جاذبه‌های بی‌همتای پل اورسوند در سوئد

جاذبه‌های بی‌همتای پل اورسوند در سوئد

به قلم: تحریریه چیدانه

نوژا دیزاین

پل اورسوند (به سوئدی: Öresundsbron)(به دانمارکی: Øresundsbroen) یک پل دوطرفه جاده‌ای و ریلی است که با عبور از تنگه اورسوند دو کشور سوئد و دانمارک را از طریق زمینی به یک‌دیگر متصل می‌کند. ارتباط این مسیر درحقیقت توسط یک پل و یک تونل برقرار شده است، که مجموعاً به این نام خوانده می‌شوند. فاصله تقریباً 8 کیلومتری شهر مالمو در سوئد و جزیره مصنوعی پبرهولم توسط پل و فاصله 4 کیلومتری این جزیره تا کپنهاگ از طریق تونل پیموده می‌شود. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است.

جکوزی ایران

پل اورسوند طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا است و شبکه‌های جاده‌ای و ریلی شبه جزیره اسکاندیناوی از طریق این پل به اروپای مرکزی و غربی وصل شده است. این پل بخشی از جاده ئی20 اروپا را تشکیل می‌دهد که از ایرلند شروع شده و در سن پترزبورگ خاتمه می‌یابد.

قبل از توضیح در مورد پل معروف اورسوند یا مالمو باید گفت که تا به امروز پل های زیادی توسط معماران برجسته دنیا طراحی و ساخته شده اند که نه تنها می توان آن ها را جزء شاهکارهای معماری تاریخ بشر دانست بلکه باید اعتراف کرد که هر یک از آنها با ساختاری پیچیده و ارزشمند و ظاهری ساده در میان عوامل طبیعی و خشم زمین همواره پایدار خواهند ایستاده.در این میان طبیعت و سواحل دیدنی و منحصر به فردی مابین سوئد و دانمارک از یک طرف، و از طرفی دیگر پل و تونلی که توسط -روتن- معمار معروف دانمارکی ، برای اتصال دو شهر کپنهاک دانمارک و مالمو سوئد طراحی و اجرا شده است،نگاه جهانیان را به معماری های مدرن امروزی تیز بین تر و باورپذیرتر کرده است.

به عبارتی دیگر پل اورسوند یک پل دوطرفه جاده‌ای و ریلی است که با عبور از تنگه اورسوند دو کشور سوئد و دانمارک را از طریق زمینی به یک‌دیگر متصل می‌کند. ارتباط این مسیر درحقیقت توسط یک پل و یک تونل برقرار شده است، که مجموعاً به این نام خوانده می‌شوند.لازم به یاد آوری است که فاصله تقریباً 8 کیلومتری شهر مالمو در سوئد و جزیره مصنوعی پبرهولم توسط پل و فاصله 4 کیلومتری این جزیره تا کپنهاگ از طریق تونل پیموده می‌شود. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است.پل اورسوند طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا است و شبکه‌های جاده‌ای و ریلی شبه جزیره اسکاندیناوی از طریق این پل به اروپای مرکزی و غربی وصل شده است. این پل بخشی از جاده ئی20 اروپا را تشکیل می‌دهد که از ایرلند شروع شده و در سن پترزبورگ خاتمه می‌یابد.پل اورسوند از مرز بین دانمارک و سوئد عبور می‌کند اما با توجه به پیمان شنگن کنترل پاسپورت روی این پل انجام نمی‌شود. بازرسی اتفاقی گمرک در هنگام ورود به سوئد صورت می‌گیرد اما در هنگام ورود به دانمارک بازرسی گمرک انجام نمی‌شود.

پل اورسوند

معرفی پل اورسوند

روی نقشه سوئد و دانمارک با یک نوار آب باریک به نام تنگه اورسوند از هم جدا شده اند.عرض این تنگه حدود 16 کیلومتر است . در گذشته برای عبور و مرور بین دو این کشور از کشتی استفاده می شد که زمانی طولانی برایش صرف می شد به همین دلیل تصمیم گرفته شد راهی زمینی برای عبور و مرور راحت تر بین این دو کشور احداث شود.

پل اورسوند توسط معمار معروف دانمارکی به نام ، روتن ، طراحی و اجرا شد که دو شهر کپنهاک دانمارک و مالمو سوئد را به هم متصل میکند. مسیر تنگه اورسو ، 16.4 کیلومتر است که در دو طبقه ساخته شده و شامل یک پل روی آب ، یک جزیره مصنوعی و تونل است. در سال 1995 ، کنسرسیوم اسکانسکا ، پیمانکاران سوندلینگ که مالک و متصدی پل هستند ، 1.3 میلیارد دلار بودجه به ساخت پروژه پل اورسوند ، اختصاص دادند. این پل 6 ماه زودتر از زمان پیش بینی شده به پایان رسید.

 پل اورسوند

مواد لایروبی شده هنگام ساخت پل برای ایجاد جزیره مصنوعی پبرهولم و یک شبه جزیره مصنوعی 430 متری در ساحل دانمارکی تونل مورد استفاده قرار گرفت. این مسیر در سال 2000 افتتاح شد که دارای دو لاین بزرگراه در قسمت فوقانی پل و ریلی دو طرفه برای قطارهای پرسرعت در قسمت پایینی پل است. پل اوروسو 77 کیلومتر است و ساحل 4 کیلومتری سوئد را به جزیره مصنوعی پبرهولم در وسط تنگه متصل می کند که امروزه به صورت طبیعتی بکر در آمده است. جزیره پبرهولم با تونلی 3.5 کیلومتری در زیر آب به دانمارک متصل می شود.

خلاصه

پل اورسوند یک پل دوطرفه جاده‌ای و ریلی است که با عبور از تنگه اورسوند، دو کشور سوئد و دانمارک را از طریق زمینی به یک‌دیگر متصل می‌کند. این ارتباط توسط یک پل و یک تونل برقرار شده است که مجموعا پل اورسوند خوانده می‌شوند. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است. از اورسوند به‌عنوان طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا یاد می‌شود و شبکه‌های جاده‌ای و ریلی شبه‌جزیره اسکاندیناوی از طریق این پل به اروپای مرکزی و غربی وصل شده‌اند.

منبع: ساعد نیوز

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه