنید تا چربی‌ها راحت‌تر از بین بروند.

برای این‌كه چربی‌ها را راحت‌تر تمیز كنید، چند قطره آب لیمو را به مایع ظرف‌شویی اضافه كنید و هنگام شستن ماهی‌تابه‌ها یا قابلمه‌ها از این محلول استفاده كنید. در این حالت چربی‌ها هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

شیوه ۵ از ۵ : برق انداختن با استفاده از روغن زیتون.
 

۱. دستمال مخصوص كفش (دستمال نخی و تمیز) خود را به مقداری روغن زیتون آغشته كنید تا كفش‌های شما برق بیافتد.

در استفاده از روغن زیتون زیاده‌روی نكنید. برای برق افتادن كفش‌ها فقط یك قطره از آن كافی است.
 

۲. جای برچسب‌ها و یا اتیكت‌های قیمت را با استفاده از چند قطره روغن زیتون و مقداری نیروی عضلانی از بین ببرید.

البته باید توجه داشته باشید این عمل بر روی همه سطوح جواب نمی‌دهد، چراكه استفاده از این روغن باعث لك شدن برخی از سطوح می‌شود.
 

۳. سطوح فلزی را با استفاده از چند قطره روغن زیتون و یك دستمال تمیز نخی برق بیاندازید.
 

چند نكته مهم در خانه داری:

· برای تمیز كردن پنجره‌ها مقداری آب لیمو، آب، و سركه را به یك اندازه با هم تركیب كنید. این محلول قدرت پاك‌كنندگی فوق‌العاده زیادی دارد.

· برای برق انداختن مبلمان روغن زیتون (دو میزان) و آب لیمو (یك میزان) را با هم تركیب كنید. با استفاده از این محلول سطوح مبلمان شما از این رو به آن رو می‌شوند.

· برای از بین بردن لكه‌های ایجاد شده روی سینك‌ها، مقداری نمك را داخل سینك بریزید و سپس سطح آن را با یك نصفه لیمو بسابید. این كار سینك شما را نیز برق می‌اندازد.

· برای از بین بردن لكه‌های روی فرش‌ها و قالیچه‌ها، دو قاشق سوپ‌خوری را با یك نصفه فنجان سركه تركیب كنید. پس از این‌كه این محلول را روی لكه روی فرش یا قالیچه ریختید، مدتی صبر كنید تا خشك شود و بعد روی آن را جارو برقی بكشید.

· برای برق انداختن جواهرات نقره‌ای خود، نصف فنجان سركه را با دو قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین تركیب كنید. این محلول را داخل یك كاسه بریزید و جواهرات خود را به مدت سه ساعت داخل این محلول قرار دهید. سپس جواهرات را با آب گرم بشورید.

منبع: wikihow | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

دیدگاه‌ها

تصویر shaghayegh2005az_3684
shaghayegh2005a.‎.‎.‎
ممنون مفید بود
تصویر حمید رمضانی
حمید رمضانی
درود و خسته نباشید به شما دوست عزیز
می‌بخشید در قسمت تمیز کردن فرش چطور دو قاشق سوپ خوری رو با را با یک نصفه فنجان سرکه ترکیب کنیم حتی یک چهارمش هم ترکیب نمیشه چه برسه به دوتاش لطفا بیشتر توضیح بدید یا حداقل بعد از نوشتن مطالب یک بار مرور کنید که اشتباهی نداشته باشه
ممنون از لطفتون

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎