Chidaneh.com placeholder image

سفری در تاریخ با هتل ملک التجار یزد

به قلم: تحریریه چیدانه

هتل ها و اقامتگاه ها: در این مطلب نگاهی به خانه ملک التجار یزد که توسط گروه هتل های زنجیره ای مهر خریداری و تبدیل به هتل شد می اندازیم. هتل تاریخی ملک التجار به عنوان اولین هتل خشت خام در جهان شناخته شده است.

نوژا دیزاین

 هتل ملک التجار یزد

جکوزی ایران

خانه خشتی در حدود 300سال قبل در یکی از بازارهای مهم در بافت تاریخی شهر یزد ساخته شده است و متعلق به خاندان ملک التجار است.مدخل خانه به اسلوب روزگار خود دارای کوچه ای دراز و باریک با دیوارهای بسیار بلند می باشد وچهار نسل از این خاندان در آن زندگی کرده اند.خانه ملک التجار در دو طبقه وپیرامون حیاط مستطیل شکلی بنا شده است.

 هتل ملک التجار یزد

از نظر تاریخ نگاری بنا تا پیش از این از گونه خانه های قاجاری در یزد شناخته می شد، ولی بر اساس کشفیات جدیدی که اخیرا در پی لایه برداری در حین مرمت از روی اندودهای حیاط بدست آمد تاریخ ساخت آن بر اساس کتیبه کشف شده تا عصر صفوی و به تاریخ 1106 ه.ق به عقب برگشته است و از این جهت از اهمیت بسیار زیادی در تاریخ نگاری بناها در شهر یزد و کلا در تاریخ معماری ایران برخوردار شده است.

 هتل ملک التجار یزد

ورود به عمارت از طریق سردر ودالان طویلی صورت می گیرد .حوضی کشیده در میانه حیاط واقع شده که در دوسوی آن دو باغچه کوچک قرار دارد.

 هتل ملک التجار یزد

روی حیاط توسط چادر پوشانده شده است تا در روز های بسیار گرم و یا سرد نیز حیاط بیشتر قابل استفاده باشد.در چهارسوی حیاط اتاق ها و تالارهایی با پنجره های قدیمی بسیار دیدنی که به سوی حیاط گشوده می شوند قرار دارند واتاق ها وتالارها در هر سوی حیاط برای فصل خاصی استفاده می شده اند.

 هتل ملک التجار یزد

هم اکنون این هتل دارای شانزده اتاق دو تخته و چهار اتاق یک تخته و سه اتاق سه تخته است.از نظر تزئینات داخلی این بنا یکی از شاهکارهای معماری دوران قاجاریه در یزد به شمار می رود.

 هتل ملک التجار یزد

این خانه دارای تزئینات دل انگیز و روح نوازی است که نقاشی دیوارها با رنگ های طبیعی,راویزهای آب طلاکاری شده وطاق نماها از آن جمله است.

 هتل ملک التجار یزد

نگارگر این تزئینات هنرمندی بوده است شیرازی و همچنان که مشهود است این بنا از حیث شیوه واسلوب کار ونقاشی های آن با نارنجستان شیراز همانند است.یکی از مهم ترین ویژگی های این هتل داشتن اتاق های خاص می باشد که می توان به اتاق آینه و اتاق هایی بانقاشی های بسیار زیبا و ماهرانه اشاره کرد که مرحوم ملک التجار این اتاق ها را برای همسرانش توسط نقاشان شیرازی در حدود 200 سال پیش ساخته است.

برای مشاهده عکس های هتل های زیبا به اینجا مراجعه کنید.

 هتل ملک التجار یزد

 

 هتل ملک التجار یزد

 

منبع:اتووود

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه