visibility 1901 today 2017/10/16

باغ مشارکتی؛ حیاط تان را با همسایه ها شریک شوید!

زندگی در کلان‌شهرها در کنار امکاناتی که در اختیار شهروندانش می‌گذارد آنها را از داشتن برخی لذت‌های کوچک محروم می‌کند. در چند سال اخیر مهاجرت به شهرهای بزرگ بسیار زیاد گشته و همین امر سبب شده است تا تراکم کلان‌شهرها بیش‌ازحد مجازشان شود و به‌ناچار باغ‌ها و زمین‌های اطراف شهرها هم‌ جایشان را به برج‌های مسکونی و تجاری داده‌اند. در این مقاله نمی‌خواهیم در مورد سرانه فضای سبز بگوییم، بلکه می‌خواهیم در مورد باغ‌های صمیمی صحبت کنیم که طراوت را به زندگی شهری و شلوغمان می‌بخشند و باعث می‌شوند اوقات بیشتری را در کنار فرزندان، همسر، خانواده‌، دوستان و همسایگانمان به‌ دور از استرس‌های معمول بگذرانیم. باغ مشارکتی ابزاری بسیار ارزان‌ قیمت اما کارا در اختیار ما هستند که به ارتقا زندگی شهری مان کمک خواهند کرد.

طراحی فضای سبز با باغ مشارکتی

باغ مشارکتی چیست؟

باغ مشارکتی (Community garden) تکه زمینی است که دوستان و همسایگان به‌ منظور پرورش سبزی‌ها و گل‌ها و فراهم کردن فرصت‌هایی برای تعاملات اجتماعی سازنده و تفریح به‌صورت اشتراکی می سازند. اینگونه باغ ها ممکن است در بین دو بلوک ساختمانی، حومه شهرها، حیاط ساختمان های آپارتمانی و بیمارستان ها، طول ریل های راه آهن یا در حیاط منزلمان قرار گیرند؛ به عبارتی می تواند هم در مقیاس خرد و هم در مقیاس کلان اجرا شود. 

باغ مشارکتی

اهداف احداث باغ مشارکتی

ممکن است هدف گروهی از افراد که دست به احداث باغ مشارکتی میزنند حفظ گونه های بومی، آموزش محیط‌ زیست و یا زیبایی محیط اطرافشان باشد، اما مسئله شایع در این باغها تولید محصولات غذایی است. این باغها به شما اجازه میدهند تا محصولات ارگانیک خودتان را مصرف کنید و ازنظر اقتصادی هم همیار خانواده هاست، پس‌دست به کار شوید! در همه مجتمع های مسکونی قطعه زمینی هرچند کوچک یافت می شود تا با کمک همسایگان آن را به باغ اختصاصی خود تبدیل کنید. می توانید زمین را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید، هر قطعه را به یک خانواده اختصاص دهید و از کاشت گل ها و سبزیجات در کنار فرزندانتان لذت ببرید.

طراحی فضای سبز مشترک

اگر فکر می کنید زمینی که در اختیارتان است برای تمام خانواده ها کافی نیست می توانید از جعبه های گل استفاده کنید. این کار به باغ زیبای شما نظم می دهد. علاوه بر آن، قابل جابه جایی بودن این جعبه های گل زیبا و کم‌حجم بودنشان به شما این امکان را می دهد تا محوطه برج یا مجتمع مسکونی خود را کاملا بیارایید و آنها را هرکجا که دلتان می خواهد بگذارید.

مطلب پیشنهادی: انواع فلاور باکس، تزیین حیاط های بدون باغچه!

blog post

فلاورباکس دیواری

پیشنهادات چیدانه برای جعبه های گل مناسب در باغ مشارکتی

جعبه های گل چوبی

جعبه های گل چوبی به محیطتان گرمی می بخشند و باعث نزدیکی باغ شما به طبیعت می گردند. در استفاده از فلاور باکس های چوبی باید بسیار دقت کرد، چراکه  جعبه های گلی با این جنس حتما نیاز به یک ظرف ضد رطوبت داخلی دارند.

مطلب پیشنهادی: فلاور باکس چوبی، باغچه کوچک منزل شما

blog post

فلاورباکس ترمووود

blog post

فلاورباکس چوبی

blog post

فلاورباکس ترمووود

جعبه های گل‌سنگی و بتنی

جعبه های گل‌سنگی یا بتنی جنبه کلاسیک دارند و برای گیاهان دائمی باغ شما بسیار مناسب هستند. دقت کنید که سنگ خاصیت تراوشی بسیار کمی دارد و مسیر  خروج فاضلابش باید کاملا کار کند.

blog post

گلدان رویال گاردن کد F843A

blog post

گلدان خمره ای رویال گاردن

blog post

گلدان رویال گاردن کد F909A

جعبه های گل استیل

جعبه های گل استیل با وجود مقاومت در برابر رطوبت و ضدزنگ بودن، چهره مدرنی به باغ مشارکتی شما خواهند بخشید.

blog post

گلجای سوفیا پنج

blog post

گلجای سوفیا یک

blog post

گلجای سوفیا چهار

جعبه های گل آویز

جعبه های گل جلوی پنجره و یا آویز به نرده های تراس علاوه بر زیبایی نمای ساختمان شما این امکان را فراهم می کند تا باغ مشارکتی خود را به طبقات بالا نیز راه بدهید و آن را محدود به زمین نگردانید.

مطلب پیشنهادی: ترمووود، از پارتیشن تا فلاور باکس چوبی!

blog post

فلاور باکس آویزی در فضای باز

همه می توانند در احداث باغ مشارکتی سهیم باشند.

ارزشمندترین دستاورد این باغ همکاری همه اعضای یک خانواده و یک مجتمع در هر سنی است. کودکان در هر رده سنی میتوانند در این فعالیت همگانی شرکت کنند. این همکاری برای آنها بسیار جالب خواهد بود و علاوه بر شناخت و آگاهی از ارزش های طبیعت باعث رشد رفتارهای اجتماعی و عزت‌نفس آنها می شود.

باغ مشارکتی

هرچه سریعتر دست‌به‌کار شوید و باغ صمیمی خودتان را احداث کنید. در این راه میتوانید از اهالی فن چیدانه در بخش طراحی محوطه و فضای سبز کمک بگیرید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: فاطمه مرادی

نویسنده:

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
جمع آوری برگ های پاییزی، مکانیزه یا دستی؟

جمع آوری برگ های پاییزی، مکانیزه یا دستی؟

باغ مشارکتی؛ حیاط تان را با همسایه ها شریک شوید!

باغ مشارکتی؛ حیاط تان را با همسایه ها شریک شوید!

10 دلیل که باید غذای خود را در حیاط نوش جان کنید!

10 دلیل که باید غذای خود را در حیاط نوش جان کنید!

کسب و کارها پیشنهادی
تولیدی سرویس خواب ملچ چوب certificate
تولیدی سرویس خواب ملچ چوب

تولیدی سرویس خواب ملچ چوب

دکوراسیون و کابینت لیان certificate
دکوراسیون و کابینت لیان

دکوراسیون و کابینت لیان

آینه کارن certificate
آینه کارن

آینه کارن

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent