رونمایی از جنگل شناور برای دیزاین رویایی اکسپو ۲۰۲۷

رونمایی از جنگل شناور برای دیزاین رویایی اکسپو ۲۰۲۷

به قلم: نرگس مهردادیان

پاویون جنگل شناور برای بیان چشم‌انداز رویایی اکسپو ۲۰۲۷

نوژا دیزاین

صربستان 332 روز مانده تا برگزاری اکسپو ۲۰۲۵ میلادی اوزکا، از پاویون خود رونمایی کرد! این پاویون که به‌عنوان برنده مسابقه ملی طراحی پاویون صربستان انتخاب شده، توسط استودیو معماری آلِاتِک و با کانسپتی برگرفته از مفهوم جنگل شناور طراحی شده است. کشور صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان، در مرکز جنوب خاوری اروپا واقع شده است. پاویون جنگل شناور در تلاش خواهد بود چشم‌انداز طبیعی این کشور را در قالب استراتژی‌های طراحی معماری، همسو با موضوع “بازی برای بشریت"، به‌عنوان موضوع تمرکز اصلی نمایشگاه تخصصی سال ۲۰۲۷ بلگراد، بیان کند.

جکوزی ایران

در این مطلب از چیدانه با طرح توسعه کشور صربستان، اکسپو بازی برای بشریت 2027 و به‌طور کلی دلایل طراحی پاویون جنگل شناور آشنا خواهید شد. همچنین کانسپت و ویژگی‌های این طراحی و معماری منحصر به فرد بررسی می‌شود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی پاویون جنگل شناور

طرح توسعه 2027 کشور صربستان

الکساندار ووچیچ، رئیس‌جمهور کشور صربستان در بهمن ماه سال  ۱۴۰۲ هجری شمسی، طرح توسعه این کشور را با نام جهش به‌سوی آینده ۲۰۲۷، ارائه داد. این طرح توسعه در 3 سال آینده نیاز به ۱۷.۸ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری دارد. همچنین براساس اولویت‌هایی چون بالا بردن سطح زندگی شهروندان، نوسازی کشور، توسعه زیرساخت‌ها، پساصنعتی ‌سازی، کشاورزی و محیط‌ زیست، تنظیم شده است.

اکسپوی بازی برای بشریت، 2027 صربستان

شهر بلگراد به‌عنوان پایتخت صربستان و بزرگ‌ترین شهر این کشور، در سال ۲۰۲۷ میلادی، میزبان برگزاری اکسپویی با موضوع “بازی برای بشریت: ورزش و موسیقی برای همه" خواهد بود! این رویداد از ۱۵ می تا ۱۵ آگوست ۲۰۲۷ میلادی میزبان ۱۲۰ کشور و ۱۰ سازمان بین‌المللی خواهد بود.

اکسپوی بازی برای بشریت، 2027 صربستان

طراحی معماری پاویون جنگل شناور

در طی این روند، طراحی معماری پاویون جنگل شناور، همسو با موضوع “بازی برای بشریت" به‌منظور نشان دادن انسجام و هماهنگی بین میراث فرهنگی، میراث طبیعی و همچنین مشارکت این کشور در رشد علم و توسعه جهانی طراحی و اجرا شده است. این پاویون از بازدیدکنندگان دعوت می‌کند تا یکپارچگی مناطق شهری و طبیعی را تجربه کنند.

مطلب پیشنهادی: معماری این پروژه چند میلیارد دلاری برنده جایزه بین‌المللی شد!

طراحی معماری پاویون جنگل شناور

کانسپت پاویون جنگل شناور

کانسپت پاویون جنگل شناور، از مفهوم جنگل شناور برگرفته شده است. به‌طور دقیق‌تر، طرح این پاویون از جزیره “راتنو اُستُروُ" یا جزیره جنگ بزرگ، در محل تلاقی دو رود ساوا و دانوب، الهام گرفته شده است. یک پارک جزیره با طبیعت بکر و دست نخورده که در تعامل با شهرنشینی متراکم شهر بلگراد قرار دارد.

کانسپت پاویون جنگل شناور

تعادل بین ویژگی‌های طبیعت و شهر در پاویون جنگل شناور

مفهوم یا عنصر طبیعی جنگل شناور در پاویون صربستان با هدف ترویج راه‌حل‌های مبتنی بر میکرو اقلیم‌های سالم و ایجاد یک اکوسیستم پررونق با تمرکز بر ایجاد تعادل بین ویژگی‌های طبیعت و شهر مورد توجه بوده است. اما نمای سبز را می‌توان هم در داخل و هم در فضای باز این پاویون مشاهده کرد. ایده‌ای که باعث افزایش بهره‌وری انرژی و نگهداری آسان این مجموعه می‌شود. البته فضاهای داخلی این پاویون نیز با نوآوری‌های تکنولوژیکی و راه‌حل‌های طراحی یکپارچه، چشم‌اندازی از زندگی متنوع در آینده را به نمایش خواهد گذاشت.

مطلب پیشنهادی: بناهای شگفت‌انگیزی که هیچ‌وقت ساخته نشدند!

تعادل بین ویژگی‌های طبیعت و شهر در پاویون جنگل شناور

و در آخر

طرح توسعه کشور صربستان در 3 سال آینده، با نام جهش به‌سوی آینده ۲۰۲۷ ارائه شده. به‌همین منظور اکسپویی در شهر بلگراد در  ۲۰۲۷ میلادی، با موضوع “بازی برای بشریت: ورزش و موسیقی برای همه" برگزار خواهد شد. طراحی معماری پاویون جنگل شناور نیز همسو با موضوع بازی برای بشریت بلگراد با مفهوم یا عنصر طبیعی جنگل شناور و با تمرکز بر ایجاد تعادل بین ویژگی‌های طبیعت و شهر انجام شده است.

برای آشنایی با دیگر طراحی‌های معماری منحصر به فرد در جهان مطلب پروژه‌های معماری عجیب و غریب که در دست ساخت هستند را از دست ندهید.

منبع خبر: سایت هنر و معماری آبگینه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه