visibility 694 today 1400/3/20

صنایع دستی ایران، از این هنرهای جذاب چی می دونی؟

در این مطلب از چیدانه به بررسی صنایع دستی ایران می‌پردازیم. همانطور که می دانید ایران کشوری است که اقوام و فرهنگ های مختلفی دارد. از آنجایی که اقوام ایرانی در مناطق مختلف جغرافیایی زندگی می کنند، بنابراین برحسب شرایط زندگی و شرایط آب و هوایی گوناگون، صنایع دستی متنوع زیادی ساخته شده اند. این صنایع دستی نشان دهنده فرهنگ و هنر مردم هستند و بین گردشگران طرفداران بسیاری دارند. 

برای آشنایی بیشتر با صنایع دستی ایران در ادامه با ما همراه باشید.  

blog post

انواع مدل های فرش دستبافت با بهترین کیفیت

پرفروش ترین صنایع دستی ایران در جهان

برخی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین صنایع دستی ایران در جهان عبارتند از: 

 • فرش دستباف
 • سفالگری و سرامیک کاری
 • فیروزه کوبی
 • میناکاری
 • خاتم کاری
 • قلم‌ زنی و مسگری 
 • منبت ‌کاری
 • معرق‌ کاری
 • زیورآلات
 • نگارگری و مینیاتور
 • بافت ‌های صنایع دستی ایرانی

blog post

انواع مدل های فرش دستبافت با بهترین کیفیت

فرش دستباف (معروف ترین صنایع دستی ایران)

فرش دستباف از مشهور‌ترین و پرفروش‌ ترین صنایع دستی ایران می باشد. فرش های دستباف طرح و مدل های گوناگونی دارند که در شهرهای مختلف مانند کاشان، اصفهان، یزد، کرمان، قشقایی و بختیاری به سبک های خاص و متفاوت بافته می شوند. این مناطق از ویژگی های قومی، ملی و مذهبی در نقوش خاص خود استفاده می کنند.

blog post

نقش برجسته سفالی

سفالگری و سرامیک کاری

سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی ایرانی می باشند که شهرت زیادی دارد. هنر سفالگری از قدیمی ترین ساخته های دست بشر است و اولین بار در ایران و در شهر شوش به وجود آمده و به همین دلیل به شهرت جهانی رسیده است. ظروف سفالی، کوزه و گلدان سفالی و اشیای مختلف سفالی از جمله وسایل سفالی پرطرفدار هستند. این ظروف بعد از پخته شدن در کوره به اندازه کافی استحکام پیدا می کنند. 

blog post

ظروف فیروزه کوبی شده در تهران

صنایع دستی ایران: فیروزه کوبی

فیروزه کوبی از صنایع دستی ایرانی نسبتا جدیدتری به حساب می آید و قدمت آن حدود 67 سال است. این هنر ایرانی ابتدا در نیشابور که یکی از مهم ترین شهرهای استخراج کننده این سنگ قیمتی می باشد، تولید شد. 

فیروزه کوبی در مدل های مختلف و بر روی فلزهای مس، نقره، برنج و برنز ساخته می شود. در این نوع صنایع دستی، ابتدا ظرف فلزی آماده شده و سپس قطعات کوچک فیروزه با دقت و نظم و ترتیب در کنار هم قرار می گیرند. هرچه قرارگیری قطعات فیروزه دقیق تر و منظم تر و فاصله بین آن ها کمتر باشد، ارزش کار هنری بالاتر خواهد رفت. 

صنایع دستی ایران: میناکاری

میناکاری یکی دیگر از مهم ترین صنایع دستی ایران است و قدمت آن پنج هزار سال می باشد. این نوع صنایع دستی ابتدا به دست  هنرمندان اهوازی ابداع و بر روی جواهرات و زیورآلات پیاده‌سازی می‌شد. در میناکاری در ابتدا ظرفی مسی در طرح و شکل مورد نظر توسط استاد مسگری ساخته و سپس توسط استاد میناکار لعاب سفید داده می شود. مرحله لعاب دهی 3 یا 4 بار انجام می شود و  هر بار برای ثابت شدن رنگ ظرف در کوره ای با دمای 70 درجه گرما قرار می گیرد.

بعد از آن که لعاب سفید آماده شد، استاد مینا کار نقاشی ها و طراحی هایی بر روی ظروف میکشد. بعد از انمام کار ظرف دوباره به کوره می رود تا رنگ های نقوش طراحی شده ثابت شوند. 

blog post

صنایع دستی

صنایع دستی ایران: خاتم کاری

خاتم‌کاری نیز یکی دیگر از صنایع دستی پرطرفدار در میان ایرانی ها و گردشگران خارجی می‌باشد. این هنر اصیل ایرانی قدمت بسیار زیادی دارد. در خاتم‌کاری سطح ظروف با مثلث‌ های کوچک که در طرح‌ های مختلفی طراحی می ‌شوند، به دقت و ظرافت پوشانده می ‌شوند. بنابراین طراحی هایی که به شکل مثلث‌ های کوچک بر روی اشیا طراحی و قرار داده می ‌شوند، خاتم‌کاری نام دارد. در نقوش خاتم مثلث‌ ها بسیار نازک هستند و ضخامتی در حد 2 میلی ‌متر دارند.

blog post

صنایع دستی

قلم‌ زنی و مسگری

مس از فلزهای بسیار مهم می باشد. ظروف مسی در طرح ها و اندازه ‌های گوناگون ساخته می ‌شوند و با قدمتی 5 هزار ساله از دوران باستان تا کنون نقش مهمی در زندگی انسان ها داشتند. امروزه نیز استفاده از ظروف مسی بسیار پرطرفدار است. 

ظروف مسی علاوه بر کاربرد فراوان، برای تزیینات نیز استفاده می شوند و  جنبه تزیینی دارند

قلم ‌زنی نیز یکی دیگر از مهم ترین صنایع دستی ایران است و هنرهای دستی زیبایی توسط آن اجرا می ‌شوند. به هنر قلم ‌زنی، کنده‌کاری بر روی سنگ گفته میشده است، که امروزه علاوه بر سنگ، بر روی فلزات مختلفی مانند طلا، مس، برنج و نقره نیز انجام می ‌شود. با استفاده از هنر قلم‌ زنی ظروف با اندازه های مختلف ، گلدان، کوزه و اشیای گوناگون ساخته شده و بر روی آن ‌ها نقش و نگارهای زیبایی کشیده می ‌شود.

صنایع دستی ایران: منبت‌ کاری

منبت‌کاری یکی دیگر از صنایع دستی ایرانی است که بر روی چوب اجرا می ‌شود که حتما شما هم تابلوهای منبت‌کاری شده با نقش های زیبا و ظریف را دیده اید. از آن جایی که چوب از گذشته تا به حال از وسایل و ابزار حیاتی در زندگی انسان بوده، قدمت منبت‌کاری نیز بسیار زیاد می باشد. در هنر منبت‌کاری طرح مورد نظر هنرمند منبت‌کار، بر روی چوب انتخاب شده کنده‌کاری شده و بر روی آن نقوش مختلف اجرا می گردد. سپس نقش آن با استفاده از چوب ‌های مختلف به رنگ‌ های طبیعی مختلف در کنار هم قرار می گیرند و برجسته ‌سازی می‌شوند.

چوب شمشاد، چوب آبنوس، چوب بقم، چوب فوفل، چوب عناب، چوب گردو و همچنین ریشه بسیاری از درختان جنگلی از چوب های مورد استفاده در هنر منبت کاری می باشند.

صنایع دستی ایران: معرق ‌کاری

معرق‌کاری از دیگر صنایع دستی ایرانی است که با استفاده از چوب‌ های مختلف به رنگ‌ های طبیعی و در کنار مواد دیگری مانند خاتم، صدف، فلز و فیبر انجام می ‌شود. قدمت معرق‌کاری به پادشاهان سلجوقی بر می‌گردد. در آن زمان لوازم چوبی مانند میزها، درها و دیگر لوازم چوبی با استفاده از این هنر ساخته می شدند و بر روی چوب ‌ها معمولا از نقوش اسلیمی به رنگ‌ های مختلف استفاده می ‌شده است. این هنر امروزه نیز مورد توجه هنر دوستان قرار دارد.

blog post

نیم ست برنجی

زیورآلات دست ساز

ساخت زیورآلات از دیگر صنایع دستی ایرانی است که رواج زیادی دارد و امروزه نیز مانند گذشته همچنان پرطرفدار می‌ باشد. زیورآلات طلاکوبی، فیروزه کوبی، چرمی، سنگ‌های قیمتی، نقره ‌ای، مسی و سایر فلزات در مناطق مختلف ایران ساخته می‌ شوند.

صنایع دستی ایران: نگارگری و مینیاتور

نگارگری و مینیاتور، یکی از زیباترین و جذاب ترین هنرهای ایران می باشند. مینیاتور سبکی در نقاشی است که به دلیل ظرافت و زیبایی خاصی که دارد آن را از نقاشی‌ های دیگر متمایز می کند و به صورت تابلوهای تزیینی و یا دیوارنگاره‌ ها از آن استفاده می ‌شود.

نگارگری نیز سبکی در نقاشی ایرانی اسلامی بوده که کمتر به آن پرداخته شده است و امروزه به عنوان یکی از زیباترین صنایع دستی اصفهان شناخته می شود.

blog post

رومیزی ترمه رنگی

بافت ‌های صنایع دستی ایران : از زری بافی تا ابریشم

پارچه و سایر منسوجات پارچه‌ ای در صنایع دستی ایرانی اهمیت زیادی دارند. زری‌ بافی که از رشته‌ های طلایی و نقره گلابتون و ابریشم ساخته می ‌شود از فاخرترین پارچه‌ های ساخته شده در جهان است، در گذشته یکی از نفیس‌ ترین و مهم ترین صنایع دستی ایرانی با ارزش شناخته می ‌شده است. دیگر بافت ‌های موجود در هنرهای دستی ایران نیز هر کدام بسیار پراهمیت می باشند و به دست هنرمندان و هنر دوستان مختلف زنده نگه داشته خواهند شد.

مطالب پیشنهادی: 

حدیث حقیقت
نویسنده: حدیث حقیقت

دارای مدرک عکاسی و دکوراسیون داخلی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

more_horiz
مطالب پیشنهادی
صنایع دستی ایران، از این هنرهای جذاب چی می دونی؟

صنایع دستی ایران، از این هنرهای جذاب چی می دونی؟

آشنایی با صنایع دستی جهانی

آشنایی با صنایع دستی جهانی

خرید ظروف فیروزه کوبی، هر آنچه باید بدانید!

خرید ظروف فیروزه کوبی، هر آنچه باید بدانید!

کسب و کارها پیشنهادی
گروه معماری اشکان اذانی certificate
گروه معماری اشکان اذانی

گروه معماری اشکان اذانی

مبلمان لوچیانو certificate
مبلمان لوچیانو

مبلمان لوچیانو

لوستر و آباژور دکو نور certificate
لوستر و آباژور دکو نور

لوستر و آباژور دکو نور

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent