visibility 4349 today 1394/8/20

طراحی داخلی مطب دندان پزشکی لوندر، تحقق رویای یک معمار

پروژه های برجسته: همواره تفاوت بوده میان آنچه ساخته شده و آنچه خواسته ی ذهن هنرمند است؛ تضاد میان دنیای باید و دنیای مطلوب؛ از دیدگاه فضا که بنگریم، "معماری" تفاوت مورد نظر است. هنرمند روحی است که از آغاز هرگاه رو به سویی کرده محیط را آن گونه که می خواسته دیده و نه آنچه وجود داشته است.  همواره دنیا را بهتر از هست ها به یاد آورده است. شاید داشتن بال دیگر برای انسان رویا شده باشد و شاید ناخداگاه کره ی زمین دیگر رویا ها را شدنی نداند اما هنوز خواب آن را می بیند. هنرمند اما بدون رویا موجودیتی ندارد. وی همواره خواسته و برای تحقق رویاهایش به دنبال راه حل زندگی کرده است. پروژه ی مطب دندان پزشکی و زیبایی دندان لوندر یکی از همان رویاهای رضا مفاخر از دفتر مهندسین مشاور زما است که به خوبی توانسته آن را محقق کند، و مقام تقدیر شده در هشتمین جایزه ی معماری داخلی سال 1394 در بخش عمومی و همچنین نامزد بخش بازسازی پانزدهمین جایزه ی معمار سال 1394 از آن خود کند. با چیدانه همراه باشید تا به آن سری بزنیم.

 

blog post

پروژه لوندر-مطب دندان پزشکی

مشخصات عمومی پروژه مطب دندانپزشکی-زیبایی دندان لوندر

 • مدیر طرح: رضا مفاخر
 • موقعیت: ساختمان پزشکان آرین، خیابان شهید بهشتی،کرج،ایران
 • تاریخ: شهریور۱۳۹۳- بهمن۱۳۹۳
 • مساحت : 100 متر
 • کارفرما: دکتر خضری
 • همکاران طراحی: سارا شاملو
 • اجرا:  محمد هادی رامی، مریم جلیلی
 • جوایز:  تقدیر شده در هشتمین جایزه ی معماری داخلی سال 1394 در بخش عمومی
         نامزد بخش بازسازی پانزدهمین جایزه ی معمار سال 1394
   

blog post

طراحی مدرن پروژه لوندر

کاربر فضا ارتدنتیست (دندان پزشک) است و دنیایش زیبایی لبخندی مطلوب؛ شاید بتوان فرق وی را با دندانپزشک در همان باید و مطلوب دانست. اینکه انسان فقط سلامت باشد با اینکه در اوج خواسته اش از زیبایی باشد.نیاز طرح و خواسته ی کاربر فضایی است که به عملکرد او بهترین پاسخ را دهد و در محدودیت کالبد موجود کاربری را تامین کند. و بستر طرح محیطی بوده انسان ساخت در حد رفع نیاز های روزانه ی فیزیک و با تمام محدودیت ها؛ واحدی 100 متری، با کوتاهی آسمان دنیای انسان ها، دیوار هایی که آنچه در میان گرد آورده اند سهم کاربر است از دنیا.

blog post

طراحی کانتر مدرن مطب دندان پزشکی

عملکرد، نیاز، بستر محدود، مصالح، اقتصاد و هر آنچه به فیزیک باز می گردد باز دارنده می شود سر راه معماری و انسان و فضای وی؛ و باید دانست که اجتناب ناپذیر است موانعی که از آن سخن رفت. مانع باید ها و چهارچوب ها و کلیشه ها. مانع می خواهم ها اما نمی توانم ها. اما خیال تا چه حد فریبنده باشد می تواند انسان را از مرز شدنی ها بیرون ببرد.

blog post

طراحی داخلی مدرن پروژه لوندر

کرج، خیابان بهشتی، ساختمان پزشکان آرین، واحد 17؛ خلاف عادت، فضا اغواگری است شیرین، با لبخندی دلنشین که نمی دانی پس از آن چه پیش خواهد آمد. بیننده را می کشد و می برد به انتهای زیبایی؛ آنچه به نظر خیال می رسد حقیقت محض فضاست آن گونه که همیشه خواستند باشد و فیزیک با تمام نه هایش، مانع شد.

blog post

دکوراسیون اداری سفید

این بار خواسته ی معماری نمایش زیبایی وعده داده شده است نه آنچه موجود است و نه حتی کافی. معماری باید را به عنوان موجود و آنچه نمی توان نادیده گرفت پذیرفته و در کنار آن حرکت کرده است. گاهی به تنهایی نقش ایفا کرده، گاهی به تمامی به باید ها عرصه ی حضور داده و گاهی با وجود و در کنار این کالبد سخت دوگانگی حاضر را به نمایش گذاشته؛ اتفاق سیالی که فضا را شکل داده، به دیواره ها تنیده، عملکرد را شکل داده، کاربر را در فضا هدایت کرده و آن جا هم که نیاز عملکرد صرف بوده به کمرنگ ترین شکل ممکن در همان نقطه به نظاره ایستاده است.

blog post

طراحی مدرن مطب دندانپزشکی لوندر

" لَوِندِر" فضایی است بیرون مرزهای امکان. وی پذیرفته هر آنچه باید را. بدون ذره ای مقایسه با معیارهای خودش از زیبایی و بدون تغییر دادن دنیا؛ و کنار و پا به پای همین باید ها هستی آغاز کرده. هیچ ساختاری را تغییر نداده چرا که فیزیک این گونه است که پابرجاست.هنر در  مواجهه با خواسته ی کاربر فضا را اتفاقی یکپارچه دانسته و یک قدم جلوتر از چشمان کاربر هرچه آن لحظه نیاز است تا با او قدم بردارد را پدید می آورد. لبخندی دلنشین می زند و نگاه را با شیرینی تمام به طنازی اش جلب می کند.

blog post

طراحی مدرن پروژه لوندر

محدودیت های فیزیک اما نیاز را تحت تاثیر قرار نداده است؛ وارد محیط که بشود و پشت سر که بگذاردش با گشایشی روبرو می شود که می تواند دقایقی چند را در آن بگذراند، در صورت نیاز فضا پاسخگوی سوالات وی است و زمانش که رسید باز ناخداگاه فضاست که مسیر گذر به عملکرد را به او می نمایاند. ورودی، فضای انتظار، فضای پاسخگویی منشی، اتاق های معاینه، فضاهای خدماتی مورد نیاز همه در مختصاتی قرار گرفته اند که رویای فضاست نه باید های ساختار و کالبد سابق. فضای اداری ذکر شده پیش از " لَوِندِر" فضایی به چشم کوچک تر بوده و از دیدگاه عملکرد با پاسخ به نیازهای عملکردی یک مطب اورتدنسی روبرو بوده است.

blog post

پروژه مطب دندان پزشکی لوندر

فضا موازی با رخداد خود روشنایی را بسته به سطح نیاز شکل داده؛ به بیانی بهتر معماری انسان را آن چنان که خواسته ی خود وی بوده در بر گرفته و همان طور هم روشنایی فضا را تامین کرده است. گویی حال که آنچه باید باشد پدید آمده خود مختصات نور لازم را نیز مشخص می کند. هرکجا تراکم "جرم در بر گیرنده ی انسان " فزون تر شده نور نیز نیاز بیشتری به بودن احساس کرده است.

blog post

پروژه لوندر-مطب دندان پزشکی

اکنون؛ شهریور ماه 94 فضا هفت ماه است که در کنار انسان است. حرکت نگاه را در چهره ی کاربران فضا می توان دید. نگاهی که گویی خیال را دنبال می کند اما این بار به خود که می آید همه چیز حقیقت دارد. جذابیتی که وی را دقیقه ها نه تنها به خستگی نرسانده بلکه به این همانی با معماری رسانده است. خیلی ناگهانی من انسان در پیش زمینه ی فضای انتظار" لَوِندِر".

برای اطلاعات بیشتر و ارتباط با شرکت طراحی و اجرای این پروژه می توانید به پروفایل اهالی فن مهندسین مشاور زما در چیدانه مراجعه کنید.

مطالب بیشتر:طراحی کم هزینه و بی نظیر در دندان پزشکی ۲۵ میلی متری تهران
طراحی دندان پزشکی خاص و مقرون به صرفه در زعفرانیه
آپارتمان حس سیزدهم در تهران، خانه ای فرا مدرن برای زندگی ایرانی
کلینیک دندان پزشکی آرمان ،بازسازی متفاوت در مازندران
طراحی کلینیک دندان پزشکی فرشته های دندان ساز
طراحی محیطی  آرام برای کودکان در دندانپزشکی

نویسنده: مهندسین مشاور زما | تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی داخلی آزمایشگاه بهار، پروژه متفاوت در غرب تهران

طراحی داخلی آزمایشگاه بهار، پروژه متفاوت در غرب تهران

طراحی داخلی داروخانه، بهترین داروخانه‌های جهان به مناسبت روز داروساز

طراحی داخلی داروخانه، بهترین داروخانه‌های جهان به مناسبت روز داروساز

بازسازی کلینیک دردآسا در تهران با کاناپه های چند منظوره

بازسازی کلینیک دردآسا در تهران با کاناپه های چند منظوره

کسب و کارها پیشنهادی
گروه ساختمانی نکسا certificate
گروه ساختمانی نکسا

گروه ساختمانی نکسا

پارسیان چوب منجی certificate
پارسیان چوب منجی

پارسیان چوب منجی

پتینه و نقاشی دکوراتیو سبزی certificate
پتینه و نقاشی دکوراتیو سبزی

پتینه و نقاشی دکوراتیو سبزی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent