visibility 4114 today 1396/11/9

ویلاهای مدرن ایران، ویلای R01 با چشم انداز دریاچه طالقان

قرار گیری سایت و موقعیت زمین از جمله موارد بسیار مهم در معماری محسوب شده و تاثیر چشم گیری را در روند طراحی پروژه و بعد از آن، بر کیفیت زندگی ساکنان آن خواهد داشت. این که زمین و سایت در دل طبیعت بوده و با منظره های زیبا همراه باشد، یکی از خوش شانسی هایی است که یک مالک می تواند داشته باشد، اما این که معمار و طراح بتواند به بهترین شکل از این پتانسیل ها در جهت خلق یک اثر هنری معماری بهره ببرد، از دیگر شانس هایی است که شاید نصیب همه نشود. ویلای R01 طالقان از جمله همین آثاری است که توسط شرکت مهرازان طرح ایماژ طراحی و به مرحله اجرا رسیده است. در این مطلب به بررسی این پروژه می پردازم.

blog post

,ویلای R01 طالقان

مشخصات کلی پروژه

 • نام پروژه : ویلای R01 طالقان
 • موقعیت : البرز، طالقان، کلوندر، کوی باران، ویلای مومنی
 • نام شرکت معماری : مهرازان طرح ایماژ
 • معمار مسئول : علی محمد خاکبازان
 • تیم طراحی : علی محمد خاکبازان، نیلوفر خدابنده لو ، گلشن نورسته فر ، دانیال آقاشیری
 • طراح نورپردازی : مهندس حمید باقرزاده
 • تاریخ شروع و اتمام طراحی : 1392 تا 1393
 • تاریخ شروع و اتمام اجرا : 1393 تا 1395
 • مساحت سایت پروژه : 830 متر مربع
 • مساحت کل ساخته شده : 415 متر مربع
 • نوع ساختمان : مسکونی ( اقامت موقت )
 • کارفرما : جناب آقای مهندس مومنی
 • بودجه : 13 میلیارد ریال
 • مهندس یا مشاور عمران / سازه : مهندس رامین حاج رضایی
 • مهندس یا مشاور تأسیسات مکانیکی : مهندس وحید خالقی
 • مهندس یا مشاور تأسیسات الکتریکی : مهندس حمید باقرزاده
 • اجرا : مهرازان طرح ایماژ
 • مدیر اجرایی پروژه : مهندس علی محمد خاکبازان
 • تیم اجرایی پروژه : مجتبی علی رضالو ، امیرحسین آزادگانی ، زینب فهیمی ، سهند خدابنده لو ، مینو سلیمانی
 • مهندس ناظر: مهندس اصغر حدادی
 • طراح سه بعدی : مهرازان طرح ایماژ
 • گرافیست : مهرازان طرح ایماژ
 • عکاس : حسین فراهانی
 • جوایز : پروژه برتر سال 2017 Arcdaily – پذیرش مرحله اول 2A برلین 2017 – پذیرش مرحله اول و دوم معمار خاورمیانه

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

طراحی و اجرای ویلای R01 طالقان

موقعیت و بستر طراحی پروژه

ویلای R01، مسئله طراحی در زمینی در جنوب دریاچه طالقان بود. موقعیت قرارگیری زمین در شیب به گونه ای است که از سمت شمال، بدون همسایه مزاحم، به دریاچه مشرف بوده و از سمت جنوب 5/4 متر پایین تر از زمین همسایه خود قرار دارد. 

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

,ویلای R01 طالقان

خواسته مطلق کارفرما : دید و منظر

 • اولین و قطعی ترین خواسته کارفرمای پروژه، دید بدون مانع در تمام فضاهای ویلا به دریاچه محسوب می شد. هر کدام از فضاهای ویلا، به تنهایی وظیفه قاب کردن بخشی از منظره ستودنی دریاچه طالقان را به عهده دارند. 
 • خواسته دیگر کارفرما، دو فضای مجزا و تفکیک شده بود که هریک به صورت مستقل و در عین حال در تعامل با یکدیگر قابل استفاده باشند. در حقیقت، به فضایی نیاز داشتیم تا جدا از فضای اصلی ویلا، پذیرای مهمان ها باشد. ویلا قرار است خانه دوم زوج بازنشسته، به دور از هیاهوی شهر باشد؛ از طرف دیگر، مهمان نوازی شان اجازه نمی دهد درخواست دوست و فامیل را رد کنند. 

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

,ویلای R01 طالقان

چند مسئله، یک راه حل 

در پروژه ویلای R01 قرار نیست درختی قطع شود. درختان گردویی که در شمال زمین هستند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مشکل اصلی اینجاست که این درختان تا حدود زیادی دید به دریاچه را در تراز همکف محدود می کنند. شیب زمین نیز باعث می شود در این تراز، از سمت جنوب نه دید مناسب وجود داشته باشد نه امکان نورگیری.

مجموعه مسائل طراحی پروژه باعث شد تا سطح اصلی ساختمان تا تراز 5/4 متر بالاتر از سطح زمین در نظر گرفته شود. فاصله گرفتن فضای اصلی از زمین، علاوه بر دید از شمال و نورگیری از جنوب، امکان استفاده از تراز همکف برای فضاهای جانبی مانند پارکینگ و سرایداری را نیز فراهم کرد. جبهه شمالی این سطح به واحدی مجزا اختصاص داده شده که به عنوان سوئیت مهمان از آن استفاده خواهد شد. 

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

طراحی و اجرای ویلای R01 طالقان

روند طراحی

نسبت درون و بیرون 

دید و منظر، بخشی از تاثیرگذارترین اهداف این پروژه است که برداشتن مرز بین درون و بیرون را به آن دیکته می کند. از طرف دیگر محرمیت برای فضاهای داخلی، چالش دیگری در این طرح بود. شیب زمین و نوع همسایگی از سمت جنوب، باعث می شد تا برداشتن مرزها در این جبهه حریم فضای داخلی را از بین ببرد. آفتاب بی دریغ طالقان، که در بیش تر روزهای سال تا حدود زیادی آزاردهنده است تا لذت بخش، دلیل دیگری بود تا جداره جنوبی ساختمان را به سمت صلب بودن هدایت کند. 

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

طراحی و اجرای ویلای R01 طالقان

نسبت فرم و عملکرد

محل قرارگیری زمین پروژه در منطقه ای با باران های موسمی و بارش فراوان برف، الهام گیری از معماری بومی و استفاده حداکثری از فضای داخلی، باعث شد تا بام شیبدار در دستور کار طراحی قرار گیرد. مسئله بعدی، انتخاب جهت شیب بام بود. عامل تعیین کننده در جهت و میزان شیب بام، تابش خورشید بود. در حقیقت بام شیبدار در این پروژه از حالت سنتی و بومی خود خارج شده، در راستای استفاده حداکثری از انرژی خورشیدی و مستغنی کردن ویلا از سوخت فسیلی، برق و گاز طبیعی شکل گرفته است. برروی بام ویلای R01 از دو نوع صفحه خورشیدی فتوولتائیک و آبگرمکن خورشیدی استفاده شده تا علاوه بر تامین برق و آب گرم مصرفی، آب گرم مورد نیاز برای سیستم گرمایش از کف ویلا را نیز فراهم کند. استفاده از سیستم انرژی پاک و برطرف شدن نگرانی حاصل از اتلاف انرژی فسیلی، امکان استفاده از سیستم گرمایش از کف برای فضاهای نیمه باز، مانند تراس، را نیز فراهم کرد تا علاوه بر کمک به آب شدن برف، امکان استفاده از آن ها در فصل زمستان را به وجود بیاورد. برای جلوگیری از اتلاف انرژی، دیوارهای ساختمان به صورت دو جداره با یک لایه میانی هوا طراحی و ساخته شدند. 

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

,ویلای R01 طالقان

blog post

,ویلای R01 طالقان

معماری داخلی انعطاف پذیر: فضاهایی با چند عملکرد

معماری داخلی ویلا بر اساس یک فضای باز چند منظوره طراحی شده و شامل دو سالن پذیرایی در طبقه اول و نیم طبقه دوم، دو اتاق خواب در طبقه اول، یک فضای کتابخانه، آشپزخانه اصلی در طبقه اول و یک آشپزخانه کوچک در نیم طبقه دوم  است.  با توجه به نوع کاربری ویلا، نیاز کارفرما و محدودیت های زمین، فضا به گونه ای انعطاف پذیر طراحی شده اند که امکان استفاده چند منظوره از آن ها فراهم شود. نشیمن نیم طبقه دوم و همچنین سوئیت، به تخت های تاشو و پارتیشن های دیواری مجهز هستند تا هنگام نیاز تبدیل به فضاهای خواب تفکیک شده با محرمیت بصری شوند.

کلام آخر : همیشه همنشینی با طبیعت برای همه ما لذت بخش و خوشایند بوده است. اما در عصر حاضر و با دیدن ساختمان ها و به طور کلی معماری غالب در شهرهایمان، به جرات می توان گفت نیل به این هدف فقط با دانش، تسلط و هنر معمارانی میسر خواهد بود که در این پروژه با هم مرور کردیم.

مطالعه مطالب زیر برای دیدن ویلاهای زیبای دیگر هم به شما پیشنهاد می شود:

برای این که بتوانید پروژه خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال نمایید. اهالی فن چیدانه مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید و پروژه خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارید.

نویسنده : شرکت مهرازان طرح ایماژ | تحریریه چیدانه 

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی مسجد مدرن،متفاوت ترین برای مسابقه گلشهر کرج

طراحی مسجد مدرن،متفاوت ترین برای مسابقه گلشهر کرج

 10 ویلای مدرن در ایران با معماری خارق العاده!

10 ویلای مدرن در ایران با معماری خارق العاده!

1398/11/22 ادامه مطلب
طراحی ویلای یک موج سوار در مازندران، با دیدنش به وجد می آیید!

طراحی ویلای یک موج سوار در مازندران، با دیدنش به وجد می آیید!

کسب و کارها پیشنهادی
قالیشویی بانو certificate
قالیشویی بانو

قالیشویی بانو

آتلیه معماری مهرآذین طرح certificate
آتلیه معماری مهرآذین طرح

آتلیه معماری مهرآذین طرح

طراح داخلی و طراح مبلمان آزیتا علیزاده certificate
طراح داخلی و طراح مبلمان آزیتا علیزاده

طراح داخلی و طراح مبلمان آزیتا علیزاده

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent