مبل سنتی برند؛ رد پایی از هنر فاخر ایرانی در دکوراسیون

مبل سنتی برند؛ رد پایی از هنر فاخر ایرانی در دکوراسیون

به قلم: مهشید بختیاری

هنر و معماری ایرانی از گذشته تا به امروز سرشار از ذوق هنری، زیبایی و گرمای زندگی بوده است. تصور کنید به چند سال گذشته سفر کرده‌اید و در یکی از خانه‌های قدیمی با همان سبک خاص دکوراسیون زندگی می‌کنید. احتمالا در ذهن شما تصویری از یک خانه بزرگ حیاط‌دار نقش می‌بندد که با یک حوض پرآب در وسط حیاط و دورتادور آن با تخت‌های سنتی و پشتی و بالشت‌های دست‌دوز تزئین شده است. شاید در زندگی‌های فشرده و آپارتمانی امروز به سختی بتوانیم این صفا و صمیمیتی که از سبک زندگی اصیل ایرانی برایمان به یادگار مانده است را تجربه کنیم، اما هنوز هم با انتخاب یکسری المان‌های خاص در دکوراسیون می‌توانیم به حال و هوای گذشته و آن معماری پرشکوه و دیرینه ایرانی بازگردیم. یکی از این المان‌ها مبلمان و تخت‌های گره چینی هستند که با نام مبلمان سنتی شناخته می‌شوند. در این مطلب با همراهی مجموعه مبلمان آل یاسین به معرفی مبل سنتی برند می‌پردازیم. اگر شما هم عاشق دکوراسیون‌های اصیل ایرانی هستید این مقاله مخصوص شماست.

کارانا دکور

جایگاه مبل سنتی برند در دکوراسیون

بسیاری از ما عاشق یکسری وسایل و لوازم هستیم که نمی‌دانیم اگر آن‌ها را بخریم باید در کجای دکوراسیون از آن استفاده کنیم. مبل سنتی و گره چینی هم از آن دسته لوازم است که عاشقان فراوانی دارد اما چون خیلی‌ها نمی‌دانند باید با این مبلمان چطور خانه را دکور کنند از خریدن آن صرفنظر می‌کنند و به یک دست مبلمان ساده معمولی رضایت می‌دهند. اما غافل از آن که مبلمان گره چینی یکی از منعطف‌ترین و تطبیق‌پذیرترین مبلمان بازار است. فقط کافی است نحوه چیدمان آن را بدانید.

برای ساخت مبلمان گره چینی تعدادی گره با نظم و ترتیب خاصی توسط هنر خراطی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. پس این سبک مبلمان طرفدار انضباط بصری در دکوراسیون است. در گذشته و حتی در بعضی خانه‌های امروزی از گره چینی نه تنها در مبلمان، بلکه در ساخت تختخواب، پارتیشن، درب و پنجره، نرده و … نیز استفاده می‌شود.

در طوفان مدرنیته و دکوراسیون‌های لوکس و امروزی که هرروز در آن یک سبک و استایل خاص مد می‌شود و پس از مدتی از سکه می‌افتد چیدمان سنتی و اصیل ایرانی پس از سال‌ها هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده است. به همین خاطر بسیاری از خانواده‌ها ولو برای زنده کردن آن فضای نوستالژیک و صمیمی هم که شده دوست دارند بخشی از دکوراسیون خود را با سبک معماری سنتی ایرانی تزئین کنند. بنابراین بسیاری از صاحبخانه‌ها به استفاده از دکوراسیون‌های ترکیبی روی می‌آورند.

یک پیشنهاد جذاب …

بعنوان یک ایده فوق‌العاده اگر دوست دارید در خانه شما ردپایی از هنر فاخر و خاطره‌انگیز ایرانی وجود داشته باشد می‌توانید سبک دکوراسیون سنتی را به موازات سبک مدرن یا کلاسیک در خانه پیاده کنید. هیچ الزامی وجود ندارد که مبلمان شما تماما سنتی یا تماما مدرن باشد، ترکیب دو سبک مختلف در دکوراسیون می‌تواند بسیار هم زیبا و الهام‌بخش باشد.

در بکارگیری این سبک ترکیبی باید اجازه بدهید که هر دو نوع چیدمان بدون ان که با یکدیگر اختلاطی داشته باشند هرکدام راه خودشان را بروند و بهترین حالت خود را به نمایش بگذارند. بعنوان مثال قرار دادن یک دست مبل سنتی برند در کنار یک سماور طلایی آنتیک و یک تخته قالیچه سنتی و لاکی می‌تواند جذابیت بی‌نظیری به چیدمان منزلتان ببخشد. در حقیقت شما قادر هستید با ترکیب کردن المان‌های سنتی و امروزی یک سبک جدید بیافرینید و صاحب یک دکوراسیون خاص و منحصربفرد باشید.

اما اگر به این فکر می‌کنید که یک دست مبل سنتی برند فضای زیادی را از خانه شما اشغال می‌کند و این نوع مبلمان در آپارتمان‌های کوچک امروزی جایی ندارند بهتر است سری به تراس، حیاط خلوت یا پشت بام بزنیم! برای قرار دادن مبل و تخت سنتی نیازی به فضای بزرگ نداریم و حتی می‌توانید یک گوشه از دکوراسیونتان را به شیوه سنتی بچینید تا برای روزهایی که از همه جا خسته هستید یک گوشه دنج برای استراحت و خلوت کردن داشته باشید.

حرف آخر

مبل گره چینی یا اصطلاحا مبل سنتی شاخه‌ای از هنر اصیل ایرانی است که به فضای نشیمن هویت و گرما می‌بخشد. این سبک مبلمان شناسنامه‌ای از هنر فاخر و دیرینه ما ایرانی‌هاست و به همین خاطر بسیاری از ما در میان سبک‌های متنوع فرنگی و مدرن به استفاده از این مدل مبلمان در خانه گرایش داریم. اگر با خواندن این مقاله مصمم‌تر از پیش شده‌اید که یک دست مبل سنتی برند برای منزلتان تهیه کنید پیشنهاد می‌کنیم به صفحه پروفایل مجموعه مبلمان آل یاسین سر بزنید و از راهنمایی‌های کارشناسان این مجموعه در حوزه خرید مبلمان سنتی بهره‌مند شوید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه