Chidaneh.com placeholder image

نگاهی به طراحی داخلی اپل استورها

به قلم: تحریریه چیدانه

مرکز خرید و فروشگاه هاکمپانی اپل یکی از کمپانی های بسیار موفق دنیاست که بیش از 240 شعبه از فروشگاه های آن در سراسر دنیا وجود دارد. این فروشگاه ها با طراحی های خاص و مینیمالیستی جدای از جذابیت ویژه که دارند از نوعی طراحی یکسان پیروی می کنند. این فروشگاه ها شاید از نظمی خاص پیروی کنند اما در عین حال هر کدام سبک خاص خود و با توجه به کشور محل فعالیت دارند. اگر شما هم جزو طرفداران پر و پا قرص محصولات اپل هستید شاید برای شما هم جالب باشد که با برخی از معروف ترین فروشگاه های آن آشنا شوید.

تابلو فرش ریحان

فروشگاه اپل در خیابان پنجم نیویورک

همان طور که گفتیم فروشگاه های اپل از یک روند طراحی خاص پیروی می کنند. در بیشتر این فروشگاه ها از خطوط صاف و شفاف و ساده استفاده می شود. سبک مینیمالیستی چیزی است که در طراحی این فروشگاه ها مد نظر است. استفاده از ساده ترین طرح ها و کمترین تزئینات باعث شده است تا دکوراسیون داخلی این مجموعه بسیار جذاب و زیبا به نظر برسد.

مطلب پیشنهادی : طراحی داخلی نمایشگاه مرکزی جیوانچی در کیش

خیابان پنجم٬ در مرکز منهتن در شهر نیویورک ٬ خیابانی است که تاریخ آن به سال ۱۸۶۲ میلادی برمی‌گردد و در حال حاضر یکی از پر رفت آمدترین خیابان‌های نیویورک به شمار می آید. اما بنایی که در این خیابان توجه همه را به خود جلب می کند یک مکعب شیشه‌ای به ارتفاع 10 متر است و یک لوگوی اپل در وسط آن است که ورودی یکی از اپل استورهای شهر نیویورک است.

مدیر خلاق کمپانی اپل

این فروشگاه، به فروشگاه جابز معروف است چرا که خود استیو جابز در طراحی این پروژه دخیل بوده همه جابز را به یک فردی که به طراحی٬ زیبایی و کیفیت اهمیت می داد٬ می شناسند. او فردی بود که در سفرهای خود سعی می کرد به همه چیز از دید٬ طراحی و هنر بکاررفته توجه کند و بدین ترتیب همیشه با الهام گرفتن از آنها٬ ایده ها و طرح های زیبایی داشت که بر روی بازاریابی او هم بسیار تاثیر داشتند.

استیو جابز در کنار پیتر بوهلین

اما طراح و پیاده ساز این ایده Peter Bohlin و موسسه اش بود. Peter Bohlin یک آرشیتکت نابغه که موسسه ای که او با همکاری شریکش Richard Powell با نام Bohlin Cywinski Jackson تاسیس کرده بود وظیفه طراحی این فروشگاه خارق العاده براساس ایده های جابز را برعهده داشت. او طرح ها را برای استیوجابز ارسال می کرد و جابز نیز شخصا ایده‌های خود را در طرح ها اعمال می کرد که تهایت منجر به پدید آمدن این فروشگاه بی نظیر شد.

مطلب پیشنهادی : دیدن جهان به رنگی دیگر با نمای ساختمان و شیشه های رنگی

وقتی وارد این ساختمان شیشه ای می شوید متوجه راه پله ای زیبا و جذاب درست در وسط ساختمان خواهید شد که شما را به سالن اصلی این فروشگاه در زیر زمین راهنمایی می کند.

مطلب پیشنهادی : راه‌پله‌هایی خاص با طراحی‌هایی منحصربه‌فرد

وقتی پله های مارپیچ شیشه ای را پشت سر می گذارید، وارد طبقه ای می شوید که دور تا دور آن میزهای چوبی به رنگ کرم روشن قرار دارد و روی آن ها محصولات اپل چیده شده است.

مطلب پیشنهادی : توازنی میان زیبایی و کارکرد در طراحی میز

طراحی دکوراسیون داخلی این فروشگاه به قدری ساده است که شما درون این فضا احساس آرامش خواهید کرد و همین حس آرامش به شما کمک می کند تا با آرامش خیال به خرید محصولات مورد علاقه خود بپردازید. همان طور که در عکس هم می بینید برای این فروشگاه ها ساده ترین مبلمان انتخاب و استفاده شده است.

مطلب پیشنهادی : بهترین چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

فروشگاه اپل در استانبول ترکیه

اولین فروشگاه رسمی شرکت اپل در کشور ترکیه، در شهر استانبول و در یک موقعیت مکانی کاملا استراتژیک قرار دارد. این ساختمان که به سان بیشتر فروشگاه های دیگر اپل نمای شیشه ای دارد در کنار یکی از بزرگترین مراکز خرید ترکیه واقع شده است.

این ساختمان در شمال مرکز خرید Zorlu طراحی شده است و به دلیل ارتفاع زیاد مرکز خرید و دیدی که مردم از بالا به این ساختمان دارند طراحان این ساختمان سقف این فروشگاه را شبیه مک بوک های این کمپانی طراحی کرده اند تا ماهیت این ساختمان را بیشتر نمایان کنند.

مطلب پیشنهادی : طراحی سقف در طراحی دکوراسیون منزل

در طراحی دکوراسیون داخلی این فروشگاه باز هم همان سادگی و زیبایی منحصر به فرد همیشگی فروشگاه های اپل را می توان دید. استفاده از رنگ های روشن برای مبلمان های بزرگ نظیر میز ها، استفاده از رنگ های کمی تیره تر برای جزئیات مانند صندلی ها، کفپوش های یکدست همگی نشانگر اتحاد و همبستگی فروشگاه های اپل در سراسر دنیا هستند.

مطلب پیشنهادی : صندلی های در حال انفجار

در این فروشگاه حتی می توانید همان پله های شیشه ای را که در فروشگاه خیابان پنجم دیده اید را ببینید اما به نوعی متفاوت تر.

نکته ای که این فروشگاه را از فروشگاه نیویورک متمایز می کند این است که این فروشگاه در 2 طبقه به غیر از زیر زمین طراحی شده است و دارای فضاهای بیشتری به نسبت فروشگاه نیویورک است.

فروشگاه اپل در سیدنی استرالیا

فروشگاه اپل سیدنی شاید کمی متفاوت تر از دو فروشگاه قبلی باشد. در طراحی این فروشگاه دیگر نشانی از نمای 100 % شیشه ای نیست و تنها نمای اصلی این ساختمان از شیشه کار شده است.

این فروشگاه که در دل یکی از ساختمان های سیدی قرار دارد بر خلاف دیگر ساختمان ها در 3 طبقه طراحی شده است و جزو یکی از بزرگ ترین فروشگاه های شرکت اپل شناخته می شود.

کلیت طراحی دکوراسیون داخلی این فروشگاه با دیگر فروشگاه ها فرق چندانی ندارد اما باز هم این جزئیات است که این ساختمان را از بقیه فروشگاه ها متمایز می کند.

از جمله جزئیات خاصی که می توان در این ساختمان به آن اشاره کرد، محصور بودن راه پله های شیشه ای این فروشگاه است که کمتر در طراحی فروشگاه اپل با آن مواجه هستیم.

مطالب پیشنهادی : دکوراسیون فروشگاه ویکتوریا بکهام ، هنر فرشید موسوی

سفر به سرزمین رنگارنگ ترمه ها در خانه ترمه ایران

دکوراسیون داخلی فروشگاه عینک چشم آذین

نویسنده : شمیم آقازاده | گرداوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه