Chidaneh.com placeholder image

دکوراسیون داخلی خانه برای نفس کشیدن!

به قلم: تحریریه چیدانه

ترفند های دکوراسیون: هیچ چیز مانند زیستن، نفس کشیدن، و گیاهان سالم روح را نوازش نمی‌دهد. خواه در پرورش گیاهان استعداد خاصی داشته باشید و یا بخواهید وارد دنیای گل و گیاه شوید، به پرورش گل و گیاه در درون خانه توجه ویژه‌ای کنید.

دستگیره کابینت

فکر می‌کنید در اتاق‌تان چه چیزی کم است؟ گیاهان. گیاهان به تمیز ماندن هوا، نوازش روح، و پر کردن گوشه‌های خالی خانه کمک فراوانی می‌کنند. فکر نمی‌کنم که هیچ فضایی بدون حداقل یک گیاه یا گلدانی از گل‌های زیبا کامل باشد.

فضایی مخصوص گیاهان در خانه ایجاد کنید. برای انجام راحت کارها مانند آب دادن گیاهان، تعویض گل‌دان‌ها، و مراقبت از گیاهان خانگی، ایجاد یک فضای مخصوص گیاهان در درون خانه ایده بسیار خوبی است. یک سینک در کفش‌کن یا رختشوی‌خانه ایده‌آل است، اما اگر انتخاب دیگری در خانه ندارید آشپزخانه نیز فضای مناسبی برای این کار است. آیا پیش‌خان چوبی روستایی و کف‌پوش‌های سنگی که در عکس بالا می‌بینید شما را به این کار ترغیب نمی‌کند؟
برای برپایی فضای مخصوص گیاهان، حداقل شما نیاز به چند فضای نگهدارنده برای نگهداری از بسته‌های خاک‌ و ابزارهای مخصوص، یک قفسه برای گل‌دان‌ها و زیرگلدانی‌های اضافه، یک فضای کار که نگران کثیف شدن آن نباشید، و دسترسی به سینک برای آب دادن گیاهان دارید.

از گلدان‌های مخصوص فضاهای بیرونی در درون خانه استفاده کنید. همیشه نباید از گل‌دان‌های سنتی استفاده کرد؛ چرا یک گل‌دان مستطیل، یک کوزه، یا حتی یک خمره را امتحان نمی‌کنید؟ فقط در زیر این گل‌دان‌های مخصوص یک سینی قرار دهید تا کف‌پوش‌ها به دلیل نفوذ آب آسیب نبینند.

حتما یک گیاه صبر زرد(آلوئه ورا)​ داشته باشید. شاید از خود بپرسید دلیل این پیشنهاد چیست؟ اولا نگهداری از این گیاه بسیار راحت است، دوما اگر دچار سوختگی در قسمتی از بدن خود شدید این گیاه به کمک شما می‌آید. فقط کافی است قسمتی از آن را ببُرید، آن را از درازا تکه‌تکه کنید، و قسمت درونی گیاه که ژل‌مانند است را بر روی قسمت سوخته بگذارید.

میز جای خوبی برای قرار دادن گیاهان است. آیا به دنبال فضای بیش‌تری برای نگهداری از گیاهان خود هستید؟ در این مواقع یک میز قدیمی به کمک شما می‌آید. حتی اگر بر روی میزهای قدیمی که از کنار خیابان پیدا می‌کنید چند گل‌دان زیبا بگذارید جلوه جذابی در خانه پیدا می‌کنند.

گلدان هایی با گیاهان مختلف را در کنار هم قرار دهید. قرار دادن گل‌دان‌ها در کنار هم نه تنها باعث ایجاد جلوه زیبایی می‌شود، بلکه برای خود گیاهان نیز سودمند است. این کار باعث افزایش رطوبت می‌شود، به سالم‌تر ماندن گیاهان کمک می‌کند، و نیازی نیست برای آب دادن آن‌ها مسافت زیادی را طی کنید.

از پنجره‌های آفتاب‌گیر بیش‌ترین استفاده را بکنید. آیا دارای فضای مناسبی در مقابل یک پنجره آفتاب‌گیر هستید؟ آن را از دست ندهید و یک گل‌دان بزرگ را در مقابل آن قرار دهید. گل‌دان‌ها را بر روی پایه قرار دهید تا بیش‌ترین میزان نور خورشید به آ‌ن‌ها برسد.

اتاق‌هایی که نور کمی دارند نیز مناسب هستند. اگر فضای شما دارای نور طبیعی زیادی نیست از استفاده از گیاهان در درون خانه ناامید نشوید. به یک گل‌خانه بروید و از آن‌ها بپرسید که چه نوع گیاهی را برای فضاهای کم‌نور پیشنهاد می‌کنند. درست است که  در فضایی که هیچ نوع نور طبیعی در آن وجود ندارد نمی‌توان از گیاهان نگهداری کرد، اما حتی اگر مقدار خیلی کمی نور در اتاق شما وجود داشته باشد امکان پرورش گیاهان وجود خواهد داشت و به تلاشش می‌ارزد.  

گیاهان نوازش‌دهنده روح

از یک مبلمان کوچک برای کاشت گیاهان استفاده کنید. آماده نوآوری هستید؟ از یک دراور قدیمی استفاده کنید، چند کشوی آن را بیرون بیاورید و سطح آن‌ها را یک پلاستیک ضدآب بپوشانید، درون آن‌ها را از خاک پر کنید، و گیاه مورد علاقه خود را در آن بکارید. این روش شیوه فوق‌العاده خوبی برای حیات بخشیدن به وسایلی است که کارکرد اصلی خود را در خانه از دست داده‌اند.

با ابزار باغ‌بانی تفریح کنید. آب‌پاش‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. یک آب‌پاش به رنگ زرد لیمویی یا سبز انتخاب کنید و وقتی می‌خواهید گیاه جدید بکارید لباس رنگی بپوشید. ترکیب لباس‌های رنگی با گیاهان سرسبز روحیه شما را تغییر می‌دهد و نوعی تفریح در کار ایجاد می‌کند.
به ما بگویید: آیا شما نیز نکته‌ای خاص یا ایده‌های خلاقانه‌ای در این زمینه دارید؟

 

منبع:houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
nazanin kd در تاریخ 27 خرداد 1393
واقعا جالبه ما یه همسایه داریم که تو باغچه خونش یکسری کوزه گذاشته و توشون گل کاشته.حتی تو یه پوتین کهنه هم یه گیاه کاشته بنظرم خیلی خلاقانه بود.

ثبت دیدگاه