فرهنگ آپارتمان نشینی؛ اینجا چهاردیواری اختیاری نیست!

فرهنگ آپارتمان نشینی؛ اینجا چهاردیواری اختیاری نیست!

به قلم: سمانه زارعی

بعد از گذشت چندین دهه از ورود زندگی آپارتمان نشینی به شهرهای ما، دیگر باید همه با این نوع زندگی آشنا شده باشیم. ولی ممکن است هنوز هم برخی از افراد نکته‌های به ظاهر ساده را هم ندانند و رعایت نکنند. در این مطلب از چیدانه نکته‌هایی که لازم است در آپارتمان نشینی رعایت کنیم را مرور می‌کنیم. این مطلب را برای افرادی که ممکن است به دردشان بخورد بفرستید.

سرویس خواب بالسا

فرهنگ آپارتمان نشینی

از قدیم که خانه‌ها حیاط‌دار و ویلایی بودند، فکر کردن به آسایش همسایه‌ها در فرهنگ ما ایرانی‌ها وجود داشته و دارد. ولی این روزها با کمتر شدن روابط و بزرگ شدن شهرها، سبک زندگی‌‌ها و روابط همسایگی کمی پیچیده‌تر شده و ممکن است رعایت برخی از نکات کمتر دیده شود. واقعیت این است که آپارتمان‌نشینی با زندگی در خانه‌های بزرگ و حیاط‌دار متفاوت است. اگر همه همسایه‌ها نکات زیر را رعایت کنند؛ همه افراد آرامش و آسایش بیشتری خواهند داشت.

 

سروصدا، بزرگترین مشکل آپارتمان‌نشین‌ها

به دلیل نزدیک بودن خانه‌ها در آپارتمان به همدیگر، لازم است تلاش کنید که سروصدای کمتری ایجاد کنید:

  • هنگام رفت و آمد از راه پله، سروصدا نکنید.
  • در زمان بدرقه مهمان، زمان طولانی در راهرو سروصدا ایجاد نکنید.
  • در ساعات استراحت همسایه‌ها (ظهر و شب)، جاروبرقی نکشید.
  • صدای تلویزیون را به خصوص در زمان استراحت بلند نکنید.
  • به کودکان خود بیاموزید که سروصدا نکنند.
  • در آپارتمان و یا پارکینگ را به آرامی ببیندید.
  • اگر نیاز به تمرین ساز و یا خوانندگی دارید، می‌توانید از دیوارپوش آکوستیک چوبی استفاده کنید تا صدا به خانه همسایه منتقل نشود

نظافت را رعایت کنید!

با اینکه این جمله را سالهاست در فضاهای عمومی می‌بینیم، ولی همچنان برخی از افراد معنی آن را نمی‌دانند! تمیزی و نظافت را در آپارتمان، به خصوص در فضاهای عمومی و مشاع رعایت کنید:

  • هنگام جابه‌جایی کیسه زباله، آن را با سطل منتقل کنید تا شیرابه زباله باعث کثیفی راهرو نشود.
  • در صورت ریخته شدن آشغال به صورت اتفاقی در راهرو و راه پله و یا هر فضای دیگری، آن را بردارید و تمیز کنید.
  • ساعات انداختن کیسه زباله در شوتینگ زباله را بدانید و از آن استفاده کنید.

 

شارژ ساختمان را به موقع پرداخت کنید

نسبت به پرداخت به موقع شارژ ساختمان، احساس مسئولیت کنید. شارژ ماهیانه ساختمان، به تمیز ماندن و رسیدگی به مسائل ساختمان کمک می‌کند. پس شارژ خود را در زمان تعیین شده پرداخت کنید. در غیر این صورت در روند انجام کارهای ساختمان اشکال پیش می‌آید.

به قوانین آپارتمانی احترام بگذارید.

هر آپارتمان و مجتمعی با توجه به شرایط قوانین خاص خودش را دارد. ممکن است در یک آپارتمان، گذاشتن جاکفشی در راهرو ممنوع باشد. پس بهتر است داخل خانه فضایی برای قرار گرفتن جاکفشی در نظر بگیرید و کفش‌هایتان را در راهرو و جلوی در رها نکنید. تهیه یک جاکفشی آپارتمانی کار شما را راحت می‌کند. و یا ممکن است گذاشتن وسایل اضافی در پارکینگ ممنوع باشد. همچنین قوانینی در مورد گذاشتن ماشین اضافی در پارکینگ، اطمینان از بسته شدن در ورودی ساختمان، رسیدگی به گیاهان باغچه و… همه از مواردی هستند که باید آنها را رعایت کنید. 

کلام آخر:

رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی باعث آرامش همه افراد می‌شود. نکته‌هایی برای زندگی راحت تر در آپارتمان را در این مطلب بیان کردیم. می‌توانید این نکته‌ها را در تابلو اعلانات آپارتمان بچسبانید تا همه از آن استفاده کنند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه