visibility 3281 today 1396/7/24

ذخیره آب باران در خانه، آبیاری فضای سبز را کم هزینه کنید!

روزی نیست که در تلویزیون، رادیو، روزنامه و یا حتی در گپ‌و‌گفت‌های معمولمان سخنی از کم‌آبی به میان نیاید. همه ما به خوبی می‌دانیم که با بحران آب مواجه هستیم. کارشناسان علت اصلی این بحران را رشد سریع جمعیت می‌دانند، اما قصد نداریم در این مورد صحبت کنیم. وقت آن رسیده تا بحران آب را جدی بگیریم! تا به حال شده وقتی که باران می‌بارد همانطور که از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید و لذت می‌برید به این فکر کنید که ای کاش می‌توانستید این حجم عظیم از آب شیرین را در جایی ذخیره کنید؟ خوشحال باشید چون شیوه‌ای راحت و ارزان برای این کار وجود دارد. شما هم می‌توانید آب باران را ذخیره کنید و هم با این کار دیگر لازم نیست هزینه‌ای برای آبیاری باغ، مجتمع مسکونی و حیاط خود بپردازید.

جمع آوری آب باران از پشت بام

روشهای ذخیره آب باران

سیستمی که برای جمع‌آوری آب باران به شما معرفی می‌کنیم عملکردی بسیار ساده دارد و به شما این اجازه را می‌دهد که هر زمان باران ببارد بتوانید به اندازه لازم آن را ذخیره کنید. ایجاد یک جمع‌کننده باران و سیستم ذخیره، کار ساده‌ای است. سه عنصر اصلی هر سیستم ذخیره آب عبارتند از: حوزه جمع‌آوری، سیستم انتقال و تاسیسات ذخیره.

سیستم ذخیره آب باران

جمع آوری آب باران از پشت بام

هر جایی آب باران در داخل زمین فرو نرود و آب روی آن به سمت شیب جریان پیدا کند را حوزه جمع‌آوری آب می‌نامند، پس خوشحال باشید، چراکه شما بدون صرف هزینه‌ای صاحب یک حوزه جمع‌آوری آب هستید! اینکه چقدر از باغچه، حیاط یا محوطه خود را می‌توانید با آب جمع‌آوری‌شده از پشت‌بام آبیاری کنید به مساحت پشت بام، مساحت کل فضای سبزتان، نوع گیاهانتان و اقلیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد.

ذخیره آب باران در بشکه

ناودانی‌ها؛ سیستم‌های انتقال آب

ناودانی‌ها می‌توانند از آلومینیم و پلاستیک ساخته شوند. اینکه جنسشان از چیست اهمیتی ندارد، بلکه نکته مهم، اندازه آن است. ناودانی‌ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا آب بام را از خود عبور دهد. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که حتما از صافی یا آشغالگیر برای ورودی آب به ناودان در پشت‌بام و دریچه ورودی آب به مخزن ذخیره استفاده کنید. با این کار مانع گرفتگی ناودان‌ها و هم‌چنین ورود حشرات و برگ و... به درون آب می‌شوید. در جاهایی هم که پشه یک مشکل به حساب می‌آید از توری ریز استفاده نمایید. صافی‌های آلومینیمی مشبک حشرات را دور از آب ایستاده در بشکه‌ها نگاه می‌دارد.

بشکه باران

مخزن ذخیره آب

برای ذخیره آب باران می‌توانید از بشکه‌های مخصوص این کار استفاده کنید. بشکه‌های ذخیره آب باران را می‌توانید از باغداری‌های ویژه تهیه کنید. بشکه‌ها را زیر ناوادان و تا آنجا که ممکن است نزدیک به خشک‌ترین قسمت حیاط یا محوطه خود قرار دهید. با بالاتر بردن بشکه‌ها، فشار آب بهتری خواهید داشت. مرتفع کردن بشکه‌ها، شیر آب را در موقعیتی بهتر و بالاتر نسبت به زمین قرار می‌دهد. هر چقدر شما آب بیشتر ذخیره کنید، بهتر خواهد بود. اگر چند بشکه تهیه کرده‌اید می‌توانید با لوله‌های کوتاهی آنها را به هم متصل گردانید. ممکن است در طی بارش‌های سنگین، شاهد سرریز‌هایی از بشکه‌ها باشید. می‌توانید بخش سرریز را نزدیک بالای بشکه ایجاد کرده و با اتصال آن به یک لوله، مازاد آب را به داخل باغچه هدایت کنید.

آب باران

همسایگانتان را برای ذخیره آب تشویق کنید

سیستم ساده ذخیره آب بارانتان را به همسایگانتان نشان داده و با حوصله، تمام قسمت‌های آن را توضیح دهید و به آنها خاطر نشان کنید که با این کار نه تنها در مصرف آب، بلکه در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌کنید. آنها را به صرفه‌جویی در مصرف آب تشویق کرده و گامی بزرگ برای حفظ منابع آبی کشور بردارید.

اهالی فن چیدانه در زمینه طراحی منظر و فضای سبز متخصصانی هستند که با علم و دانش کافی می توانند یاری رسان شما در زمینه طراحی محوطه و طراحی فضای سبز باشند. 

منبع: مجله منزل | نویسنده: فاطمه مرادی

نویسنده:

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
آماده کردن باغچه برای بهار، حالا دیگه وقت حیاط تکونیه!

آماده کردن باغچه برای بهار، حالا دیگه وقت حیاط تکونیه!

1399/12/14 ادامه مطلب
روش های آبیاری باغچه، کدام یک بهتر است؟

روش های آبیاری باغچه، کدام یک بهتر است؟

آبیاری قطره ای، قطره قطره جمع گردد وانگهی باغ شود!

آبیاری قطره ای، قطره قطره جمع گردد وانگهی باغ شود!

کسب و کارها پیشنهادی
تولیدی ساعت ارس certificate
تولیدی ساعت ارس

تولیدی ساعت ارس

دکوراسیون داخلی ایده نو certificate
دکوراسیون داخلی ایده نو

دکوراسیون داخلی ایده نو

میکروسمنت هایکا certificate
میکروسمنت هایکا

میکروسمنت هایکا

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent