Chidaneh.com placeholder image

ایده های خاص طراحان جسور در خانه !

به قلم: تحریریه چیدانه

طبقه بندی و نظم دهی: یک طراح خلاق می‌تواند انباری خانه را درست در جلوی چشم شما مخفی کند، ولی یک طراح جسور آن را بیرون آورده و در مرکز توجه قرار می‌دهد. ما در مورد اینکه لوازم دکوری خودمان را چطور به نمایش بگذاریم یا چطور روی پیش‌خان را مرتب کنیم، خیلی فکر می‌کنیم ولی در مورد نگهداری لوازم کمتر تزئینی‌مان چطور؟ در اینجا چهار خانه را خواهید دید که در هنر انبار کردن به استادی رسیده‌اند.

یک آتشدان مدرن در آستین

قالیشویی ادیب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استوارت سمپلی، معمار، یک قفسه انباری ایستاده از چوب بلوط سفید را به شکل یک آتشدان طراحی کرد. او می‌خواست در خانه جدیدی که در آستین تگزاس طراحی کرده بود سه فضای عمومی خانه- آشپزخانه، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن- به هم متصل باشند ولی در عین حال نمی‌خواست که خانه یک نقشه کاملا باز داشته باشد.

این واحد بلوطی رنگ که در وسط خانه قرار دارد، بخشی قفسه، بخشی تنظیم کننده جریان هوا و بخشی جدا کننده اتاق‌ها از یکدیگر است. این واحد اتاق‌های اصلی را از هم جدا می‌کند و در عین حال فضایی صمیمی و نزدیک در نقشه تقریبا باز خانه بوجود می‌آورد. آتشدان اولین چیزی است که مهمانان در هنگام ورود به خانه می‌بینند. این آتشدان آشپزخانه و اتاق ناهارخوری را از اتاق نشیمن جدا کرده و به مهمانان اجازه می‌دهد تا به فضایی که در آن هستند و به یکدیگر بپردازند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هر اتاق به صورت مستقل به این قفسه انباری وصل است. جاکتابی اتاق نشیمن در یک فرورفتگی قرار دارد و از آشپزخانه می‌توان به یک قفسه نوشیدنی پنهان دسترسی داشت. در صورت نیاز به فضای انبار بیشتر یک قفسه پنهان دیگر هم وجود دارد.

یک جعبه جواهر در نیویورک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زوج جوانی با یک کودک خردسال برای خانه‌شان در محله تریبکای منهتن به دنبال چیزی بیش از یک فضای انباری صرف بودند. آن‌ها اضافه کردن یک اثر معماری به خانه بودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علاقه کارفرمایان به طراحی برزیلی الهام‌بخش طراحان در ساخت یک واحد 8 در 2 متری از چوب گردو بود. زوایای عجیب این واحد در میز وسط آشپزخانه هم تکرار شده است. درهای صاف کابینت‌ها ظرف و ظروف و دیگر وسایل خانه را پشت خود پنهان می‌کنند. مکعب‌های آینه‌ای نور را در فضای نشیمن بازتاب می‌دهند و یک شومینه هم در شب نور آتش را در خانه می‌تاباند.

کشتی‌ در دیوار خانه ای در ونکوور

وقتی بیلی کمپل، بازیگر، یک خانه در ونکوور خرید نمی‌دانست با فرورفتگی 6 متر در 6 متر خانه چه کار کند. کمپل در کتاب ایده‌ایی که قبلا میشل پارکر نوشت ‌گفته: «با خودم گفتم شاید بتوانم یک مبل را آنجا جا بدهم ولی باز هم فضای بزرگی که وجود داشت همه چیز را در خود غرق می‌کرد».

 

 

 

 

کمپل که خودش یک ملوان ماهر است، فکر کرد که می‌توان این فضا را تبدیل به فضایی مشابه یک کشتی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

او با ریک ویلسون، معمار شرکت Radius architectural Millwork همکاری کرد تا یک سیستم قفسه چوبی از افرای رنگ شده بسازد تا فرورفتگی را پر کند. او در بخشی از این سیستم از تخت‌های مورفی و یک پلکان فلزی ملوانی هم استفاده کرد. این قفسه‌های انباری همه لباس‌ها، وسایل صوتی تصویری، کتاب‌ها و دو تخت مورفی او را در خود جای داده‌اند. یک سیستم قرقره دستی کار آوردن وسایل از طبقه بالا به پایین را راحت‌تر می‌کند.

پر کردن جاهای خالی خانه ای در بروکلین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صاحبان این آپارتمان در شهر نیویورک به دنبال راهی برای کم کردن شلوغی خانه‌شان و قرار دادن همه وسایل اضافه در یک جا بودند. یکی از کارفرمایان به طراحان استودیو BanG گفت که می‌خواهد فضای کافی برای نگهداری همه وسایلش داشته باشد. هنری گروسمن و بابک برایان، دو طراحی بودند که آن چه او بدنبالش بود را برایش ساختند.

طبقه اول این آپارتمان یک فرورفتگی بلند و عجیب داشت. برایان و گروسمن این فضا را به طور کامل پر کرده و یک اتاق انبار 30 متر مربعی در آن ایجاد کردند. آن‌ها به جای اینکه دیوارهای این اتاق را هماهنگ با دیگر بخش‌های خانه رنگ کنند، آن را با رویه‌ای چوبی پوشاندند و به رنگ آبی روشن درآوردند. در داخل این اتاق انبار جارختی‌ها و قفسه‌های باز، لباس‌های زمستانی، چمدان‌ها و دیگر وسایلی که معمولا زیر تخت یا ته کمد قرار می‌گیرند را در خود جای داده‌اند. گروسمن می‌گوید: «حرکت اصلی ما در طراحی این بود که تصمیم گرفتیم این انبار را پنهان نکنیم و به جایش آن را به عنوان عنصر مرکزی خانه به نمایش بگذاریم.»

آن‌ها 3 متر کابینت دیگر از چوب خاکستری هم ساختند که فیلم‌ها و کتاب‌ها را در خود جای داد. این قفسه‌های خاکستری در عین حال نردبانی که به یک فضای نشیمن در طبقه بالا و 5/6 متر قفسه خطی در بالای کابینت‌ها می‌رسید را از نظرها پنهان می‌کرد.

ابی ریچاردسون، طراح داخلی، اثاثیه خانه را با رنگ و بافت این بخش انباری هماهنگ کرد و یک فضای یکدست و یکپارچه بوجود آورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر می خواهید دکوراسیون داخلی خانه تان را به طراحان بسپارید به اینجا سر بزنید.

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
سهرابی در تاریخ 05 مرداد 1393
به طرز عجیبی از هر دیواری یه استفاده ای کرده یعنی نذاشته هیچ فضایی بی استفاده باشه . خلاقیت تا کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ثبت دیدگاه