پروژه مدرن معماری ویلا در محمد شهر – کرج

پروژه مدرن معماری ویلا در محمد شهر – کرج

به قلم: مهشید بختیاری

    

در طراحی یک ویلا در سبک معماری مدرن در نظر داشتن المان ها و خصوصیات این سبک در کنار استاندارد ها و الزامات ساخت ویلا کمک بسزایی میکند تا طرح ویلا در کنار کاربری خود، زیبایی، حس مدرنیته و جذابیت منحصر به فردی را به ساکنین خود ارائه دهد. ویلاهایی که از اصول معماری مدرن پیروی می کنند معمولا از مصالح مدرن مانند شیشه، بتن، فلز و چوب استفاده میکنند. همچنین این گونه ویلا ها، تمرکز بر ارتباط فضایی با محیط طبیعی را ترویج میکنند. در پروژه بازسازی ویلا جناب روحیه واقع در محمد شهر کرج، شرکت دکوراسیون معماری هیرادانا با چالشی جذاب در زمینه معماری مواجه بود. برای حل این چالش نیاز به دانش و تجربه در زمینه فنی و هنری وجود داشت که تیم حرفه ای طراحان این شرکت با سربلندی این پروژه طراحی ویلا مدرن دوبلکس و بازسازی ساختمان قدیمی آن را به نتیجه رساندند. در فرم اولیه ویلا دارای سقف و پشت بامی به شکل شیروانی بود که در طی فرآیند طراحی بازسازی با رعایت کردن نتایج حاصل از جلسات شرکت طراحی ویلا هیرادانا با کارفرمای محترم به سقف فلت به همراه روف گاردن منحصر به فرد تبدیل گردید. در طی روند طراحی این پروژه طراحان با تجربه این مجموعه از ترکیب برخی احجام بزرگ و کوچک به طرحی یکپارچه دست یافتند که در حالی که جزئیات فراوان دارد، با حفظ هارمونی میان اجزای مختلف پروژه باعث ایجاد حس کنجکاوی در بینندگان می شود. این طراحی ویلا مدرن دوبلکس بستری فراهم نمود تا المان های جذاب زیادی را طراحان شرکت ویلایی در طرح بازسازی ویلای قدیمی آن بگنجانند. در نهایت حاصل این فرآیندها نه تنها ویلایی شیک و مدرن بوجود می آورد بلکه با تغییرات کاربری برخی از فضا ها از نظر کاربردی ویلای مذکور را ارتقا می بخشد. در ادامه به برخی از ویژگی‌های اساسی معماری مدرن ویلایی و این پروژه بازسازی و تعمیرات ساختمان از صفر تا صد در محمد شهر کرج خواهیم پرداخت.

تابلو فرش ریحان

بررسی و ارزیابی وضعیت اولیه

در ابتدا باید وضعیت فعلی ویلا قدیمی را دقیق بررسی و ارزیابی نمود. این پروسه شامل بررسی ساختار و زیرساخت ها، مصالح مورد استفاده، کیفیت ساخت، و مشکلات احتمالی می‌شود. این مرحله اساسی به درک این که کدام بخش‌ها نیاز به بازسازی دارند کمک بسزایی مینماید. در پروژه جناب روحیه تیم اجرایی شرکت دکوراسیون هیرادانا پس از برداشت دقیق از محل پروژه به موضوعات ذکر شده پرداختند. برداشت اولیه و آنالیز سایت بخش حیاتی و قدم اول به سوی طرحی موفق و جذاب می باشد. مطالعات میدانی صورت گرفته در مورد سایت اطلاعات حیاتی و مهمی را در اختیار طراحان و معماران قرار میدهد که در رسیدن به یک طراحی موفق نقش بسزایی دارد.

مصالح ساختمانی مدرن

در ساخت ویلا‌های مدرن، انتخاب مصالح معماری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. مصالح مدرن به زیبایی طرح و کاربردی بودن آن و در عین حال مدیریت هزینه های کلی پروژه برای کارفرما کمک می‌کنند. این گونه مصالح به ساخت ویلا شکل ظاهری شیک و منحصر به فرد می‌بخشند. انواع شیشه ها از مصالح مهم در طراحی ویلای مدرن و زیبا می باشند. با استفاده از پنجره‌ها و کرتن وال ها در ویلاها میتوان نور طبیعی را به خوبی به داخل ساختمان هدایت نمود و ارتباط با محیط خارجی ویلا را تقویت کرد. استفاده از این گونه مصالح شیشه ای در داخل ویلا باعث ایجاد احساس فضایی بزرگتر و بازتر می شود.در ادامه میتوان به بتن اشاره نمود. بتن یکی از مصالحیست که در ساختمان‌سازی مدرن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این متریال باعث می‌شوند که خانه به شکلی مینیمالیستی و مدرن طراحی گردد که با محیط اطراف هماهنگی داشته باشد. همچنین میتوان اشاره نمود به این که استفاده از فلزاتی از قبیل فولاد، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ به عنوان قاب‌های ساختمانی در ساختمان های ویلایی بسیار رایج است. این گونه مصالح به ساختمان سختی و استحکام لازم را می‌بخشند و از دیدگاه طراحی قابلیت‌های بسیاری را ارائه می‌دهند. چوب نیز به عنوان یک متریال گرم و دوست داشتنی در طراحی ویلای لوکس مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت  به سنگ میتوان اشاره نمود که در ویلاهای مدرن به عنوان یک متریالی بسیار شیک و لوکس می باشد. از سنگ میتوان در نمای خارجی یک ساختمان ویلایی، کف‌پوش‌های آن و حتی دیوارها استفاده نمود. در انتها پس از جلساتی که شرکت معماری هیرادانا با کارفرما محترم در خصوص انتخواب مصالح برای این پروژه برگزار نمودند، با در نظر گرفتن موارد فوق نتیجه ای حاصل گردید که ازمصالح فوق در طرح بازسازی ساختمان صفر تا صد استفاده گردد . استفاده از متریال چوب با توجه به محل قرارگیری واحد ویلایی در دل طبیعت انتخوابی مناسب جهت ایجاد هماهنگی و هارمونی میان ساختمان و سایت اطراف خود بود.

روف گاردن

در طراحی ویلاهای مدرن و دوبلکس و شیک  و انواع بازسازی ویلای قدیمی یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌ها، وجود روف گاردن است. این فضای باز بر روی پشت بام ساختمان واقع شده و امکانات گوناگونی را ارائه می‌دهد. در آن  می‌توان از گیاهان، درختان کوچک و مبلمان راحتی استفاده نمود. روف گاردن به ساکنان این امکان را می‌دهد که از منظره زیبای اطراف لذت ببرند و زمینه‌ای ایده‌آل برای میهمانی ها و سرگرمی‌ فراهم نمود. شرکت طراحی باغ ویلا هیرادانا ابتدا با در نظر گرفتن محلی برای اجرای روف گاردن بهترین قسمت پشت بام را از جهت نورگیری و منظره مناسب انتخواب نمود . سپس با در نظر داشتن سازه‌های پایه و ساختاری مناسب برای اجرای آن روی پشت بام ویلا سقفی مسطح را هنگام بازسازیو تعمیرات اجرا نمود. این سازه‌ها باید وزن خاک، گیاهان و سایر بار اضافی وارده به پشت بام را تحمل کنند و از دیدگاه ایمنی مطابق با استانداردهای معماری اجرا شوند. در ادامه باید اشاره کرد که یک روف گاردن موفق باید شامل مسیرها و فضاهای تفریحی جانبی باشد که برای ساکنان امکان دسترسی مناسب و نشستن در فضای سبز را فراهم کند. بسته به فضای موجود و نیازهای کارفرما، امکانات رفاهی مانند فضای نشیمن راحتی، باربیکیو و یک ردیف باغچه با گیاهان متعدد به روف گاردن اضافه گردید. در نهایت با توجه  به اهمیت این فضا دسترسی های عمودی از حیاط همکف به پشت بام در نظر گرفته شد تا از این طریق ساکنان از اتفاقاتی که در پشت بام می افتد آگاه گردند.

استخر

استخر در ویلا های مدرن و امروزی المانی بسیار محبوب می باشد که محیطی را برای تفریح، سرگرمی، استراحت و یا ورزش فراهم مینماید. این المان لوکس و جذاب حیاط ویلا را به محیطی آرامبخش و سرگرم کننده تبدیل میکند. ابعاد و شکل استخر باید با ابعاد حیاط ویلا همخوانی داشته باشد. استخر می‌تواند به صورت مستطیلی، مربعی، دایره‌ای، یا شکل‌های مختلف دیگر طراحی شود. انتخاب ابعاد مناسب بر اساس نیازهای ساکنان و فضای موجود اهمیت دارد. مصالحی که در داخل استخر و اطراف آن استفاده می‌شوند، باید مقاوم در برابر آب و محیط استخر باشند. کاشی‌های سرامیکی، سنگ‌های مصنوعی، و این گونه مصالح ضد آب از جمله گزینه‌های مناسب برای اجرای استخر می باشند. با رعایت نکات مهم مانند ایمنی، مدیریت مصرف آب و تصفیه آب میتوان آیتم استخر را به طراحی یک واحد ویلایی اضافه نمود . با طراحی استخری مستطیل شکل در حیاط پشتی ویلا این پروژه لوکس و مدرن ویلایی از جهت کاربری و زیبایی بصری پیشرفت بسزایی پس از بازسازی ویلای قدیمی آن داشت. رعایت نمودن الزامات فوق نیز به اجرای استاندارد این المان شیک توسط تیم اجرایی مجموعه کمک شایانی نمود.

اجرا

پس از در نظر گرفتن تمامی موارد فوق در حیطه های مختلف به همراه نیاز های کارفرمای محترم، طراحی این پروژه لوکس ویلایی در سبک معماری مدرن به اتمام رسید و پس از تایید جناب روحیه تیم اجرایی این مجموعه شروع به کار نمود. در ابتدا مرحله تخریب با در نظر گرفتن الزامات ایمنی و ابزار مناسب صورت گرفت. سقف شیروانی وضع موجود از موارد اصلی این ویلا بود که پس از تخریب، به صورت مسطح اجرا گردید تا بستر را برای اضافه کردن روف گاردن و سایر موارد ذکر شده در سبک مدرن فراهم نماید. تقویت سازه از نکات واجب و حیاتی مراحل دیگر اجرا بود. تخریب برخی از دیوار های پروژه ،اضافه نمودن تعدادی ستون مضاعف، تیر ریزی مناسب و در نظر گرفتن وال پست های مضاعف به حل چالش تقویت سازه ای ساختمان ویلا منجر گردید.

سخن پایانی :

طراحی و اجرای بازسازی ویلاها در سبک معماری مدرن روندی جذاب و خلاقانه می باشد که برای موفقیت نیازمند تجربه لازم، دانش و توانایی کافی تیم معماری می باشند. خوشبختانه شرکت طراحی و بازسازی ویلا هیرادانا هر سه خصوصیت را در خصوص این گونه پروژه ها داراست. مراحل آنالیز وضع موجود، تخریب، طراحی و اجرای فضا های مختلف از قبیل استخر، روف گاردن و فضاهای داخلی ویلا و ارتباط فضایی، کاربری و بصری آن ها با داشتن تیمی حرفه ای و با تجربه برای این شرکت دکوراسیون به آسانی طی شده و پروژه با موفقیت به اتمام رسید. علاوه بر کاربری و زیبایی شناختی فضا های مختلف، احساسات عمیقی که توسط این فضاها در مخاطب ایجاد میگردند از شاخصه های یک پروژه معماری موفق می باشند که در این پروژه بازسازی ویلای قدیمی به وضوح مشهود می باشند.  همچنین در این پروژه، ارتباط منحصر به فرد و قدرتمندی که بنا با محیط و طبیعت اطراف خود برقرار میکند به شدت به جذابیت طراحی ویلا لاکچری مذکور افزوده و با رضایت کامل کارفرمای محترم جناب روحیه مواجه گردید. در نظر داشتن موارد فوق در طراحی ویلا دوبلکس مدرن باعث موفقیت چشمگیر طراحان و معماران در این زمینه میگردد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه