Chidaneh.com placeholder image

خنک‌کننده مناسب با توجه به اقلیم منزل شما

به قلم: تحریریه چیدانه

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی شریان های اصلی یک خانه هستند و وجودشان برای راحتی و آسایش اهالی خانه بسیار مهم و حیاتی است. اینکه بتوان برای یک خانه مطابق اقلیم خاص آن تاسیسات گرمایشی و سرمایشی را فراهم آورد هم نکته مهمی است. اما برای اینکه تاسیسات مناسبی را برای خانه فراهم کنیم باید اول این سیستم ها را بشسناسیم. با توجه به فصل تابستان و گرمی این روزهای هوا، چیدانه تصمیم گرفته است تا برای شما دوستان و همراهان همیشگی مطلبی را در رابطه با برخی از تاسیسات سرمایشی آماده کند. با چیدانه همراه باشید تا در کنار هم با این تاسیسات سرمایشی آشنا شویم.

چیلرها

قالیشویی ادیب

تاسیسات سرمایشی؛ چیلرها

یکی از نیازهای ساختمان تامین سرمایش آن در فصل تابستان است. این مهم در ساختمانهای بزرگ با استفاده از چیلر انجام می پذیرد. چیلرها معمولاً در دو نوع جذبی و تراکمی ساخته می شوند. به دلیل مصرف برق زیاد توسط چیلرهای تراکمی (کمپرسوری) امروزه چیلرهای جذبی با استقبال خوبی در میان مهندسین مشاور و صاحبان ساختمان ها روبرو شده اند. این نوع چیلرها به جای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده می نمایند. از طرفی دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به انواع کمپرسوری هستند. با توجه به ماهیت چرخشی کار پمپ های مورد استفاده در آنها میزان خرابی و هزینه های مربوط به تعمیرات آنها کمتر از انواع تراکمی است.

همچنین صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی بوده و تقریباً بدون لرزش هستند. با در نظر گرفتن هزینه های جانبی از جمله هزینه مربوط به خرید امتیاز برق و همچنین هزینه های جاری چیلر تراکمی، چیلرهای جذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی هستند. اما نکته ای که در چیلر ها قابل توجه است، مصرف برق بالای آن ها است.

در قسمت سرمایشی و گرمایشی اهالی فن چیدانه می توانید شرکت ها و متخصصین مربوط به این حوزه را بیابید و با آن ها ارتباط برقرار کنید.

کولرهای آبی

کولرهای آبی

کولر آبی، کولری است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند. از آنجایی که بالا بودن نرخ تبخیر رطوبت نسبی را افزایش داده و ممکن است موجب عدم آسایش محیط شود روش سرمایش تبخیری مستقیم باید در مناطقی اجرا شود که رطوبت نسبی در آنجا کم باشد. هرگاه فرایند تبخیر بطور طبیعی انجام شود تبخیر خودبخودی انجام می‌شود. در صورتی می‌توان یک فضا را با تبخیر خود بخودی خنک نمود که در ان سدی از آب راکد یا در جریان مانند حوضچه یا فوارهٔ اب وجود داشته باشد. در مواردی که تبخیر توسط دستگاه‌های مکانیکی انجام شود تبخیر مختلط است. واضح است که در این نوع تبخیر انرژی مصرف می‌شود، ولی مقدار انرژی مصرفی در مقایسه با تهویهٔ مطبوع بسیار کمتر است.

اساس روش سرمایشی تبخیری، ترمودینامیک تبخیر اب یا به عبارت دیگر تغییر حالت اب از مایع به بخار است. کولرهای آبی برای اقلیم های کویری و شهرهایی شبیه تهران که آب و هوای خشکی دارند بسیار مناسب و کارآمد هستند. برای کاکرد بهینه کولرهای آبی استفاده از سایبان برای کولر آبی و استفاده از دور کند به جای خاموش و روشن کردن مداوم می تواند به استفاده بهینه تر از کولر آبی کمک کند.

مطلب پیشنهادی: خنک کردن خانه بدون کولر، با 10 روش طبیعی

کولر گازی

کولر گازی و اسپیلت‌ها

تصفیه کامل هوا، قابلیت از بین بردن ویروس و باکتری های مضر، مصرف انرژی در رتبه A و در نتیجه 60 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی تنها بخشی از خدماتی است که می توانید از یک کولر گازی هوشمند انتظار داشته باشید. درجه زی به صورت های فقط سرمایشی و سرمای و گرمایش باهم وجود دارند. وجود سیستم کنترلی تنظیم دما در کولرهای گازی از ویژگی‌های مثبت این کولرها است.

 اسپلیت (Split) نوعی کولر گازی است که هوای گرم خانه را گرفته و به حالت خنک به داخل برمی گرداند. اینکار تا جایی اتفاق می افتد که ترموستات به دمای دلخواه برسد. کولر در واقع همانند یخچالی است که محفظه عایق ندارد. در مجتمع های بزرگتر مانند برج ها و… استفاده از سیستم اسپلیت مشکلاتی به همراه خواهد داشت. از جمله لوله کشی های طولانی میان کندانسور و هواساز محدویت هایی دارد. تعداد زیاد کانال ها و طول آنها مدیریت نمودن سیستم را دشوار می سازد و از این رو در این واحدها از سیستم های آب خنک استفاده می کنند. این اسپیلت ها درمناطق جنوبی و شمالی به علت آب و هوای گرم و مرطوب بیشتر استفاده می شوند و مصرف برق بالایی دارند.

مطلب پیشنهادی: کولر گازی یا کولر آبی؟ هر دو خوبن اما…

پنکه

تاسیسات سرمایشی؛ پنکه

یکی از وسایلی است که در منازل و ساختمان ها فراوان مورد استفاده‌ است. پنکه دارای پره‌های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابجایی و خنکی هوا می‌شود. پنکه‌های خانگی در سه مدل رومیزی، سقفی یا دیواری ساخته می‌شوند. یکی از کاربردها پنکه، در محیط‌هایی است که به دلیل بالا بودن درصد رطوبت هوا امکان استفاده از کولر آبی وجود ندارد. از پنکه ها هم در شمال کشور و هم در جنوب کشور استفاده می شود.

در پایان

اگر به دنبال ایده های کوچک برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود، متناسب با شرایط آن هستید می توانید سوالات خود را در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه را با کارشناسان و اهالی فن چیدانه در میان بگذارید.

همچنین اگر قصد تغییر دکوراسیون منزل، ساخت آپارتمان یا ویلا، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود را دارید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

بازنویسی و انتشار: فهیمه مصدرالامور

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه