کابینت انزو؛ معرفی و بررسی مزایا و معایب

کابینت انزو؛ معرفی و بررسی مزایا و معایب

اگر به دنبال کابینت آشپزخانه با طراحی لاکچری و خاص هستید، با انتخاب جدیدترین مدل های کابینت لاکچری انزو می‌توانید به هدف خود برسید. کابینت‌های انزو به دلیل برشکاری اطراف درب‌ها و بدنه، بسیار معروف هستند. در این مقاله ضمن معرفی این نوع کابینت، به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

فرش ذوالانواری

 

کابینت انزو چیست؟ + انواع کابینت انزو

کابینت انزو (ENZO) نوعی کابینت با متریال ام دی اف است که پس از طراحی مخصوص درب‌‌ها و بدنه آن، روی ام دی اف طراحی شده را با یکی از روکش ‌های زیر می‌پوشانند:

 1. کابینت انزو با روکش ورق نازک pvc
 2. کابینت انزو با انواع روکش رنگ

در بخش‌های بعدی با مشخصات کابینت انزو با این دو نوع روکش مورد استفاده در کابینت انزو بیشتر آشنا می‌شوید.

 

منتهی پیش از بررسی این دو نوع روکش، باید بدانید که انزو نام برندی متعلق به شرکت Zentique ایتالیا است که در زمینه طراحی و تولید کابینت آشپزخانه فعالیت می‌کند. مهم‌ترین ویژگی کابینت‌های این برند ایتالیایی، وجود تراشکاری‌ های سی ان سی شده در چهار طرف درب کابینت است. به کابینت‌‌هایی که با طرح‌‌های مشابه کابینت‌های شرکت Zentique در ایران ساخته می‌شود، انزو می‌گویند.

کابینت انزو با روکش ورق نازک pvc چه ویژگی‌هایی دارد؟

کابینت انزو با روکش ورق نازک pvc شباهت زیادی به کابینت آشپزخانه ممبران دارد، چرا که در هر دو نوع کابینت از روکش pvc استفاده می‌شود. برای تشخیص صحیح این کابینت‌ها باید به تفاوت بین آن‌ها توجه کنید. توضیحات زیر به منظور شناخت بهتر کابینت انزو با روکش pvc و تقاوت آن با کابینت ممبران ارائه شده است.

 • طرح ظاهری: همان طور که اشاره شد چهار طرف درب کابینت انزو به صورت یک قاب فرورفته، با دستگاه سی ان سی برش داده می‌شود. به همین علت ضخامت لبه‌ های این نوع کابینت نسبت به کابینت ممبران کمتر است.
 • قطر روکش و ضخامت ورق: قطر روکش کابینت انزو در مقایسه با کابینت ممبران بیشتر است. همچنین ورق‌‌های ام دی اف مورد استفاده برای کابینت انزو با ضخامت 25 میلی‌متر و ورق‌‌های کابینت ممبران با ضخامت 16 میلی‌متر در بازار موجود هستند.
 • رنگ: به طور معمول کابینت‌های انزو دارای رنگ ‌های روشن به ویژه سفید براق هستند. اما کابینت‌‌های ممبران براقیت کمتری دارند و در رنگ‌های متنوع‌تری به جز سفید هم، سفارش داده می‌شوند.
 • قیمت: با توجه به ویژگی‌های ظاهری کابینت انزو و ایجاد برش‌ سی ان سی در چهار طرف درب‌‌ها، این نوع کابینت قیمت بالاتری نسبت به کابینت ممبران دارد.

 

علاوه بر ورق نازک پی وی سی، از انواع رنگ‌‌ها هم به عنوان پوشش برای کابینت انزو استفاده می‌کنند که در بخش بعدی، به توضیح انواع پوشش‌های رنگی می‌پردازیم.

ویژگی‌های انواع کابینت انزو با روکش رنگ چیست؟

انواع کابینت انزو از لحاظ روکش رنگ به 3 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابینت انزو با روکش رنگ پولیشی
 • کابینت انزو با روکش رنگ پلی اورتان
 • کابینت انزو با روکش رنگ پلی استر

در ادامه ویژگی‌‌های هر یک از انواع کابینت انزو از لحاظ روکش رنگ را بررسی می‌کنیم.

کابینت انزو با روکش رنگ پولیشی

کابینت ‌های پولیشی به عنوان جدیدترین و رایج‌ترین مدل‌های کابینت لاکچری انزو شناخته می‌شوند. پولیش نوعی مایع خمیری شکل است که از آن برای پوشش‌دهی انواع سطوح استفاده می‌کنند. کابینت انزو با روکش رنگ پولیشی، دارای ویژگی ‌های زیر است:

 • زیبا و براق
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • قابل ترمیم در صورت ایجاد خراشیدگی
 • دارای مقاومت و استحکام بالا

 

از آنجایی که رنگ پولیشی براق، باعث جلوه نمایی طراحی‌های انزوی کابینت می‌شود، کابینت انزو با روکش رنگ پولیشی از محبوبیت زیادی در بین افراد برخوردار است.

کابینت انزو با روکش رنگ پلی اورتان

در کابینت انزو با روکش رنگ پلی اورتان، ام دی اف خام را با روکش رنگی پلی اورتان پوشش می‌دهند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع کابینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام و مقاومت بالا
 • کیفیت و دوام رنگ بالا
 • زیبایی و براقیت مناسب
 • قیمت مناسب نسبت به کابینت پولیشی

کابینت‌های انزو با روکش پلی اورتان را در انواع مات و نیمه هم می‌توانید سفارش دهید. رنگ‌های مات پلی اورتان زیبایی زیادی دارند.

کابینت انزو با روکش رنگ پلی استر

شفاف بودن و داشتن جلای بیشتر از مهم‌ترین ویژگی‌های کابینت انزو با روکش رنگ پلی استر است. این نوع کابینت با رنگ نیم پلی استر و تمام پلی استر ساخته می‌شود که کابینت انزو با رنگ تمام پلی استر، براق‌تر به نظر می‌رسد. سایر ویژگی‌‌های این نوع کابینت عبارت‌اند از:

 • مقاوم در برابر ضربه و خراشیدگی
 • دارای تنوع رنگ

تا اینجا با کابینت انزو، ویژگی ‌ها و انواع این کابینت از لحاظ روکش رنگ آشنا شدید. در ادامه مزایا و معایب جدیدترین مدل های کابینت لاکچری انزو را با هم مرور می‌کنیم.

کابینت انزو چه مزایایی دارد؟

انواع کابینت انزو دارای 3 مزیت مهم هستند که آن‌ها را به یک انتخاب لاکچری تبدیل کرده است. موارد زیر مهم‌ترین مزایای جدیدترین مدل‌های کابینت لاکچری انزو هستند:

1. قابلیت ساخت در رنگ‌‌های براق

جدیدترین مدل‌های کابینت لاکچری انزو را در رنگ‌های براق و درخشنده می‌سازند که کیفیت و زیبایی آن را در انواع دیگر کابینت‌ها کمتر مشاهده می‌کنید. همین ویژگی کابینت انزو باعث می‌شود آشپزخانه پر نور تر و بزرگ‌تر به نظر برسد.

2. مقاومت و استحکام بالا

از آنجایی که جدیدترین مدل های کابینت لاکچری انزو از ورق ام دی اف با ضخامت بالا و همراه با چندین لایه روکش رنگی ساخته می‌شوند، از مقاومت و استحکام قابل توجهی برخوردار هستند.

3. دارای قابلیت ترمیم

روکش جدیدترین مدل‌های کابینت لاکچری انزو به ویژه کابینت انزو با روکش رنگ پولیشی، در صورت خرابی و خراشیدگی قابلیت ترمیم دارد.

شناخت مزایای کابینت انزو در مقایسه با معایب آن می‌تواند به تصمیم گیری بهتر شما کمک کند.

معایب کابینت انزو چیست؟

در کنار مزایایی که برای جدیدترین مدل‌های کابینت لاکچری انزو برشمردیم، معایبی وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. در توضیح معایب کابینت انزو به 3 نکته مهم زیر توجه کنید:

1. وابسته بودن کیفیت کار به مهارت کابینت ساز

در کیفیت اجرای برش کاری‌های سی ان سی کابینت انزو و روکش‌های مختلف آن، کابینت ساز نقش بسیار مهمی دارد و باید با دقت هر چه بیشتر به دنبال کابینت ساز حرفه‌ای باشید. برای مثال، اجرا رنگ اگر با دقت کافی و در محیط ایزوله انجام نشود، سطح صاف و یکدستی نخواهید داشت.

2. اجرای ضعیف روکش کابینت در طرح‌‌های با ظرافت بالا

در کابینت انزو با روکش pvc اگر از طراحی‌های با ظرافت بالا یعنی دارای برجستگی و فرورفتگی زیاد استفاده کنید، روکش ممبران کابینت، لایه زیرین خود را به طور کامل پوشش نمی‌دهد. همین مساله باعث خرابی کابینت و بلند شدن روکش آن در بلندمدت می‌شود.

3. حساسیت نسبت به اشیاء تیز و برنده

کابینت انزو با روکش pvc نسبت به اشیاء تیز و برنده حساس و آسیب‌پذیر است.

با مقایسه مزایا و معایب کابینت انزو، از خرید این کابینت برای آشپزخانه خودتان مطمئن شوید.

سخن پایانی

جدیدترین مدل‌های کابینت لاکچری انزو را می‌توانید با روکش‌های pvc و یا رنگ‌های‌ پولیشی، پلی استر و پلی اورتان خریداری کنید. این کابینت‌ها بخاطر برش‌های خاص سی ان سی شده در چهار طرف بدنه و درب‌ها، بسیار لاکچری جلوه می‌کنند. کابینت‌های انزو با رنگ‌های براق پولیشی نسبت به سایر مدل‌ها طرفداران بیشتری دارند. این کابینت‌ها گزینه مناسبی برای افرادی هستند که به دنبال کابینت زیبا، درخشنده، مقاوم، قابل ترمیم و باکیفیت هستند.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه