افسانه‌ای در ایران که پل پیروزی متفقین شد!

افسانه‌ای در ایران که پل پیروزی متفقین شد!

به قلم: تحریریه چیدانه

افسانه‌ای در ایران که پل پیروزی متفقین شد!

chidaneh ad banner

امروز 87‌اُمین سالگرد افتتاح افسانه پُل‌های ایران است. پل ورسک، یک شاهکار مهندسی‌ست که در استان مازندران واقع در شمال ایران روی رودخانه ورسک قرار دارد. این پُل بخش حیاتی خط راه آهن تهران-مازندران است و به عنوان یکی از مهم‌ترین و زیباترین پل‌های خاورمیانه شناخته می‌شود. ساخت پل ورسک در سال 1934 آغاز شد و در سال 1937 در دوره رضاشاه به پایان رسید. براساس گزارش روزنامه اطلاعات مورخ ۱۳۱۵/۲/۵ و آرشیو شرکت کامپساکس، لادیسلاوس فون رابسویچ مهندس سازنده پل ورسک می‌باشد.

در جریان جنگ جهانی دوم، متفقین از طریق راه‌آهن سراسری ایران و سایر راههای ارتباطی کشور، حد پنج و نیم میلیون تن اسلحه، مهمات، مواد غذایی و دارو را به شوروی منتقل کردند. برخی از محققان براین باورند که سیل کمکهای سرازیر شده از مسیر ایران به شکست آلمانها در استالینگراد انجامید و به همین جهت متفقین این پل را را «پل پیروزی» خواندند.

بیشتر بخوانید:

افسانه‌ای در ایران که پل پیروزی متفقین شد!

پل ورسک در ارتفاع 110 متری ایستاده و طول آن 66 متر است. این پل کاملاً از فلز ساخته شده و از یک کمان واحد با وزن کلی 800 تن تشکیل شده است. کمان پل ورسک یک عملکرد مهندسی تأثیرگذار است زیرا بدون استفاده از هیچ چیزی برای حمایت، ساخته شده است. این پل شاهکاری از مهارت و تخصص مهندسانی است که آن را طراحی و ساختند.

یکی از جنبه‌های قابل توجه پل ورسک موقعیت آن است. این پل در وسط کوهستان‌های البرز قرار دارد که منظره‌ای شگفت‌انگیز را ارائه می‌دهد. دره زیر پل نیز یک مقصد محبوب برای علاقه‌مندان به طبیعت و جوی سرگرمی است. همچنین این منطقه برای پیاده‌روی، کوهنوردی و کمپینگ محبوب است.

افسانه‌ای در ایران که پل پیروزی متفقین شد!

در خاتمه، پل ورسک یک شاهکار معماری است که گواهی بر مهارت مهندسی ایران است. قرار گرفتن آن در رشته کوه البرز و اهمیت تاریخی آن، آن را به مقصدی ضروری برای گردشگران و علاقه مندان به تاریخ تبدیل کرده است. طراحی و ساخت این پل گواهی بر مهارت و تخصص مهندسان ایرانی و اتریشی است و همچنان الهام بخش و مجذوب مردم در سراسر جهان است.

برای خواندن سایر مطالب مرتبط در چیدانه می‌توانید از قسمت سایر مطالب سبک زندگی دیدن کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
علیرضا در تاریخ 19 اردیبهشت 1402

مگر پل ورسک را مهندسا ن ایرانی ساختن


ثبت دیدگاه