visibility 3291 today 1396/1/27

نورپردازی آشپزخانه و غذاخوری، اصولش چیست؟

نورپردازی: امروزه کمتر کسی است که نسبت به اهمیت ویژه و بالای نورپردازی داخلی ساختمان بی اطلاع باشد. نورپردازی امری است که از یک طرف خودش باعث زیبایی فضا می شود، از طرف دیگر باعث می شود که به سبب نورش طراحی داخلی و لوازم داخلی فضا بیشتر و بهتر و زیباتر به چشم بیایند. در این میان فضاهای غذاخوری و آشپزخانه دارای اهمیت ویژه تری می باشند. چرا که هم به لحاظ روانشناسی و هم به لحاظ زیبایی بصری تاثیر زیادی بر روی سلامت بدن می گذارد. با ما باشید تا با نورپردازی آشپزخانه و غذاخوری در خدمت شما باشیم. برای این منظور سری به اهالی فن چیدانه زدیم و از شرکت آورده های روشنایی تیسرا کمک گرفتیم.

نورپردازی آشپزخانه

اصول کلی نورپردازی داخلی آشپزخانه

برای آنکه آشپزخانه ای بهترین کارآیی را در طول روز از خود نشان داده و پذیرای تمامی فعالیت هایی که در این مکان انجام می شود، باشد وظیفه ی خطیری بر عهده دارد. به معنای دقیق کلمه، "آشپزخانه" اتاقی بزرگ و پرحجم است که می توان در آن از طیف گسترده ای از ابزار نورپردازی استفاده کرد. نکته کلیدی نورپردازی پس زمینه است، چرا که آشپرخانه یک محیط کاری است که داشتن سطح مناسب نور عمومی در آن ضروری است. در آشپرخانه های معاصر چنین نوری اغلب به شکل مناسب به وسیله ی نورهای پایین تاب توکار تامین می شود.

نورپردازی آشپزخانه

از چیدمان منظم و شبکه ای نورهای پایین تاب بپرهیزید، و اطمینان حاصل کنید که نورهای پایین تاب را بالای مسیرهای رفت و آمد قرار نداده و پیشخان آشپزخانه در تاریکی رها نشده است. در این فضا به سطوحی که دارای اختلاف سطح هستند و نورپردازی هر یک توجه کنید. بهترین راه حل در یک خط قرار دادن نورهای پایین تاب در کابینت ها و هدایت نور به سطح آنهاست، که نور انعکاسی و لطیفی پدید آورند.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپرخانه، چند نکته کلیدی

طبق گفته ی تیم آورده های روشنایی تیسرا چند نکته ی اصلی برای نورپردازی آشپزخانه ضروری می باشد. این نکات عبارتند از:

  • نورپردازی موردی در آشپرخانه ضروری است. با استفاده از ابزار پایین تاب کم ولتاژ بر بخش زیرین کابینت ها سطوح کاری زیر آنها را نورپردازی کنید.
  • در آشپزخانه ای با سقف مرتفع، می توان از پیشخان کابینت ها برای نصب نورهای بالاتاب و تولبد نور عمومی استفاده کرد. این کار در عین حال به کاسته شدن از تعداد منابع پایین تاب مورد نیاز می انجامد.
  • اگر قفسه های آشپزخانه پایه آزاد باشند و پاخور پایه نداشته باشند، می توان با نصب رشته های ال. ای. دی. و منابع کلیک ستریپ در زیرشان، آنها را چنان نمایاند که گویی شناورند.

نورپردازی آشپزخانه

  • در ذهن داشته باشید که تمامی ادوات نورپردازی غیر توکار چرک و چربی حاصل از پخت و پز را به خود جذب می کنند. پس در صورت امکان ابزار توکار انتخاب کنید.
  • اگر سقف آشپزخانه شما تیرهای حمال داشته باشد، از آنها برای پنهان ساختن منابع نقطه ای کم ولتاژ استفاده کنید، منابع نور را بین تیرها توکار کنید، و یا بر سطح سف نصب کنید.
  • منابع نور نقطه ای را درون قاب پنجره ی بالای سینک به شکل توکار نصب کنید، یا آنها را بالای کابینت ها پنهان سازید و پرتوهای نور را بر سراسر سینک هدایت کنید، تا بدرخشد.
  • با روشن کردن تمام فرورفتگی ها و طبقات بر هیجان فضا بیافزایید، به ویژه اگر طبقات از شیشه باشند. اگر پنهان کردن منابع نور عملی نباشد، از نورهای نقطه ای سقف کوب استفاده کنید.

blog post

نمونه محصولات روشنایی تی سرا

نورپردازی ناهارخوری

هر نوع اتاقی داشته باشید نکته کلیدی متمرکز کردن نور بر مرکز میز است -بر ظروف نقره یا گلهای روی میز-. اما نور هیچ گاه نباید میستقیما بر سر افراد دور میز بتابد. ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از نورهای پایین تاب کم ولتاژ و کم درخشش با لامپ پرتو باریک درجه ی 10 و در صورت نیاز یک کرکره ی شانه عسلی است. می توان از یک لوستر یا چلچراغ به عنوان نقطه ی تمرکز بصری استفاده کرد و برخی طراحی ها را می توان با افزودن یک نور پایین تاب بر مداری جداگانه، یا نور پایین تابی که در هر دو سمت قابل استفاده باشد، هماهنگ کرد.

blog post

روشنایی تیسرا طرح چری

blog post

لوستر تیسرا طرح زنیا

blog post

روشنایی تیسرا طرح الایو

نکات کلیدی نورپردازی ناهارخوری

  • بالای میز ناهار خوری، یک جفت منبع پرتو باریک تعبیه کنبد تا تابشی لطیف و پر حس و حال بر مرکز آن داشته باشید.
  • اگر یک چراغ کریستال مرکزی دارید، مطمئن شوید که مدار مخصوص به خود را داشته باشد، چرا که می توان شدت آن را تا حد تابشی دکوراتیف تغییر داد.

شرکت آورده های روشنایی تیسرا شرکتی حرفه ای است که در دو بخش تأمین تجهیزات، قطعات و محصولات روشنایی و همچنین خدمات طراحی، مشاوره، نصب و اجرای پروژه­های مختلف معماری و ساختمانی فعال است. برای مشاهده نمونه محصولات بیشتر این گروه به پروفایل اهالی فن آورده های روشنایی تیسرا در وبسایت چیدانه مراجعه کنید و اطلاعات تماسی آنها را در دسترس داشته باشید.

نویسنده: گروه آورده های روشنایی تیسرا | تحریریه چیدانه

نویسنده:

- دبیر بخش عکاسان وبسایت چیدانه و مجله منزل - نویسنده و کارشناس تولید محتوا در وبسایت چیدانه - عضو تحریریه مجله منزل - کارشناس حفاظت و مرمت بناهای تاریخی معماری زبانی برای بیان تاریخ است که از طریق این زبان بین المللی، مرزهای تاریخ شکسته می شوند. و ما روایت گران این بخش از تاریخ هستیم...

more_horiz
مطالب پیشنهادی
لوستر فانتزی آشپزخانه، همه زیر این نور جمع می‌شوند!

لوستر فانتزی آشپزخانه، همه زیر این نور جمع می‌شوند!

دکوراسیون غذاخوری، برای میز ناهارخوری چه نوری مناسبه؟

دکوراسیون غذاخوری، برای میز ناهارخوری چه نوری مناسبه؟

در این ناهارخوری های لوکس شاهانه غذا بخورید!

در این ناهارخوری های لوکس شاهانه غذا بخورید!

کسب و کارها پیشنهادی
معماری و طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس علم فنگ شویی certificate
معماری و طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس علم فنگ شویی

معماری و طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس علم فنگ شویی

مبلمان و پارچه و کاغذ دیواری الیزه certificate
مبلمان و پارچه و کاغذ دیواری الیزه

مبلمان و پارچه و کاغذ دیواری الیزه

پارکت و کاغذ دیواری الی فلور certificate
پارکت و کاغذ دیواری الی فلور

پارکت و کاغذ دیواری الی فلور

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent