ویلای امیدوارلواسان)
کارفرما:حمید امیدوار
طراح : امیر حسین تبریزی
مدیر پروژه: نیما صادقی نژاد
همکاران طراحی : نرگس شریفی، الهام عبدالهی،لیلی رفیعیان
اجرا : نیما صادقی نژاد
سازه : عطا صادقی نژاد
تاسیسات الکتریکال شرکت برق و الکترونیک آرین : رضا محمدی
تاسیسات مکانیکال : امیر سپه آرا
عکس:آتلیه برعکس
آدرس پروژه:لواسان –کمربندی –کوچه امام حسن مجتبی-قطعه سوم 

پروژه مذکور برای دفتر ما بیشتر از آنکه نقش یک سفارش کاری معمولی را داشته باشد یک طرح نجات بخشی و توانمند سازی محسوب می شد.
کارفرما با یک آلبوم از نقشه ها و سه بعدی های نما از پروژه اش به دفتر ما مراجعه کرد و قصد اصلاح مجدد و بازنگری کلیات طرح ویلایش را داشت در حالی که بنا در وضیعت اتمام اسکلت بود
طرح مذکور در زمینی به مساحت۷۰۰ مترمربع و شامل زیر زمین(پارکینگ-موتورخانه-انباری ها-سرایداری) –همکف(واحد۱)- طبقه اول(واحد۲) و یک اتاق کار در بام است.طرح فارغ از هر گونه قضاوت سلیقه ای و زیبایی شناسانه، از نظر جا نمایی و ضوابط شهرداری به شدت مشکل داشت تاجایی که به دلیل عدم رعایت فاصله ۳متر از همسایگی امکان تعبیه پنجره ها برای واحد طبقه اول وجود نداشت!.
مطابق با طرح قبلی ۲ دیوار برشی با زاویه ۴۵ درجه نسبت به خطوط زمین درست در وسط ساختمان در حال اجرا بود و امکان تغییر اسکلت و یا الحاق جدی در سازه وجود نداشت.
در حقیقت استراتژی ما تبدیل وضعیت موجود به بنایی بود با پلانهای روانتر و حجم و نمایی نسبتا خنثی و تطبیق پذیر با هویت شهر لواسان .
درنهایت با الحاقات جزیی سازه ای و صرفا پوسته ای سعی در خلق نمایی ملایم و متواضع تر نسبت به طرح قبلی شد و همچنین با اتخاذ ترفندهایی مانع از مسدود کردن پنجره های مشرف به همسایه توسط شهرداری شدیم هرچند مساحت برخی از آنها در حد قابل توجهی تنزل یافت.
از آنجایی که بنا شامل دو ساختمان مجزا در دل یک ویلا است سعی شد تا با اعمال استراتژیهایی از قبیل تعبیه یک تراس دلباز و مشرف به دید مرغوب بنا در جوار ورودی،تراسهای کاربردی و دسترسیهای آسان، این واحدکیفیت بهتری پیدا کند و از القای حس آپارتمان فاصله بگیرد.
کلیه سیرکولاسیونها و سلسله مراتب ها در پلان تغییر یافت و در انتخاب مصالح نما سعی شد از یک زبان مشترک بین بنا و سایر بناهای قابل توجه در حریم بصری بنا استفاده شود که چوب و سیمان سفید از آن دسته اند. در طراحی بنا در عین حفظ سادگی و با توجه به محدودیت های موجود در سازه ، طراحی فرم به گونه ای صورت گرفت تا مبانی و مفاهیمی که دفتر در پی به بلوغ رساندن آن است در این طرح نیز به ایجاز به کار گرفته شود.

۷۲۲ بازدید

افزودن دیدگاه جدید

You must have Javascript enabled to use this form.‎