طراحی باغستان کودک در کرج؛ طرح تبدیل کرج به شهر دوستدار کودک

طراحی باغستان کودک در کرج؛ طرح تبدیل کرج به شهر دوستدار کودک

هرچه شهرها بزرگتر و مدرنتر می‌شوند، کودکان از رشد در فضای طبیعی و سالم دورتر می‌شوند. در این شرایط نیازهای کودک کمتر در نظر گرفته می‌شود. یکی از نظریات ارتباط شهر و کودک، شهر دوستدار کودک است. شهرهای مختلفی در جهت طراحی‌های دوستدار کودک قدم برداشته‌اند، شهر کرج با طراحی پارک‌های ویژه کودکان و مادران به دنبال ایجاد شهری مناسب برای کودکان است.

فرش ذوالانواری

 

طراحی باغستان کودک و مادر در کرج

مدیریت شهری کرج اعلام کرده است که این شهر در مسیر تبدیل شدن به شهر دوستدار کودک است. برای این منظور باغستان کودک و مادر در این شهر در حال اجرا است. بخشی از دهکده تفریحی گردشگری باغستان اجرا شده است. این پروژه بخش‌های مختلفی مانند باغستان سالمند، کتاب، گفتگو، مادر و کودک، هنر و موسیقی، ستارگان و جوانی قسمتهایی از آن است.

در طراحی پارک و منظر دوستدار کودک باید سه موضوع اصلی پیاده‌روی، امکان فعالیت در فضاهای جمعی و نزدیکی به طبیعت برای کودکان فراهم شود. و با توجه کردن به حقوق کودکان و فعالیت آنها شهری مناسب برای پرورش و رشد کودکان ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی: آپارتمان نشینی، سبک زندگی نامناسب برای کودکان!

 

شهر دوستدار کودک چه شهری است؟

شهری که در آن نظرها، نیازها، الویت‌ها و حقوق کودک بخش مهمی از سیاست‌ها، برنامه‌ها و تصمیمات آن باشد، شهر دوستدار کودک است. نظر یونیسف در این باره این است که؛ همه کودکان و نوجوانان باید بتوانند توانایی‌های بالقوه خود را در فضای شهر به فعل درآورند. شهرهایی که همه استانداردهای جهانی لازم برای زیست کودکان و نوجوانان را طبق دستورالعمل‌های یونسیف داشته باشند، و همچنین روند رسیدن به شهر دوستدار کودک را طی کرده باشند، نشان شهر دوستدار کودک را از بونیسف دریافت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: ابتکارات معماری و طراحی؛ خلق فضاهای دوستدار کودک و محیط‌زیست


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه