Chidaneh.com placeholder image

مجتمع مسکونی باغ ناژوان، دریچه ای به رویایی سبز در اصفهان

به قلم: لاله داورپناه

پروژه های برجسته: برای همه ما جذاب و لذت بخش خواهد بود که خانه مان پنجره های بزرگ نورگیری داشته باشد و آنها را به توانیم به روی منظره زیبای باغی سرسبز باز کنیم. طراحی مجتمع مسکونی باغ ناژوان در بهار ۱۳۹۰ به شرکت فرایند منطقی درطراحی معماری و معماران آن الهام گرامی زاده، و احسان حسینی سپرده شد. مکان این پروژه در منطقه ناژوان اصفهان، در سمت غربی زاینده رود و در میان باغ‌های سرسبز فراوانی قرار گرفته است. همراه با چیدانه با روند شکلگیری طراحی و اجرای این پروژه آشنا شوید.

بالسا

مشخصات پروژه مجتمع مسکونی باغ ناژوان اصفهان

  • مکان: کوچه شیرانی، ناژوان، اصفهان
  • گروه معمار: شرکت فرایند منطقی درطراحی معماری‏
  • معماران: الهام گرامی زاده، احسان حسینی
  • سال: ۱۳۹۲-۱۳۹۰
  • مساحت زمین: ۴۵۰ مترمربع
  • مساحت همکف: ۲۹۰ مترمربع
  • زیربنای ساخت: ۱۳۰۰ مترمربع
  • جوایز: رتبه دوم جایزه معمار92 در بخش ساختمان های مسکونی

در حقیقت، محل این سایت در مرز شهر و باغ واقع شده و خود پروژه در یک کوچه بن بست قرار دارد. همزمان با این پروژه، ساختمان همجوار مجتمع ناژوان در حال ساختمان سازی بود. طبق مقررات شهرداری اصفهان، هیچ طبقه ای مجاز نیست که در ارتفاع کمتر از ۱۷۰ سانتی متری پنجره داشته باشد و علت این امر نیز کاهش میزان دید به داخل خانه همسایه ها و حفظ حریم خصوصی آنها است.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: ایل خانه همنشینی مدرن خانواده ایرانی

علاوه بر آن، این ساختمان قبلا به این صورت طراحی شده بود که یک واحد آن رو به سمت جنوب و واحد دیگر رو به سمت شمال باشد. تیم معمار با تخریب پله ها و حفظ ساختار بتنی تصمیم گرفت که یک واحد را رو به غرب و واحد دیگر را رو به مشرق بسازد. با توجه به اهمیت نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی با این کار، هر دو واحد نه تنها به طور همزمان از نور شرقی و جنوبی بلکه از تهویه طبیعی باغ‌های سبز مجاور نیز بهره خواهند برند.

دو ساختمان این مجتمع به صورت L (حرف “ال" لاتین) در مجاورت هم قرار گرفته اند؛ معماران کوشیدند و ساکنان دو واحد مجاور هم در هر طبقه را قانع کرده تا برای حفظ حریم شخصی شان در حدفاصل آنها یک دیواره حائل و مشترک ساخته شود.

مطلب پیشنهادی:خانه شماره ۴۷، کاخی در اصفهان تنها در ۱۲۰ متر زمین

با این اوصاف، ایده پروژه مجتمع مسکونی ناژوان با این ویژگی ها شکل گرفت:

ساختمان با نمای یکدست و دیواره‌ی حائل و مشترک مجهز شود که در عین بهره گیری از منظره و روشنایی باغ‌های شمالی، قوانین شهرداری و حریم خصوصی همسایگان محفوظ بماند. علاوه بر آن، دیواری با سازگاری کامل با محیط مجتمع طراحی شود که بتواند نقش مرز بین شهر و باغ را ایفا کند. از نقطه نظر معماران، دیوار تنها یک ارتفاع نیست. دیوار یک حجم بزرگ است که می تواند رابط مناسبی بین فضای داخل و خارج ساختمان باشد که بطور متقابل همدیگر را تحت تاثیر قرار می دهند. این دیوارها نه تنها فضاهای پشت را تعریف می کند بلکه بخشی از نمای طبیعی ناژوان است.

همچنین بخش‌های مجزایی در بالکن طراحی شد که به هنگام تماشا کردن از داخل خانه، هر یک تجربه متفاوتی از فضای بیرون به دست می دهد و این در حالی است که حریم خصوصی همسایگان همچنان محفوظ می ماند. در نهایت، ادغام این بخش ها در طبقات و اتاق‌های مختلف این مجتمع، نمایی پویا می سازد که با محیط اطراف کاملا سازگار است.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: ویلای فردوس، طراحی مناسب برای سواحل مازندران

نمای ساختمان آجری است. بنابراین، شکاف و چین خوردگی‌های سطح نما باعث ایجاد قسمت‌هایی در دیوار شده که دید رو به همسایه‌ی بالایی را محدود کرده و جهت فضاهای پشتی را به سمت درختان شمال غربی تغییر داده که در اطراف رودخانه نزدیک به محل پروژه قد برافراشته اند. با یک تخته چوبی به همراه چند گلدان و ورقه‌های پلاستیکی نیمه شفاف برای هر واحد در هر طبقه یک باغچه درست شده است. نام این پروژه یعنی باغ ناژوان هم از این باغچه‌های کوچک برگرفته شده است.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه :خانه چهل گره، نمای ساختمان با فرشی از آجر

جزئیات دیوار در فاز ۲ این گونه‌ای مشخص شده است که کل پنجره‌ها با بلوک‌های آجری هماهنگ و یکدست بوده و آجرها کاملا دست نخورده باقی بمانند. در این فاز همچنین،اسکلت بتنی برای سازه در نظر گرفته شده و در خصوص تاسیسات هر واحد علاوه بر سیستم گرمایشی پکیج، از سیستم خنک کننده‌ی کولر پشت بام و پنکه هوایی/سقفی استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی: بهترین راه برای فرار از گرما در تابستان!

این پروژه در بخش ساختمان‌های مسکونی در سیزدهمین دوره “جایزه معمار ۹۲" رتبه دوم را کسب کرد.
دیگر برندگان جایزه معمار را در چیدانه ببینید: ساختمان مسکونی چیذری، طراحی موفق در زمین کم عرض
مهمانسرای پدری، معماری امروزی با هویت ایرانی
بازسازی خانه ایران خانم ، نفسی دوباره در کالبد اصفهان
اقامتگاه دختران بی سرپرست در خوانسار

اگر مشغول ساخت آپارتمان یا ویلا، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

منبع: گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
nazanin_kd در تاریخ 21 خرداد 1394
واقعا لذت بردم تعبیه بجای فلاور باکس ها و تاثیر بی نظیر ان روی نمای ساختمان غیر قابل انکاره
lalehdavarpanah در تاریخ 02 تیر 1394
سپاس از توجه شما! نکته ای که بهش اشاره کردید یکی از عواملیه که زیبایی نما را دوچندان کرده.

ثبت دیدگاه