5 ایده جذاب دیزاین حیاط با چمن مصنوعی

5 ایده جذاب دیزاین حیاط با چمن مصنوعی

به قلم: شقایق امیرحسینی

باتوجه به کمبود آب و در عین حال داشتن حیاطی سبز، ایده‌ای جذاب که می‌تواند همیشگی باشد و فضای حیاط شما را زیبا کند، چمن مصنوعی است. در گذشته از چمن مصنوعی تنها برای ورزشگاه‌های بزرگ استفاده می‌شد. اما، اکنون شرایط کمی فرق کرده است و با اجرای دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی می‌توان حس و حال همیشه سبزی را حتی در روزهای پاییزی و زمستانی به خانه خود بیاورید. دیزاین حیاط با چمن مصنوعی مزایا و معایبی دارد که سعی می‌کنیم همه را در یک نگاه بررسی کرده و در نهایت چند ایده جذاب را معرفی کنیم.

ساقدوش بار

ایده‌هایی برای دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی

دکوراسیون شیک حیاط با چمن مصنوعی

سرویس خواب بالسا

چمن مصنوعی به دلیل زیبایی و تمیزی، کیفیت بالا و راحتی در نصب در سال‌های اخیر به یکی از لوازم خانگی ضروری بدل شده است که ممکن است برای استفاده از آن دوست داشته باشید برای نحوه تزیین فضای حیاط ایده‌هایی داشته باشید.

مسیر عبور به خانه با کمک چمن مصنوعی

اگر حیاط خانه شما با کمک مسیری از جنس سیمان، آجر تزیینی، بلوک یا هر متریال دیگری تزیین شده و رشد بی‌رویه علف‌ هرز شما را خسته کرده است، می‌توانید چمن مصنوعی را جایگزین کنید.

مسیر عبور به خانه با کمک چمن مصنوعی

 استفاده از چمن مصنوعی اطراف مسیر را همیشه تمیز نگه می‌دارد و در واقع به این دلیل که روی خاک را می‌پوشاند، جایی برای رشد علف هرز باقی نمی‌گذارد. به این شیوه هم حیاط و مسیر عبوری را تمیز نگه داشته‌اید، هم در صورتی که بچه کوچک در خانه دارید می‌توانید محیطی امن برای بازی برای آن‌ها فراهم کنید.

 دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی

دکوراسیون با چمن مصنوعی

اگر حیاط بزرگی دارید و در فکر ایجاد تغییرات اساسی در آن هستید، می‌توانید حوضی کوچک یا در ابعاد بزرگ را داخل حیاط تعبیه کنید. سپس، اطراف آن را با کمک چمن مصنوعی به خوبی تزیین کنید. استفاده از چمن مصنوعی در اطراف حوض شرایط محیط را به لحاظ زیبایی ظاهری دوچندان می‌کند. درحالی که اگر قرار بود از چمن طبیعی استفاده کنید، رویش بی‌رویه علف‌های هرز و زرد شدن چمن‌ها و خزان آن‌ها محیط و آب موجود در حوضچه را کثیف و نامرتب می‌کرد.

ایجاد زمین بازی کوچک در حیاط خانه

اگر به دنبال طراحی دکوراسیونی شیک، زیبا و در عین حال کاربردی هستید، می‌توانید فضای حیاط‌تان را با چمن مصنوعی پوشش دهید. به این شیوه متناسب با بازی که در ذهن دارید فضا سازی کنید. اگر به گلف علاقه دارید، می‌توانید یک زمین گلف کوچک ایجاد کنید.

استفاده از چمن مصنوعی در دکوراسیون حیاط

در صورتی که به والیبال یا فوتبال علاقه دارید، می‌توانید محوطه چمن مصنوعی را به زمین بازی فوتبال یا والیبال تبدیل کنید. بدون اینکه لازم باشد برای بازی به کلاس یا محوطه بازی بروید، می‌توانید زمین بازی را به خانه بیاورید و به همراه مهمانان‌تان یا اعضای خانواده اوقات خوشی را سپری کنید.

ترکیبی از قلوه سنگ‌های بازاری و چمن مصنوعی در تزیین حیاط

ایده خیلی خوب دیگر برای فضاسازی حیاط، استفاده از ترکیب مواد مختلف به همراه چمن مصنوعی است. می‌توانید کمی قلوه سنگ را از طبیعت جمع‌آوری کرده و آن‌ها را بشویید تا تمیز و یکدست شوند. یا می‌توانید به صورت آماده از فروشگاه مربوطه آن‌ها را در اندازه‌های مختلف تهیه کنید. سپس، اطراف مسیر ورودی یا هر بخش دیگر را با کمک سنگ، چمن مصنوعی و متریال دیگر تزیین کنید.

چمن مصنوعی

می‌توانید بخشی از حیاط را با استفاده از چمن مصنوعی مرزبندی کرده و از آن به عنوان جدا کننده بخش‌های حیاط استفاده کنید. در صورتی که به نشستن در حیاط و صرف چای و قهوه علاقه دارید، می‌توانید بخشی که شامل جمن مصنوعی است را با استفاده از میز و صندلی یا آلاچیقی کوچک تزیین کرده و عصرهای بهار و تابستان را برای دورهمی، کتاب خواندن و لذت بردن از هوای دل انگیز در فضایی زیبا و منظم بگذرانید.

دیزاین حیاط با چمن مصنوعی

می‌توانید پله‌های خانه را حتی با چمن مصنوعی بپوشانید و در کنار آن گلدان‌هایی مملو از گل بگذارید تا فضایی رویایی برای خود و افراد خانواده درست کنید و از این همه زیبایی لدت ببرید. به این شیوه می‌توانید حتی خانه‌ای ساده و کوچک را به بهترین شکل زیبا کنید. تنها حواستان باید باشد که از چمن مصنوعی باکیفیت و با دوام باید استفاده کنید. به علاوه، با استفاده از چمن مصنوعی نوک تیز پله‌ها را نیز می‌توانید بپوشانید و به این شیوه پله‌ها را برای فرزندانتان ایمن کنید.

استفاده از چمن مصنوعی روی پشت بام

دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی

اگر حیاط بزرگی ندارید یا اصلا حیاط ندارید، می‌توانید روی پشت بام یا تراس خانه را با چمن مصنوعی کاور کنید. به این شیوه فضایی برای گذراندن وقت در هوای آزاد پیدا کرده و می‌توانید این شادی را جشن بگیرید.

فواید و مضرات دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی

جداکننده فضای حیاط با کمک چمن مصنوعی

چمن مصنوعی فیبرهای پلی اتیلنی دست ساز سبز رنگی هستند که شبیه به چمن طبیعی بوده و به لحاظ قد و اندازه نیز تقریبا یک شکل است. این چمن‌ها فضای حیاط را بسیار شیک می‌کنند و اگر به‌طور مداوم به آن‌ها رسیدگی شود، جلوه دائمی بسیار زیبایی خواهند داشت. استفاده از چمن مصنوعی در دکوراسیون حیاط به ویژه برای کشورهایی که به لحاظ ذخیره آب با مشکل روبرو هستند، انتخاب بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود. اما، چمن مصنوعی به نوبه خود در کنار مزایا، مضراتی نیز دارد.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی در دکوراسیون حیاط

چمن مصنوعی را می‌توانید با توجه به ابعاد حیاط خود و طرحی که در ذهن دارید برای حیاط در نظر بگیرید. دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی علاوه بر داشتن ظاهری زیبا و منظم شامل فواید زیر نیز هست.

استفاده از چمن مصنوعی در دکوراسیون حیاط

  • چمن مصنوعی نیازی به هرس شدن ندارد. بنابراین، لازم نیست دستگاه چمن زنی تهیه کنید که این خود هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. به علاوه، دستگاه‌های چمن زنی که از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند طبیعت را آلوده کرده و گازهای گلخانه‌ای بیشتری تولید می‌کنند.
  • احتیاجی به آب دهی ندارد و برای مناطق خشک و بی آب گزینه بسیار مناسبی است.
  • برعکس چمن طبیعی که نیاز به رسیدگی و استفاده از آفت کش دارد، این چمن‌ها به این مواد که باعث آلودگی طبیعت می‌شوند، احتیاجی ندارد.
  • چمن مصنوعی از تجمع آب باران در یک نقطه جلوگیری می‌کند و همین باعث می‌شود حیاط در روزهای بارانی گلی نشده و تمیز باقی بماند.
  • دوام بالایی دارد و بعد از سال‌ها استفاده همچنان زیبا به نظر می‌رسد و قابل استفاده است.
  • چمن مصنوعی دوستدار طبیعت است، مصرف آب را کاهش داده و هوا را آلوده نمی‌کند.

مضرات دیزاین حیاط با چمن مصنوعی

دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی به دلیل مزایای زیادی که دارد ایده بسیار خوبی است. اما، بهتر است از مضرات آن نیز مطلع باشیم تا بتوانیم قاطعانه تصمیم بگیریم که به دنبال زیبا سازی حیاط با استفاده از چمن مصنوعی هستیم یا خیر.

مضرات چمن مصنوعی

 

  • چمن مصنوعی به این دلیل که در واقع مانند یک مانع روی خاک می‌نشیند، اجازه نمی‌دهد حشرات از خاک تغذیه کنند و همین اتفاق برای کرم‌ها نیز می‌افتد. به همین جهت، چمن مصنوعی منبع تغذیه‌ای برای حیوانات زنده نیست.
  • ازآنجایی که این چمن مصنوعی است، امکان دسترسی به خاک برگ و علف‌های پوسیده را نمی‌دهد. این مواد برای سرحال و سالم نکه داشتن خاک ضروری هستند تا کرم‌ها و میکروارگانسیم‌ها بتوانند از آن تغذیه کنند.
  • نکته مهمی که در دکوراسیون حیاط با چمن مصنوعی رخ می‌دهد، افزایش دما است. درحالی‌که اگر محیط با چمن طبیعی پوشیده شده بود، در همان شرایط دما تا آن حد بالا نمی‌رفت. بنابراین، می‌توان گفت که چمن مصنوعی به پدیده گرمایش جهانی کمک می‌کند و این برای زمین و موجودات آن مضر است.

کلام آخر

دکوراسیون شیک حیاط با استفاده از چمن مصنوعی ایده بسیار خوبی برای زیباسازی فضای ویلاها و خانه‌ها است. اگر در مناطق کم آب زندگی می‌کنید یا از آبیاری و رسیدگی مداوم به گل‌ها و چمن حیاط خسته‌اید ولی علاقه دارید تا حیاطی تمیز، سرسبز و یکدست داشته باشید، می‌توانید دیزاین حیاط با جمن مصنوعی را امتحان کنید و در طولانی مدت نیز از آن راضی باشید. چمن مصنوعی در رنگ‌های مختلفی در بازار موجود است که می‌توانید با تهیه چندین رنگ و استفاده از آن‌ها به‌طور همزمان در حیاط، طرحی جالب به کلیت باغ یا حیاطتان بدهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه