Chidaneh.com placeholder image

ارسی خانه، جلوه ای مدرن از خانه های اصیل ایرانی!

به قلم: تحریریه چیدانه

پروژه های برجسته: ارسی خانه ساخته شده است برای مرور خاطرات معماری ایران! ارسی خانه را که ورق بزنی هر گوشه اش خانه ای را در دل خود جای داده است… از هنر محسور کننده ی طباطبایی ها و عامری ها گرفته تا اعجاز کبوتر خانه هایی که هنوز هم هنر را میخکوب خود می کنند! ارسی خانه، خانه ای به وسعت تمام خاطرات معمارگونه ی مردم این سرزمین… خانه ای برای من… خانه ای برای تو… خانه ای برای هر ایرانی!
با چیدانه همراه باشید تا با به گوشه و کنار ارسی خانه از استودیو معماری کیوانی و همکاران  سری بزنیم. 

استودیو معماران کیوانی
نمای خارجی ارسی خانه در گیشا تهران
استودیو معماران کیوانی

دستگیره کابینت

مشخصات عمومی پروژه ارسی خانه

 • نام پروژه: اُرسی خانه
 • موقعیت: خیابان نصر (گیشا)، تهران، ایران 
 • دفتر معماری: استودیو معماری کیوانی و همکاران 
 • معماران مسئول: نیما کیوانی و سینا کیوانی
 • تیم طراحی: لادن مستوفی و اکبر خلج 
 • طراحی منظر: استودیو معماری کیوانی و همکاران
 • تاریخ:تیر ماه 1392 الی شهریور 1394
 • نوع پروژه: مسکونی
 • مساحت زمین: 300 مترمربع
 • مساحت ساخته شده: 1409 مترمربع
 • مدیر اجرایی: محمد مشعوف

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

 • مهندس عمران: رضا هوشیار خواه
 • مهندس تاسیسات مکانیکی: مهدی بازرگانی
 • مهندس ناظر : نیما کیوانی
 • اجرا : گروه ساختمانی مهراز
 • طراح 3D: سینا کیوانی 
 • گرافیست معماری: مریم سرشار
 • کارفرما: امیرعباس طاهری و شمس الدین سهرابی
 • عکاسان: پرهام تقی اف و حنانه فدایی
 • جوایز: فینالیست جایزه معمار در بخش مسکونی ، سال 1394
  برنده مدال برنز جایزه طراحی A Design Award، ایتالیا
  نمای برتر منطقه 2 تهران

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

ایده طراحی ارسی خانه چه بود؟

ایجاد فضایی با حس مکان معماری ایرانی در عین حال مدرن با در نظر گرفتن نیازهای زیستی انسان، ایده کلی طراحی بنا بوده است. در این راستا به عناصر آب، گیاه و نور توجه ویژه ای شد؛ چه در نما و دیوارهای داخلی، و چه در پشت بام و رمپ و پارکینگ؛ در واقع کانسپت طراحی بنا، فرم مدرن اُرسی است که بصورت یک شبکه چوبی همراه با شیشه های رنگی بصورت پوسته دوم به جداره نما اضافه شد و این امکان در طراحی دیده شد که کاربر، مانند پنجره اُرسی آن را بالا و پایین ببرد و بدین ترتیب علاوه بر استفاده از بازی نور و رنگ بتواند با باز کردن آن، آنرا به سایبان تبدیل کند. توجه به قاب بندی معمارانه و اصل شفافیت در معماری نیز از نکات مورد توجه در طراحی بوده است و مبحث بعد چهارم در معماری نیز از ایده های کلی طراحی بود. قابل ذکر است به دلیل واقع شدن ملک در منطقه متوسط شهر، با محدودیت اقتصادی در پروژه روبرو بودیم و گروه معماری با استفاده از مواد و مصالح ارزان و نوع طراحی، دست به خلاقیت زد.

استودیو معماران کیوانی
نورپردازی ارسی خانه در گیشا تهران
استودیو معماران کیوانی

ویژگیهای خاص ارسی خانه:

 1. در نظر گرفتن عناصر اصلی فضایی معماری ایران، (نور، آب، گیاه)
 2. توجه به محیط زیست و معماری پایدار با ایجاد فضاهای سبز
 3. توجه به طراحی نورپردازی
 4. استفاده از سیستم های هوشمند جهت بهینه سازی مصرف در نورپردازی و تاسیسات و آبیاری قطره ای
 5. توجه ویژه به المان سنتی ایرانی (پنجره اُرسی) به شکل مدرن در طراحی نمای بیرونی و فضاهای داخلی
 6. توجه ویژه به جلوگیری از اتلاف حرارت و انرژی
 7. توجه به اصل دعوت کنندگی فضا در طراحی ورودی بنا با توجه به فرم و استفاده از گیاه و نورپردازی ویژه پیاده روی مقابل آن.
 8. در نظر گرفتن بعد چهارم در معماری (زمان) با جابجایی تراس ها در نمای شمالی تا کاربران در هر طبقه کادر و منظر منحصر به خود را داشته باشند.
 9. توجه به اصل شفافیت و بازی با نور و کادربندی در فضای ورودی طبقه همکف با الهام از معماری خانه های ایرانی بخصوص خانه های کاشان

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

چگونگی جلوگیری از اتلاف حرارتی در طراحی نمای ارسی خانه:

نمای ساختمان بصورت دو جداره با چوب ترمو و شیشه رنگی پوشیده شده است که علاوه بر زیبایی تابش نور رنگی به فضای داخل نقش سایبان نیز دارد.  این پوشش علاوه بر تاثیر بصری تاثیرات اقلیمی نیز داردانرژی انتقالی از طریق تشعشع، در ارسـی هـا حدود یک سوم حالتی است کـه صـرفا از شیـشه سـاده استفاده شده باشد . ولی متاسفانه قسمت عمـده ای از انـرژی با این وجود، توسط شیشه های رنگی جذب می شود و بر اثر گسیل طـول مـوج هـای بلند دوباره به داخـل برمـی گـردد .
گسیل طول مـوج هـای بلند به داخل ساختمان (توسط شیشه های رنگی گرم شده بر اثر جذب تابش) میتواند تأثیر مثبت آنهـا در جلـوگیری از ورود انـرژی تابـشی مستقیم را خنثی سازد در نتیجه استفاده از شیشه های رنگی در مناطق اقلیمی مانند تهران باید دوجداره با شیشه ساده باشد بطوریکه شیشه رنگی در سمت خارج و شیشه ساده در سمت داخل ساختمان باشد. این امر باعث دفع انرژی زیاد تابشی در تابستان و مانع خروج تابشی گرما در زمستان می شود.

استودیو معماران کیوانی
نماسازی با اُرسی
استودیو معماران کیوانی

تراس هایی با قاب بندی منحصر به خود در ارسی خانه

تراس ها با قاب هایی از جنس سنگ تراورتن کادر شده اند که نحوه جانمایی آنها در نما با الهام از بحث بعد چهارم در معماری است که بدین صورت تراس ها و جابجایی آنها، علاوه بر ایجاد تحرک و پویایی در نما و ایجاد تجربه متفاوت منظری هر ایوان، که کاربران در هر طبقه  می توانند کادر و منظر منحصر به خود را داشته باشند. به خوبی مفهوم بعد چهارم (زمان) در معماری را پیاده می کند.قاب بندی دور تراس ها با الهام از قاب بندی فضاهای ایرانی همچون خانه طباطبایی های کاشان با شکلی مدرن ارائه شده است. که در عین تاکید بر ایوان با استفاده از حجم و فرم منحصر هر یک با ایجاد زاویه متفاوت تابش مناسب آفتاب به فضای داخلی را در زمان های مختلف بهبود می بخشد.

نکته ای از چیدانه: بعدچهارم یا همان زمان در واقع تاثیر یک بنا را در طول دوران مختلف بر روی جامعه، فرهنگ و یا حتی خود معماری بررسی می کند. این که یک بنا بتواند خودش را با دوران مختلف هماهنگ کند و در هر زمانی برای چهره و منظر شهری حرفی برای گفتن داشته باشد شاید مفهوم ساده ای از بعد چهارم معماری باشد.

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

پوشش گیاهی نمای ارسی خانه

با توجه به اهمیت توجه به گیاه در معماری ایرانی پوشش گیاهی مناسب در نما بصورت نواری طراحی شده است که از آبیاری قطره ای در آن استفاده شده و گلدان ها بصورت ریلی قابل جابجایی هستند.

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

ایده طراحی فضای ورودی و رمپ ارسی خانه چه بود؟

قاب ارائه شده در فضای ورودی طبقه همکف با الهام از بازی نور راهروی ورودی خانه عامری ها، بگونه ای است که شخصی که از درب ورودی ساختمان وارد بنا می شود به یک باره با تصویری با عمق میدان زیاد روبرو می شود که در انتهای آن سه آبنما در کنار فلاور باکس گیاهان دیده می شود، در طول این مسیر هم سعی شده با جداره سازی ویژه دیوارها با الهام از فضای شاه نشین خانه های کاشان با استفاده از چوب و شیشه رنگی و نورپردازی موضعی حسی ناشی از فضای اُرسی دار را تداعی کند و با توجه به کاربرد سقف کاذب کشسان شفاف به طول تقریبی بیست متر، بصورت آسمان شب؛ بصورت برنامه ریزی شده نگاه مخاطب از بین آن فضای تاریکتر همراه با بازی نور و رنگ به سمت قاب نهایی که همانا تابلوی بازی آب و گیاه و نور است هدایت می شود. در طراحی فضای رمپ به دلیل عدم وجود حیاط سعی شد با استفاده از نصب فلاورباکس بر روی دیوارها و کاشت گیاه در جداره ها و کف رمپ حس مکانی بهتری ایجاد شود.

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

فضای داخلی ارسی خانه چگونه طراحی شد؟

از آنجا که فضای ساختمان مسکونی باید دارای حس آرامش و امنیت باشد و در فرهنگ ایرانی کبوتر سمبل صلح و آرامش است. با الهام از فضای کبوتر خانه های تاریخی ایرانی در طراحی فضاهای داخلی مانند باکس پله و ورودی واحدها و استفاده از مجسمه های کبوتر در داخل این فضاهابه شکل جدید، کمک زیادی به تاثیر حس فضا شد و خریداران ساختمان هم از این ایده استقبال خوبی کردند.

استودیو معماران کیوانی
دکوراسیون آشپزخانه مدرن ارسی خانه در تهران
استودیو معماران کیوانی

با وجود محدودیت مساحت واحدها و مشاعات سعی شده پیش ورودی کوچکی ایجاد شود و با باز شدن درب آپارتمان کلیت داخل واحد از دید آنی محفوظ بماند. در طراحی عملکردی پلان و خلق فضاها و ارتباط آنها، به جداسازی فضاهای عمومی و خصوصی توجه شده و فضاهای اتاق خواب و سرویس ها دارای حوزه بندی مجزا از فضاهای آشپزخانه و نشیمن می باشد. فراخی و دل بازی و رعایت استانداردها در تخصیص حداقل مساحت لازم برای هر فضا از نکات مورد توجه طراح بوده و محدودیت مساحت زمین و خواسته کارفرما مبنی بر دو واحد بودن هر طبقه، مانع خلاقیت در آفرینش فضاها نشده است.

استودیو معماران کیوانی
آشپزخانه سفید مینیمال
استودیو معماران کیوانی

با طراحی نورپردازی و سقف کاذب و طراحی بدنه دیوارها در ورودی همکف و مشاعات و راه پله و داخل واحدها و انتخاب رنگ و بافت متنوع و حساب شده متریال ها، از هرسه بعد برای تعریف فضاها استفاده شده است.در طراحی کابینت آشپزخانه واحدها هم سعی شد با در نظر گرفتن فضای پرت بالای کابینت ها در طراحی به عنوان قفسه های اضافی علاوه بر جادارتر کردن کابینت، از نظر فرم بصری، زیبایی متفاوتی به آن داده شود.

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

پشت بام ارسی خانه چه ویژگی هایی دارد؟

با توجه به اهمیت فضای حیاط در معماری و تاثیر روانی طبیعت و گیاه و با توجه به این نکته که عملا به دلیل جنوبی بودن ملک و گذر مسیر رمپ طبقه منفی یک فضایی برای حیاط باقی نمانده بود مشاور بر آن شد که با طراحی بام سبز کمبود این مکان را جبران کند و از طرف دیگر به اهداف معماری سبز نزدیک تر شود.

در طراحی بام سبز پیشنهادی ارسی خانه نکات زیر مد نظر قرار گرفته اند:

 • با توجه به نیاز احتمالی ساکنین آینده به استفاده همزمان 2 یا چند خانواده سعی شد با توجه به محل قرار گیری خرپشته در وسط بام، در2 سمت آن فضایی برای نشستن طراحی شود که عملا به هم دید نداشته باشند.
 •  استفاده از آب و آبنما در طراحی بام متناسب با الگوهای حیاط خانه ایرانی
 • در طراحی نقاطی جهت جانمایی احجام هنری، مجسمه ها، تندیس ها و اُبژه ها اختصاص داده شد. در راستای برگذاری نمایشگاه های کوچک احتمالی توسط ساکنین
 •  استفاده از گلدان ها و فلاورباکس برای تاکید بیشتر به گیاهی خاص.

استودیو معماران کیوانی
پروژه ارسی خانه
استودیو معماران کیوانی

گروه معماری درانتخاب نوع پوشش گیاهی طرح پیشنهادی بام ارسی خانه به نکات زیر توجه داشت:

 •  با توجه به مقیاس کوچک فضا سعی شد از گیاهانی که دچار تغییرات فصلی کمتری هستند استفاده شود. چرا که تغییرات در فضاهای کوچک با جزئیات بیشتری به چشم می آیند.
 • سعی شد که بخش بیشتر پوشش گیاهی به گیاهان چهار فصل و همیشه سبز و بخش کمتر آن به پوشش گیاهانی فصلی اختصاص یابد؛ تا در عین لطافت و زیبایی حاصل از گل ها و گیاهان فصلی شاهد پوششی سبز در تمام فصول باشیم.
 •  از گونه هایی که طول عمر بیشتری دارند استفاده شد.
 • از انتخاب گونه هایی که دارای برگهای سمی هستند یا از خود گازهای سمی دفع می کنند پرهیز شد.
 •  از گیاهانی که گرده افشانی زیادی دارند و یا آلرژی زا هستند استفاده نشد.
 • توجه به نیاز آب همسان با ریشه افکنی متناسب آنها در کاشت گیاهان مختلف در کنار هم.

برای پیوستن به اهالی فن چیدانه و معرفی پروژه های برجسته ی خود همین امروز اقدام کنید. در سایت ثبت نام کنید و پروژه های خود را وارد کنید تا مخاطب های بی شمار چیدانه آن ها را ببینند و برای انجام پروژه های معماری و طراحی دکوراسیون داخلی به شما مراجعه کنند. 

سایر پروژه های برجسته ایرانی را از دست ندهید:
خانه مشا، ویلای سفید و درخشان در دامنه البرز!
ویلای شماره یک، خانه روستایی زیبا در دل مازندران!
معماری خیره کننده ویلای سریع لواسان در ۱۷ روز!
خانه ما، گلستانه: ویلای مینیمال زوج معمار در چالوس
ویلای درخت سیب خانه باغی ایرانی در دل دماوند!
گودال باغچه مهدوی ویلا ی مدرن در بافت تاریخی یزد!

منبع : گروه معماری کیوانی| گردآوری تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه