Chidaneh.com placeholder image

کفپوش مناسب ایوان شما کدام است؟

به قلم: تحریریه چیدانه

پیش از اینکه بین پلاستیک و چوب برای ایوان خانه خود انتخاب کنید، از خود یک سوال بپرسید: ایوان شما در کجا قرار گرفته است؟ اگر ایوان شما در   بیشتر ساعات روز در زیر نور خورشید یا در سایه قرار دارد(به‌ویژه در تابستان که بیش‌تر از ایوان استفاده می‌کنید) مواد و مصالحی را انتخاب کنید که مناسب این فضا در روزهای داغ سال باشند.

البته، اندازه، هزینه، سبک، و نگه داری نیز باید در تصمیم‌گیری شما مورد توجه قرار بگیرد. ما با چهار متخصص ساخت ایوان گفتگو کردیم تا متوجه شویم که چگونه باید مواد و مصالح ایوان را انتخاب کرد.

اسکای اسکرپر

انواع ایوان

پلاستیکی: ایوان 100 درصد پلاستیک در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و ترک نمی‌خورد، تاب برنمی دارد، و متلاشی نمی‌شود. نیاز به رویه خارجی ندارد. برخی از ایوان‌های پلاستیکی از پلاستیک‌های جدید و برخی دیگر از آن‌ها از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته می‌شوند.

کامپوزیتی (ترکیبی): ایوان عکس بالا از الیاف چوب (معمولا خاک‌اره بازیافتی چوب درخت افرا) و پلاستیک بازیافتی ساخته شده است. فشرده، ضدآب، و ضدلکه است، نمی‌شکند و تاب برنمی‌دارد.

چوبی: اکثر ایوان‌های چوبی از چوب درخت سرو، درخت ماموت، کاج، آیپ، و چوب‌های مناطق گرم‌سیری ساخته می‌شوند.

مردم بیش‌تر به ایوان‌های کامپوزیتی علاقه نشان می‌دهند. ایوان‌های کامپوزیتی روکش‌دار- کامپوزیتی که یک لایه پلاستیک ضخیم روی آن قرار گرفته شده است- به دلیل دوام و نصب سریعش محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

مقاومت در برابر حرارت.هنگامی که کامپوزیت‌ها و پلاستیک‌ها ساخته می‌شدند هیچ‌کس توجه‌ای به مقاومت آن‌ها در برابر حرارت نداشته است.
اگرچه کامپوزیت و پلاستیک مزایای زیادی دارند، اما مناسب روزهای بسیار گرم و داغ نیستند و گاهی اوقات کامپوزیت‌ها و پلاستیک‌ها آن‌قدر داغ می‌شوند که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان پابرهنه روی آن‌ها راه رفت. کامپوزیت‌های روکش‌دار هم این عیب را دارند.پوسته پلاستیکی پیرامون کامپوزیت گرما را در خود نگه می‌دارد، اما هر چه رنگ آن روشن‌تر باشد گرمای کم‌تری در خود نگه می‌دارد.

به همین دلیل، بیش‌تر متخصصان استفاده از چوب را در مناطقی که دارای تابستان‌های بسیار گرم هستند پیشنهاد می‌کنند. چوب‌های مناطق گرم‌سیری، مانند آیپ و ساج، ماندگاری بسیار خوبی دارند. با این حال، بعضی از این چوب‌ها به رنگ تیره هستند و در نتیجه نسبت‌ به چوب‌های روشن گرمای بیش‌تری در خود نگه می‌دارند.
ایوان‌هایی که از چوب درخت ماموت ساخته می‌شوند به دلیل قیمت مناسب، نگهداری آسان، و سطح خنک بسیار محبوب هستند.

نگهداری.هر نوع ایوانی که انتخاب کنید به نگهداری و محافظت، حداقل سالی یک‌بار تمیزکردن، نیاز خواهد داشت. بیش‌تر کامپوزیت‌ها و پلاستیک‌ها یک یا دو بار در سال پوشش روی آن‌‌ها باید عوض شود تا سالم و بی‌نقص باقی بمانند، در حالی که ایوان‌های چوبی به چنین کاری احتیاج ندارند. اگرچه چوب بیش‌تر در معرض پوسیدن و تاب‌برداشتن است، اما قسمت‌های کپک‌زده روی ایوان‌های پلاستیک و کامپوزیتی را به‌سختی می‌توان از بین برد.

هزینه.ایوان‌های پلاستیکی و کامپوزیتی قیمتی دوبرابر ایوان‌های چوبی دارند، زیرا قیمت مواد موجود در آن‌ها گران‌تر و برای نصب احتیاج به مساحت بیش‌تری از آن‌ها است. ایوان کامپوزیتی به سفتی و خشکی الوار نیست، به همین دلیل به فضاهای پشتیبان بیش‌تری برای جلوگیری از شکستگی و تاب‌برداشتن نیاز دارد.فراموش نکنید که قیمت‌ها بسته به موقعیت، نوع طراحی، و هزینه‌های ساخت متفاوت خواهد بود.

 

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
info_37917 در تاریخ 26 بهمن 1395
سفارش کفپوش با تخفیف ویژه نوروزی. اگر قصد انجام دارید حتما یه نگاهی به سایت ما بندازینو قیمت بگیرید ادرس سایت بخش کفپوش https://goo.gl/Ibxr13

ثبت دیدگاه