خلاقیت در معماری آجری، 16 ایده جذاب آجری!

خلاقیت در معماری آجری، 16 ایده جذاب آجری!

به قلم: سمانه زارعی

ساقدوش بار

آجر یکی از مصالح قدیمی اما پرطرفدار و پرکاربرد در دنیای معماری است. آجر کاربردهای زیادی دارد. با توجه به تنوع زیاد این متریال از نظر اندازه و سایز در بخش‌های مختلفی می‌توان آن را استفاده کرد. از دکوراسیون داخلی گرفته تا نمای ساختمان و طراحی محوطه از کاربردهای مختلف آجر در معماری هستند. خلاقیت در معماری آجری موضوع این مطلب از چیدانه است. در ادامه نمونه‌هایی از طراحی‌های خلاقانه با آجر را ببینید و ایده بگیرید.

سرویس خواب بالسا

 

برندهای معتبر در این حوزه

خلاقیت در معماری آجری، از گذشته تا امروز!

آجر یکی از انواع مصالحی است که می‌توان با آن شکل‌های مختلفی را ایجاد کرد. فرم‌ خطوط مستقیم و صاف و یا منحنی و چند ضلعی تفاوتی ندارد، در معماری آجری می‌توانید انواع فرم‌ها را با کمی خلاقیت بیافرینید. با اینکه آجر یکی از مصالح قدیمی است و در معماری سنتی کاربرد زیادی دارد، اما امروزه معماران خلاق طرح‌های متنوع و مدرنی را با آجر ایجاد می‌کنند.

 

 

کاربردهای آجر در معماری خلاقانه

وقتی صحبت از خلاقیت در معماری آجری می‌شود، بیشتر یاد نماهای آجری ساختمان‌ها که به شکلی خلاقانه طراحی شده‌اند می‌افتیم. در واقع نماهای ساختمان فضایی بزرگ و مناسب برای اجرای ایده‌های خلاقانه دارد. به جز نمای ساختمان، از آجر می‌توان برای ساخت یک باغچه جذاب وزیبا در محوطه و یا یک نقطه عطف در پذیرایی منزل هم ایجاد کرد. فقط لازم است برای هر فضا و کاربرد از آجر مناسب همان فضا استفاده شود.

نمونه‌هایی از کاربرد خلاقانه آجر در معماری

1. با استفاده از آجر، می‌توان جریان نور و هوا را به داخل ساختمان آورد بدون اینکه حریم خصوصی ساختمان از بین برود. این دیوار متخلخل آجری ایده‌ای برای یک فضای جداکننده داخل ساختمان از فضای بیرونی است.

 

2.یکی از پرکاربردترین فضاها برای معماری آجری، نمای ساختمان است. همانطور که در این ساختمان می‌بینید آجر به شکلی خلاقانه و متفاوت در نمای ساختمان به کار رفته است.

 

3.در این تصویر خلاقیت با آجر در دکوراسیون داخلی را می‌بینید. بخشی از دیوار فضای ورودی منزل با آجر پوشیده شده است و توجه هرکسی که وارد خانه می‌شود را به خود جلب می‌کند.

 

4. با استفاده از آجر می‌توانید کارهای خلاقانه‌ای در محوطه‌سازی انجام دهید. این ایده‌ها را خودتان هم می‌توانید اجرا کنید. باغچه‌ای کوچک، یک فضای جداکننده و یا کفسازی بخشی از محوطه از ایده‌های قابل اجرا را آجر هستند.

 

5. در این تصویر، فضای نشستن و دورهمی، دیوارهای جداکننده و پله‌ها با چیدمانی خاص و خلاقانه با آجر طراحی شده است.

 

6. طراحی نمایی خاص و زیبا با آجر که از این مصالح سخت، فرمی منعطف ایجاد کرده است.

 

7. در این طراحی خلاقانه، برای حفظ حریم بالکن از ایده چیدمان آجر با حفره‌هایی بر روی آن استفاده شده است.

 

8. برای خلاقیت بیشتر در معماری آجری، می‌توان از ترکیب آن با متریال دیگری مانند شیشه استفاده کرد. همانطور که در تصویر بالا میبینید، این ترکیب باعث زیبایی نمای ساختمان شده و ترکیبی از نمای مدرن و سنتی را به نمایش گذاشته است.

 

9. خلاقیت در معماری آجری را می‌توان به وضوح در تصویر بالا دید. استفاده از آجرهایی به رنگ‌های متنوع در یک سطح در کنار چند پنجره باعث ایجاد یک نمای مدرن و جذاب شده است.

 

10. باور اینکه این سطح با فرم منحنی و زیبا با آجر ساخته شده است، کمی سخت به نظر می‌رسد.

 

کلام آخر:

آجر یکی از متریال‌های پرکاربرد در معماری است. مخصوصا در کشور ما که از گذشته‌های دور از آجر برای معماری استفاده می‌شد. در این مطلب نمونه‌هایی از خلاقیت در معماری آجری امروزی را ببینید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه