visibility 6152 today 1396/4/21

باغ های دو بعدی تحولی در طراحی محوطه!

طراحی محوطه: کلود مونه بینشی عمیق را در مورد استفاده از رنگ ها در محوطه بیرونی به ما هدیه کرد و مهارتش در بوم نقاشی را به باغ‌های خانه‌اش در گیورنی منتقل کرد؛ کولاژهای هنری ماتیس به ما استفاده از شکل‌ها را در باغ‌هایمان نشان داد. اما تاثیرگذارترین هنرمند قرن بیستم پیت موندریان نقاش آلمانی است که نسبت به دیگران اثرات بیش‌تری ایجاد کرد. او هم نظریه‌پرداز بود و هم طراح، و معتقد بود که شیوه نقاشی یعنی استفاده از خط و رنگ باید الگویی برای هنرهای دیگر باشد.

علاوه بر آثار درخشان او، استفاده او از رنگ و خط را می‌توان در هنرهای گرافیکی، معماری، و طراحی معاصر باغ‌ها دید. به عنوان یک نظریه‌پرداز، موندریان از نوشته‌هایش برای توصیف این‌که چرا او آبستره‌های هندسی معروفش را خلق کرده استفاده کرد، اما اکثر ما از ایده‌های او در طراحی شکل‌های شبکه‌ای در طراحی باغ‌های خود استفاده می‌کنیم.

 

اگر از بالا به این باغ نگاه کنیم، ویژگی‌های کلاسیک طرح‌های موندریان را می‌بینیم: مستطیل‌ها، یا سطوح رنگی که توسط خطوط از هم جدا شده‌اند. البته در این طراحی مستطیل‌ها توسط بلوک‌های گیاهی ساخته شده و توسط ساختارهای سنگی از هم جدا شده‌اند.
برای دستیابی به تاثیر کامل کارهای موندریان گیاهان باید فشرده، در کنار هم کاشته‌شده، و ترجیحا همیشه سبز باشند، اما هم‌چنین ساختار طرح خود را در طراحی نشان دهد.

 

در این شیوه تمرکز بر روی گیاهان نیست. سطوح و بلوک‌های رنگی را می‌توان از مصالح مختلفی ساخت که در عکس بالا از بتن ساخته شده‌اند.
حاشیه‌های شنی همان نقشی را بازی می‌کنند که خطوط سیاه در نقاشی‌های موندریان ایفا می‌کنند. نه تنها آن‌ها سطوح را از هم جدا می‌کنند، بلکه باعث حرکت چشم در کل طرح می‌شوند.

 

موندریان به فضا و نحوه نگاه ما به آن علاقه‌مند بود. اگرچه این طرح به نظر خیلی دور از نقاشی‌های شبکه‌ای موندریان می‌رسد، اما ایده‌های بنیادین او را در به کارگیری و کنترل فضا با هم تلفیق کرده است.
نقاشی‌های موندریان بسیار مسطح و بدون نشانه‌ای از سایه و پرسپکتیو بود. او سخت کار می‌کرد و برای رسیدن به این مسطح بودن لایه‌های رنگی مختلفی را به کار می‌برد. اگرچه این طرح شبکه‌ای نیست اما دارای سطوح مسطح رنگی بزرگ است که با ناحیه‌های بی‌رنگ در تعادل است و فرم و فضا ایجاد کرده است.

 

ما به روشنی می‌توانیم تکامل نظریات موندریان را در این طراحی مدرن ببینیم. مستطیل‌های رنگی و بی‌رنگ به نظر دراز و باریک برسند، اما همچنان با هم در ارتباط هستند و یک سطح بسیار مسطح را خلق می‌کنند.

 

زیبایی این باغ بدون شک مدیون سطوح مسطح از رنگ‌های خنثی و بافت‌های مختلط است که به دقت در کنار هم قرار گرفته‌اند.

برخی از آثار اولیه موندریان بیش‌تر از رنگ‌های خنثی و آرام است برعکس آثار متاخر او که  در آن‌ها از رنگ‌های روشن استفاده شده و ما بیش‌تر با آن‌ها آشنایی داریم. رنگ‌های خنثی در این باغ ترجمانی یکنواخت از سطوح و خطوط ایجاد کرده است.

 

برخلاف سطوح مسطح آثار موندریان، باغ‌ها به صورت سه‌بعدی ساخته می‌شوند. اما ما همچنان می‌توانیم استفاده از نظریات موندریان را در بُعد سوم ببینیم.
در این عکس باغ و خانه به صورت یک بنیان یکپارچه ساخته شده‌اند. هر دو دارای ویژگی‌های آثار موندریان هستند که شامل سطوح مستطیلی است. ترکیب‌بندی در این طراحی بر روی گیاهانی که بر روی یک باغچه مستطیلی مرتفع کاشته شده‌اند متمرکز است که توسط راه‌های سنگفرش‌شده و باغچه‌های باریک از هم جدا شده‌اند. راه‌ها و باغچه‌های باریک از نظریات موندریان در مورد خطوط شبکه‌ای که باعث حرکت چشم در فضا می‌شوند پیروی می‌کنند.    

 

در طراحی باغ‌های کوچک نیز می‌توان تاثیر موندریان را دید. در عکس بالا بلوک‌های گیاهی در باغچه‌های مستطیلی سطوحی مسطح را خلق می‌کنند که توسط دیواره‌ها از هم جدا شده‌اند.

 

شاید شما فکر کنید نمونه‌هایی که در بالا ذکر شد شباهتی نزدیک با آثار موندریان ندارند. اگر این‌گونه است حتما از آثار موندریان دیدن کنید.

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

نویسنده:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

more_horiz
مطالب پیشنهادی
گودال گفتگو، نشیمنی مدرن و قدیمی!

گودال گفتگو، نشیمنی مدرن و قدیمی!

مبلمان و طراحی دکوراسیون فضای بیرونی و باغچه منزل

مبلمان و طراحی دکوراسیون فضای بیرونی و باغچه منزل

باغ های دو بعدی تحولی در طراحی محوطه!

باغ های دو بعدی تحولی در طراحی محوطه!

کسب و کارها پیشنهادی
لوستر و مبلمان نئولوکس certificate
لوستر و مبلمان نئولوکس

لوستر و مبلمان نئولوکس

شرکت کلبه تخت certificate
شرکت کلبه تخت

شرکت کلبه تخت

مبل مدرنیکا هوم ویژن certificate
مبل مدرنیکا هوم ویژن

مبل مدرنیکا هوم ویژن

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent