visibility 17989 today 1394/2/15

خانه شماره 47، کاخی در اصفهان تنها در 120 متر زمین

پروژه های برجستهپروژه مسکونی خانه شماره 47 (کاخ) در زمینی به مساحت 120 متر ( ابعاد 5/90 در 20/55 متر) به سفارش زوج جوانی با یک فرزند نوجوان در سال 89 طراحی شد. با توجه به عرض کم زمین و ابعاد پروژه، ابتدا کارفرما مایل به معاوضه قطعه زمین با یک واحد آپارتمان در حال ساخت بود، چرا که فکر می کرد این زمین پتانسیل های لازم برای پاسخ به نیازهای او را ندارند، بنابراین یکی از چالش های پروژه ایجاد فضای مسکونی با کیفیت، در زمینی با عرض کم و طول زیاد بود که تنها از جنوب نورگیری می کند، همچنین قرارگیری قطعه زمین در انتهای یک بن بست و مجاورت آن با ساختمان های بدون کیفیت که دید اغلب طبقات به سمت آنها بود مسئله دیگر طراحی بود، که چه چیزی از بیرون دیده می شود و چه چیزی از درون؟ با چیدانه همراه شوید و با ایده های تیم طراحی این پروژه بیشتر آشنا شوید.

  • محل اجرا : اصفهان، خیابان میرفندرسکی، کوچه کاخ
  • کارفرما: آرزو فرزانه
  • تیم طراحی: شروین حسینی، حمیدزارعیان ، علی نعمتی
  • سایر همکاران: نرگس دهقانی ، امیر شافعی زاده، مرجان جلوه نژاد، شادی محمدی، آرش وفائی، بهراد صولتی، بهاره سعادت فرد

  • سرپرست فاز دو و نظارت: مهدی هلاکوئی
  • گرافیک: پناه نفیسی
  • عکس: نوژن آقایی
  • طراحی سازه : احسان علیمردانی
  • سرپرست کارگاه: م. حسینی
  • پیمانکار چوب و دکور: محمد رضا اعتمادی

بنابراین پوسته بیرونی نه تنها در تعامل و احترام به دو ساختمان مجاور خود که یکی جلوتر از دیگری است شکل گرفته، بلکه وظیفه فیلتر کردن دیدهای ناخوشایند به ساختمان های نا متجانس همسایه را داشته است، به نحوی که در طبقات پایین تر گشودگی ها علاوه بر تامین نور مناسب دید را محدود به حیاط خود پروژه بکند و همچنین از دید سایر ساختمان ها هنگامی که از پرده استفاده نمی شود نیز جلوگیری کند و در طبقات بالاتر امکان دید به کوه صفه اصفهان را تامین کند.

چیدانه در گذشته شما را با خانه افشاریان ، شاه نشین کرمانشاه نیز آشنا کرده است. ساکنان این خانه آینده نگری را برای خانه دار شدن فرزندانشان در روند طراحی دخیل کرده اند.

استقرار فضاهای اصلی زندگی شامل نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب والدین در قسمت جنوبی، امکان نورگیری بیشتر به شرط کنترل دیدهای مشرف را فراهم می آورد.

مطلب پیشنهادی : نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی

بنابراین در قسمت نشیمن وجود یک پنجره کشیده در ارتفاع پایین برای حذف دیدهای نا خوشایند و استفاده از فضای خالی زیر پله اتاق خواب دوبلکس والدین و ورود نور و آفتاب و دید به آسمان بدون مزاحمت ساختمان های اطراف و بدون دیده شدن از بیرون، فضایی پرنور و سرزنده برای فضاهای پر استفاده فراهم کرده است.

ایل خانه همنشینی مدرن خانواده ایرانی را به تصویر می کشد با چیدانه همراه شوید و نمونه دیگری از معماری معاصر ایران را ببینید.

خانه در پنج سطح به نحوی طراحی شده که طبقات با هم توالی دارند و این پیوستگی جوابی به نیاز کارفرما برای بزرگتر به نظر رسیدن فضاهاست. خانه، جایی برای حضور است، جایی که ساکنان آن باید در آن احساس آرامش داشته باشند. با این ایده ها تیم طراحی تلاش کرده تا شاید بتواند نیاز های کارفرما را برآورده کرده و آرامش را به آنها هدیه دهد.

پلکان خانه را به دو بخش تقسیم می کند که قسمت جنوبی با پنج سقف و قسمت شمالی با سه سقف امکان تجربه فضایی متفاوت با توجه به عملکرد را در اختیار ساکنان قرار می دهد، به گونه ای که در فضاهای روز پیوستگی بصری از ابتدا تا انتهای  آن و همچنین امکان تبادل و تهویه طبیعی ممکن می شود.

در خانه ای برای آخر هفته گشتی بزنید و ببینید که چگونه طراح آرامش آخر هفته را به یک خانواده شیرازی هدیه کرده است.

در پاگرد کوچک بالای پله ها با طراحی میز کاری متناسب با ابعاد فضا امکان ایجاد فضای کاری خانگی فراهم شده است که با توجه به وجود پنجره ها نور خوبی را دریافت می کند. 

نمونه کارهای اهالی فن چیدانه : خانه گلزار و طراحی داخلی هوشمندانه
خانه سعادت آباد ، طراحی داخلی برای آرامش یک خانواده ایرانی
خانه ای در کیش با زیبایی های معماری ایرانی

با توجه به ضوابط شهرداری اصفهان مبنی بر عقب نشینی در قسمت شمالی زمین و رفع اشراف ها با جان پناه به ارتفاع 75/1 ، فضای باقیمانده امکان ایجادحیاط در ارتفاع و تامین نور از سقف برای قسمت شمالی بنا را فراهم کرد.

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. به نمونه کارهای آن‌ها خوب دقت کنید: این پروژه‌ها چه‌قدر شبیه خانه ایست که شما می خواهید؟ با خود صادق باشید، یک عمارت بزرگ ممکن است بسیار زیبا باشد، اما هیچ نکته مشترکی با خانه کوچک شما نداشته باشد. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

شما می توانید سوالات خود درباره معماری داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ویلای خود را در قسمت مشاوره دکوراسیون چیدانه با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید. 

پروژه های دیگر در شهر اصفهان را در چیدانه ببینید:
یکی از زیباترین و قدیمی ترین هتل های جهان در اصفهان!
بازسازی خانه ایران خانم ، نفسی دوباره در کالبد اصفهان
اسنک بار دایره، معماری خلاق در اصفهان
ساختمانی در پَخ، اثری برجسته در اصفهان

منبع : مجله معمار و... | گردآوری شده در تحریریه چیدانه

لاله داورپناه
نویسنده: لاله داورپناه

کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

more_horiz
مطالب پیشنهادی
محرمیت در خانه با نمای متحرک آپارتمان مسکونی یوسف آباد!

محرمیت در خانه با نمای متحرک آپارتمان مسکونی یوسف آباد!

آپارتمان نوساز به سبک ایرانی در باغ مشهد اصفهان!

آپارتمان نوساز به سبک ایرانی در باغ مشهد اصفهان!

1394/10/30 ادامه مطلب
رستوران نمک در شیراز، نگاهی مدرن به غارهای نمکی

رستوران نمک در شیراز، نگاهی مدرن به غارهای نمکی

کسب و کارها پیشنهادی
 ابزار دکوراتیو فرهاد طیبی certificate
 ابزار دکوراتیو فرهاد طیبی

ابزار دکوراتیو فرهاد طیبی

گالری فرش ماشینی فیروزه certificate
گالری فرش ماشینی فیروزه

گالری فرش ماشینی فیروزه

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مهندس مریم گائینی certificate
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مهندس مریم گائینی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مهندس مریم گائینی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent