دکوراسیون تابستانی حیاط برای دورهمی های شاد فصل گرما

دکوراسیون تابستانی حیاط برای دورهمی های شاد فصل گرما

به قلم: شقایق امیرحسینی

دکوراسیون حیاط تابستانی

نوژا دیزاین

تابستان فصلی است که باید از سبزی درختان و گرمای هوا  آب تنی لذت برد و هرچه بیشتر دورهمی‌هایی در محیط‌های طبیعی برپا کرد و این هدیه خداوندی را جشن گرفت. گاهی ممکن است رفتن به دل طبیعت به دلایل زیادی مقدور نباشد؛ اما، به خاطر شرایط نباید از طبیعت دست کشید.

کی پلاس

دکوراسیون حیاط تابستانی

پس، اگر حیاط یا حتی بالکنی دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید، درنگ نکنید و دکوراسیون حیاط تابستانی خود را در آن برپا کنید تا بتوانید از نهایت زیبایی این فصل لذت ببرید و فضا را برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه مهیا کنید.

چطور باید دکوراسیون حیاط تابستانی را بچینیم؟

دکوراسیون حیاط تابستانی

تابستان فصل دورهم جمع شدن، گفتن و خندیدن و بلال و کباب درست کردن در حیاط خانه است. به همین دلیل، بهتر است حیاط خانه را برای آمدن تابستان مهیا کنید. برای دکوراسیون حیاط تابستانی باید از المان‌های دکوراتیو استفاده کنید که شامل موارد زیر است.

دکوراسیون حیاط

 • ریسه نور
 • چراغ‌های دیواری
 • شمع
 • لامپ‌های طرح فانوس
 • چراغ‌های کف حیاط در اشکال مختلف
 • دیزاین حیاط با چمن مصنوعی
 • استفاده از سنگ چین برای تزیین حیاط
 • استفاده از آفتابگیر و سایبان
 • استفاده از مبلمان مخصوص فضای باز
 • استفاده از خنک کننده مخصوص
 • تعبیه باربیکیو

ایده هایی برای دکوراسیون حیاط تابستانی

دکوراسیون تابستانی

برای اینکه بتوانید میزبان خوبی باشید، بهتر است فضای مهمانی یا دورهمی‌ها را به بهترین شکل در روزهای تابستانی در حیاط خانه برگزار کنید. می‌توانید با دکوربندی حیاط به کمک المان‌های تابستانی و نورپردازی مناسب، فضا را مهیا کرده و از هوای گرم تابستانی در ساعاتی از روز یا شب به همراه خانواده یا جمعی از دوستان لذت ببرید.

دکوراسیون تابستانی حیاط با مبلمان مناسب

فضای حیاط، هوای آزاد، نور مستقیم خورشید و باد و خاک همگی مواردی هستند که موجب فرسودگی مبلمان خواهند شد. به همین جهت، برای انتخاب مبلمان مخصوص حیاط، باید مبلی را تهیه کنید که دوام بالایی داشته باشد و در برابر موارد یاد شده نپوسد و همچنان نو باقی بماند.

دکوراسیون تابستانی در حیاط

می‌توانید رنگ مبلمان را با توجه به کلیت سبک خانه و دکوراسیون حیاط انتخاب کنید. با انتخاب مبلمان درست فضا را گرم و صمیمی‌تر می‌کنید و حسی از آرامش را برای ساعاتی از روز در حیاط خانه فراهم خواهید کرد. می‌توانید برای پوشش مبلمان از آفتابگیر، آلاچیق و مانند آن استفاده کنید تا دوام صندلی‌ها بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: رونمایی از جنگل شناور برای دیزاین رویایی اکسپو ۲۰۲۷

استفاده از سایه بان و آفتابگیر

برای اینکه بتوانید در طول روز نیز از فضای حیاط در طول تابستان استفاده کنید، می‌توانید آفتابگیر یا سایبان‌های مختلف با طرح‌ها و شکل‌های متفاوت را در حیاط نصب کنید. برای اینکه کمی فضا رنگارنگ شود و کاملا سبز نباشد، پیشنهاد می‌شود از آفتابگیرهای رنگارنگ استفاده کنید.

افتابگیر در حیاط

کافی است اطراف مبلمان حصیری یا تختی که در حیاط قرار دادید، از یک سایبان بزرگ استفاده کنید و در کنار آن فضایی برای گل کاری و زیباتر کردن فضا در نظر بگیرید.

گل کاری و استفاده از سنگفرش سنگی

برای اینکه بتوانید فضای حیاط را کاملا تابستانی کنید، گل کاری و استفاده از سنگفرشی از جنس قلوه سنگ می‌تواند شما را هر چه بیشتر به طبیعت نزدیک کند. به علاوه حس و طراوت حیاط را با آب دادن به گل‌ها و بلند شدن بوی خاک انرژی خوبی به فضا می‌دهد. به همین جهت، با سلیقه هرچه تمام‌تر و استفاده از طرح‎های مختلف سعی کنید فضای حیاط را تابستانی کنید.

استفاده از سنگفرش سنگی در دکوراسیون تابستانی

حتی می‌توانید به عنوان یک ایده از سرامیک‌های پرسلان که در برابر تابش نور مستقیم خورشید مقاوم هستند استفاده کنید و با استفاده از این سرامیک‌ها در طرح‌های مختلف و رنگبندی‌های متنوع فضا را به زیبایی هرچه تمام‌تر متنوع کنید.

استفاده از ریسه‌های نوری در حیاط

اگرچه که هر حیاطی تقریبا با چراغ‌هایی تزیین شده تا بتواند فضا را روشن کند، اما، برای ایجاد تغییراتی مثبت و مدرن کردن فضا می‌توان از ریسه‌های مختلف استفاده کرد. البته، انتخاب نوع ریسه به تعداد درختانی که در محوطه حیاط شما قرار دارد یا آلاچیقی که در حیاط تعبیه کرده‌اید می‌تواند متفاوت باشد.

ریسه در روشنایی حیاط

ریسه‌ها یکی از المان‌های زیبای دکوراتیوی هستند که در تغییر دکوراسیون و ایجاد حس و حالی خوب در فضای تابستانی حیاط بسیار کاربردی بوده و به ویژه برای برپایی جشن تولد در محیط حیاط گزینه مناسبی به حساب می‌آیند.

بیشتر بخوانید: نگاهی بر معماری برج آزادی، نماد صلابت، آزادی و مدرنیته ایرانی

اضافه کردن یک قالی کوچک به فضای حیاط

فرش در حیاط

شاید استفاده از قالی در دکوراسیون حیاط تابستانی کمی عجیب به نظر برسد. اما، واقعیت این است که استفاده از فرش به ویژه در سنت و فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین جهت، می‌توانید برای اضافه کردن هویت به فضا از قالی کوچک، ارزان و بادوام استفاده کنید. حتی می‌توانید در کنار صندلی و میز، فرش یا قالی را با کوسن‌ و متکاهای بزرگ بپوشانید و محلی برای نشیمن اعضای خانواده درست کنید.

دکوراسیون تابستانی حیاط با قرار دادن بار و باربیکیو

باربیکیو در حیاط

برای اینکه سرو نوشیدنی‌ها، چای یا قهوه راحت‌تر باشد و نیازی به رفت‌وآمد مدام به داخل خانه نباشد، می‌توانید بخشی از حیاط که آفتابگیر نیست را در نظر بگیرید و در آن یک بار کوچک بسازید. به این طریق، هر نوشیدنی که خواستید برای مهمانان سرو کنید، در عرض چند ثانیه آماده است و لازم نیست به صورت مداوم محل را ترک کرده و مهمانان را تنها بگذارید تا بتوانید وسایل پذیرایی را فراهم کنید. به علاوه می‌توانید با تعبیه یک باربیکیو کوچک و مناسب وسایل تهیه شام و ناهار را نیز فراهم کنید و یک عصر تابستانی دل انگیز را در کنار عزیزانتان تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: 5 ایده جذاب دیزاین حیاط با چمن مصنوعی

دکوراسیون حیاط تابستانی با استفاده از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در حیاط

یکی از ایده‌های بسیار خوب و تر و تمیز برای حیاط خانه، استفاده از چمن مصنوعی است که فواید زیادی دارد و مثل گل و گیاه طبیعی نیاز به رسیدگی خاصی ندارد. این ایده هم در تابستان و هم در زمستان همواره حیاط را سبز و منظم نگه می‌دارد. البته، در تزیین حیاط تابستانی می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد و با اضافه کردن گل‌های طبیعی و حوضچه‌ای پر از ماهی‌های ریز می‌تواند حتی زیباتر نیز شود.

دکوراسیون حیاط تابستانی با استفاده از گل و گیاه طبیعی

اجازه دهید عطر گل‌ها تمام فضا را پر کند و شما با روحیه‌ای خوب عصری تابستانی را با خواندن کتاب یا گوش کردن به موسیقی دلخواه در گوشه‌ای از حیاط سپری کنید. می‌توانید از گلدان‌های گل با طرح‌ها و نقش‌های زیبا، سرامیکی و رنگارنگ که با گل‌های مختلف پر شده است استفاده کنید.

گل کاری حیاط تابستانی

می‌توانید در بخشی از حیاط با استفاده از درختکاری فضا سازی کنید و باقی را با استفاده از مجسمه‌هایی در ابعاد مختلف تزیین کنید. استفاده از مجسمه یا فوراه‌های زیبا حسی مجلل به فضای حیاط شما می‌بخشد. در صورتی که حیاط خانه شما بزرگ باشد، می‌توانید ایده استفاده از مجسمه را در گوشه‌ای از ذهن خود ذخیره کنید.

کلام آخر

هوای سرد زمستانی رویای بهار و تابستان را در سر ما می‌پروارند و شور و هیجان رسیدن به فصل تابستان و استفاده از گرمای لذت بخش آن، تفریح و طبیعت گردی را در قلب و روح ما بیشتر و بیشتر می‌کند. برای اینکه بتوان این زیبایی را به خانه که محل آرامش و استراحت و بودن در کنار عزیزان است آورد، می‌توان با دکوراسیون حیاط تابستانی حیاط را برای دورهمی عصر تابستان برای سرو چای و قهوه مهیا کرد. استفاده از دکوراتیوهای مختلف، نورپردازی با کمک ریسه‌ها و چراغ‌های زیبا، نصب آفتابگیر و فواره می‌تواند فضا را بیش از پیش دلپذیرتر کند. با استفاده از چندین دکوراتیو کوچک می‌توانید تغییراتی اساسی در فضای حیاط ایجاد کنید و تابستان را به گونه‌ای جذاب‌تر سپری کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه