سقف پرگولا چیست؟ کاربرد و انواع آن

سقف پرگولا چیست؟ کاربرد و انواع آن

به قلم: مژگان احمدی

اگر خانه شما یک محوطه باز بزرگ دارد یا اگر ساختمانی دارید که فضای سبز بسیار زیبایی برای آن طراحی شده است و به فکر ساخت یک سایبان هستید ما در هوبر به شما پرگولا را پیشنهاد می‌کنیم. اگر در اینترنت کمی جستجو کنید انواع مختلفی از پرگولا را مشاهده خواهید کرد. برخی از افراد به اشتباه پرگولا و آلاچیق را شبیه هم می‌دانند در حالی که این‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. در این مطلب که توسط مهندسین شرکت هوبر نگارش شده است ما اطلاعات کامل را در مورد انواع سقف پرگولا و کاربرد‌های آن در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

سقف پرگولا

قالیشویی ادیب

سقف پرگولا چیست؟

ابتدا اجازه دهید شما را با طراحی و ساخت سقف پرگولا آشنا کنیم. پرگولا یک نوع سایبان است که طراحی آن به دوران قرون وسطی باز می‌گردد و باعث زیباتر شدن فضای سبز خانه شما خواهد شد. برای ساخت سقف پرگولا از ۴ ستون و یک رویه به صورت مشبک استفاده می‌شود. در همین جا شما متوجه خواهید شد که پرگولا و آلاچیق متفاوت هستند. اگر انواع آلاچیق را بررسی کنید متوجه خواهید شد که بارزترین ویژگی آلاچیق، بسته بودن سقف آن‌ است در حالی که سقف پرگولا اینگونه نیست. سقف پرگولا یا به طور کامل و یا به صورت نیمه حالت مشبک دارد و در نتیجه نور از آن عبور می‌کند. بنابراین سقف پرگولا برای همه فصل مناسب نیست چون در طول فصل پاییز و زمستان که بارندگی اتفاق می‌افتد شما نمی‌توانید ساعت‌ها در زیر سقف پرگولا بنشینید مطالعه کنید و یا با دوستان خود گرم صحبت باشید. البته می‌توانید یک سقف متحرک پارچه ای با خاصیت ضد آب بر روی پرگولا قرار دهید.

از طرف دیگر نحوه ساخت و طراحی پرگولا و آلاچیق نیز متفاوت است. سقف پرگولا همواره به صورت مربع یا مستطیلی ساخته می‌شود ولی طراحی آلاچیق‌ها کاملاً متنوع است و انواع طراحی دایره‌ای، مربع و مستطیلی را در بین آلاچیق‌ها مشاهده می‌کنید.

ساختن سقف پرگولا کاربرد‌هایی دارد؟

شاید تا این قسمت از مقاله به این نتیجه رسیده‌اید که سقف پرگولا تنها یک سایه‌بان برای فضای سبز، حیاط خانه و یا محوطه ویلا است که ما می‌توانیم در روز‌های بهار و تابستان ساعت‌ها در زیر آن نشسته، از تماشای طبیعت لذت ببریم و یا دورهمی‌های دوستانه داشته باشیم. اما این تنها یکی از کاربرد‌های پرگولا است. از دیگر کاربرد‌های سقف پرگولا می‌توان به موارد دیگر موارد زیر اشاره نمود:

  1. شما می‌توانید پرگولا را برای طراحی مسیر در ویلا‌های خود استفاده کنید. قسمت ورودی ویلا را با سقف پرگولا طراحی کرده و گیاهان طبیعی یا مصنوعی را بر روی آن قرار دهید تا یک تونل سبز داشته باشید که محوطه شما را زیباتر می‌کند.
  2. از طرف دیگر سقف پرگولا یک تکیه‌گاه برای گیاهان رونده است. بنابراین در محوطه ویلا یا فضای سبز و یا در مزارع کشاورزی و باغ‌ها می‌توان از سقف پرگولا برای به عنوان داربست برای گیاهان رونده استفاده کرد.
  3. یا حتی اگر شما تاکستان دارید می‌توانید برای بالا بردن درختان مو از سقف پرگولا استفاده کنید. در این صورت با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم یک سایبان زیبا برای باغ خود طراحی کرده‌اید و هم گیاهان بر روی سایبان قرار می‌گیرند.
  4. از سقف پرگولا می‌توان برای طراحی تراس نیز استفاده کرد. به خصوص اگر تراس خانه شما رو به آفتاب است پرگولا در تابستان یک فضای دنجی را برای شما ایجاد می‌کند.

معرفی انواع سقف پرگولا از نظر جنس

قبل از اینکه برای ساخت پرگولا اقدام کنید شما باید با انواع سقف پرگولا از نظر جنس و طراحی آشنا باشید و براساس موقعیت جغرافیایی محل زندگی خود یک سقف پرگولای مناسب را انتخاب کنید. ما این موضوع را به صورت جدی در جلسه مشاوره با مشتریان خود مطرح می‌کنیم. با توجه به اهمیت این موضوع در این قسمت نیز انواع سقف پرگولا را از نظر جنس برای شما معرفی خواهیم کرد:

سقف پرگولا چوبی

با توجه به اینکه چوب یک ماده طبیعی است و باعث زیباتر شدن فضای سبز شما می‌شود به همین دلیل اغلب مشتریان به دنبال پرگولا چوبی هستند. برای ساخت این نوع سقف پرگولا باید چوب‌های مقاوم در برابر پوسیدگی ناشی از رطوبت، اشعه خورشید استفاده گردد. از طرف دیگر حتماً باید یک پوشش عایق بر روی چوب‌ها به کار رود تا رطوبت به بافت چوب نفوذ نکند.

سقف پرگولا فلزی

اگر به دنبال یک سایبان پرگولا با دوام و استحکام بسیار بالا هستید قطعاً پرگولا فلزی گزینه مناسب‌تری است. اما این نوع پروگولا چند عیب دارد. اولاً هزینه ساخت را برای شما بالا می‌برد. از طرف دیگر چون فلز در طول تابستان بسیار داغ می‌شود شما نمی‌توانید گیاهان را بر روی پرگولا فلزی قرار دهید. همچنین خطر زنگ زدگی فلزات نیز وجود دارد و باید حتماً یک عایق بر روی آن‌ها استفاده شود.

سقف پرگولا ترموود

سقف پرگولا ترموود

ترموود نوعی چوب است که تحت فرآیندهای حرارتی قرار گرفته و مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، حرارت و اشعه خورشید دارد به همین دلیل برای ساخت سقف پرگولا در مناطق شمالی کشور از چوب ترموود استفاده می‌شود.

سقف پرگولا پی ‌وی ‌سی

پی ‌وی‌ سی نوع پلاستیک است. بنابراین مشکل داغ شدن فلزات و یا زنگ زدگی آن‌ها و همچنین مشکل خوردگی و پوسیدگی چوب را ندارد. در نتیجه یک انتخاب بسیار عالی برای ساخت سایبان یا داربست گیاهان است. از طرف دیگر به راحتی می‌توانید آن را بشویید.

سقف پرگولا چوب پلاست

شما می‌توانید از ترکیب چوب و پلاستیک برای ساخت پرگولا استفاده کنید. در واقع متریالی تحت عنوان چوب پلاست وجود دارد که زیبایی چوب را داشته ولی از نظر کیفیت در حد پلاستیک هستند. بنابراین در عین حال که سقف پرگولا شبیه به سایبان چوبی به نظر می‌رسد دوام و استحکام پلاستیک را نیز دارد.

معرفی انواع سقف پرگولا از نظر شکل ظاهری

مهندسین ما در شرکت هوبر ابتدا باید محوطه حیاط و یا ویلای مشتری را بررسی کنند تا متوجه شوند چه اندازه مساحت برای ساخت سقف پرگولا وجود داشته و در نتیجه یک طراحی زیبا را برای آن انتخاب نمایند. به طور کلی سقف پرگولا به صورت متصل به دیوار، قوسی شکل، پرچین‌دار، حالت بادبانی، مستقل و یا شیبدار طراحی می‌گردد که شرایط محیطی حاکم در منطقه زندگی شما، پوشش گیاهی در محوطه ویلا یا حیاط و مساحتی که برای ساخت سقف پرگولا وجود دارد سه فاکتور مهم برای طراحی پرگولا هستند.

کلام آخر 

شما برای ساخت سقف پرگولا حتماً باید در اولین قدم یک گروه مهندسی حرفه‌ای را انتخاب کنید چون باید نگاه تخصصی به این موضوع داشته باشید. شاید منطقه شما به دلیل بارندگی زیاد اصلاً مناسب برای ساخت سقف پرگولا نیست. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با شرکت هوبر در ارتباط باشید و در جلسه مشاوره ما شرکت کنید. در صورتی که تصمیم گرفتید سقف پرگولا بسازید ما صفر تا صد امور را برای شما انجام خواهیم داد.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه