Chidaneh.com placeholder image

خنک کردن خانه بدون کولر، با 10 روش طبیعی

به قلم: مژگان احمدی

تابستان که از راه می رسد همه به دنبال راه های خنک کردن خانه می افتند. کولر ها و اسپیلت ها به جای خود؛ اما آن ها دارای هزینه های زیادی هستند و بهتر است از آن ها برای روزهایی که واقعا گرما کلافه کننده است استفاده کرد و  برای روزهای دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر استفاده کرد. به همین دلیل ما هم پیش دستی کردیم و قبل از اینکه تابستان و روزهای گرم از راه برسند این راه حل ها را برای شما جمع آوری کردیم تا بتوانید  آن ها را فراهم کنید، پس این مطلب جذاب را از دست ندهید و با چیدانه همراه باشید.

ناکس هوم
خنک کردن خانه بدون کولر

1. خنک کردن خانه بدون کولر: استفاده از لوورها

اگر به استراحتگاه های گرمسیری نگاه کنید متوجه خواهید شد که در دیوارهای این ساختمان ها از لوورها بسیار استفاده می‌شود. لوورهای نما قدرت این را دارند که با چرخش خود عملا دیوار را تبدیل به پنجره ای باز برای رفت و آمد هوا کنند و باعث شوند تا خانه بدون استفاده از کولر خنک شود.

شیرآلات کسری

این لوورها قابلیت تنظیم درجه چرخش را هم دارا هستند. به صورتی که اگر با بارش مواجه شوید می توانید این لوورها را زاویه دار قرار دهید تا آب به داخل خانه نفوذ نکند. اما همچنان از رفت و آمد هوا به داخل خانه بهره ببرید.

پنجره های کرکره ای

2. روش‌های طبیعی خنک کردن خانه: پنجره‌های کرکره‌ای

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که گرمای هوا طاقت فرساست، باید تجهیزات خانه را متناسب با اقلیم منطقه تغییر دهید. پنجره های کرکره ای یک روش عالی برای خنک شدن بدون کولر هستند. در روزهای داغ تابستان که اشعه خورشید سوزاننده تر از هر زمان دیگری است درز بین کرکره ها می تواند هوا را در داخل خانه برای شما جا به جا کند و خود پنجره هم می تواند خانه را از اشعه خورشید دور نگه دارد.

مطلب پیشنهادی: آماده کردن خانه برای تابستان، نذار گرما خفه‌ت کنه!

پوشاندن نمای خانه با شِید

3. خنک کردن خانه بدون کولر: پوشاندن نمای خانه با شِید

یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه این است که به نمای خانه تان یک پوسته چوبی اضافه کنید. این پوسته چوبی در جلو پنجره ها می تواند متحرک باشد. این پوسته ها می توانند دو خاصیت کاربردی داشته باشند.

  • اول این که می توانند امنیت خانه شما را تامین کنند و مانند یک نرده عمل کنند، به صورتی که شما می توانید پنجره را باز رها کنید؛ این خود به خنک کردن خانه بدون کولر کمک میکند
  • دوم آن که این پوسته می تواند ظاهری مدرن به نمای بیرونی خانه شما بدهند

این شیدها می توانند ظاهرهایی متفاوت داشته باشند. شما می توانید این پوسته و یا شیدها را خودتان طراحی کنید و به وسیله برش لیزری، طرح دلخواه تان را در بیاورید. حتی این شیدها می توانند در حفظ حریم خصوصی خانه شما نیز به شما کمک کنند و در عین حال به خنک شدن بدون کولر نیز کمک کنند، برای درک بهتر نگاهی دقیق به عکس بالا بیاندازید.

روش های طبیعی خنک کردن خانه بدون کولر

4. خنک کردن خانه بدون کولر: پنجره‌های باز، پنجره‌های بسته

میدانیم که همیشه هوای گرم به سمت هوای سرد حرکت می کند و هر گونه حرکت هوایی یا همان تهویه هوا برای روزهای گرم خوب است. شما می توانید از یک ترفند کاملا ساده برای خنک شدن بدون کولر استفاده کنید.

یکی از روش های طبیعی خنک کردن خانه بدون کولر این است که پنجره های آن سمتی از خانه که خنک هستند را باز کنید و دیگر پنجره ها را ببندید. به این ترتیب هوای گرم از قسمت خنک خانه خارج می شود از طرف دیگر هم هوای گرم وارد خانه نمی شود و به این ترتیب هوای داخل خانه کمی خنک‌تر می‌شود.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع کولر خنک‌کننده فصل گرما

روش های طبیعی خنک کردن خانه

5. روش‌های طبیعی خنک کردن خانه: استفاده از شیدهای داخلی

شیدهای داخلی چیزی بیش تر از یک جایگزین ساده برای پرده ها هستند. شما می‌توانید از آن ها جهت بالا بردن امنیت پنجره ها بهره ببرید. همچنین پنجره پشت آن ها را می توانید باز بگذارید تا تهویه هوا داخل اتاق صورت بگیرد بدون آن که خورشید به داخل خانه نفوذ کند. به این ترتیب با روشی ساده اقدام به خنک کردن خانه بدون کولر می‌کنید.

 نصب سایبان

نصب سایبان دائمی برای پنجره‌ها

البته گزینه دیگری هم وجود دارد. نصب سایبان دائمی برای پنجره ها! سایبان ها هم می توانند تا حد زیادی با ایجاد سایه باعث خنک شدن خانه بدون کولر شوند.

باز کردن پنجره‌های بالایی

6. خنک کردن خانه بدون کولر: باز کردن پنجره‌های بالایی

همه ما خوب می دانیم که هوای گرم بالا رونده است. یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدن کولر این است که  پنجره هایی که در ارتفاع بالاتری قرار دارند را باز کنید تا به تهویه هوای خانه کمک کنند. وقتی پنجره های بالایی را باز می کنید، هوای گرم خارج می شود و هوایی که در ارتفاع پایین تر در حال گرم شدن است کم کم به سمت بالا حرکت می کند و به این ترتیب تناسب در هوای سرد و گرم خانه به وجود می آید و خانه خنک می شود.

روش های طبیعی خنک کردن خانه

7. خنک کردن خانه بدون کولر: استفاده از پنکه‌های سقفی

از دیگر راه های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر، استفاده از پنکه های سقفی است. این پنکه ها هوای گرم بالای خانه را خنک می کنند و با حرکت دوار خود باعث می شوند تا حرکت هوا و جابه جایی آن سریع تر صورت بگیرد و به همین ترتیب باعث خنک شدن هوای خانه می شوند. این پنکه‌های سقفی به نسبت کولرهای آبی و گازی مقرون به صرفه تر هستند.

روش های طبیعی خنک کردن خانه

8. روش‌های طبیعی خنک کردن خانه: ایجاد بهارخواب

اگر خانه های قدیمی را یادتان باشد، قسمتی داشتند به نام بهار خواب، این فضا؛ فضای نیمه بازی بود که در شب های تابستان برای خوابیدن از آن استفاده می‌شد البته برای چرت های نیم روزی هم مورد استفاده بود و کلا فضای خنکی بوده که برای فرار از گرمای تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. ایجاد بهارخواب یکی از بهترین روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر است که می‌توانید در خانه تان به وجود بیاورید و از خنکی آن لذت ببرید. عکس بالا یک نمونه از این فضاهای نیمه باز را به شما نشان می دهد، ایوان ها و تراس ها بهترین مکان برای تبدیل شده به چنین فضایی هستند. خنک شدن بدون کولر در بهار خواب لذت خودش را دارد!

مطلب بیشتر: دکوراسیون منزل تان را تابستانی کنید، 10 تغییر چشمگیر!

خنک کردن خانه بدون کولر: ظرف آب خنک پشت پنجره

9. خنک کردن خانه بدون کولر: ظرف آب خنک پشت پنجره

پشت پنجره های خانه تان یک ظرف بزرگ از آب قرار دهید، این ظرف های آب به سان چشمه های آب عمل می کنند و هنگامی که باد می وزد و از روی این ظرف ها عبور می کند خنک می شود و به این ترتیب هوای خانه شما هم خنک می شود. از این سیستم قبلا هم در بادگیرهای ایرانی استفاده می شده است. این هم یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر است.

درب ورودی خانه را عوض کنید

10. خنک کردن خانه بدون کولر: درب ورودی خانه را عوض کنید

این ایده خیلی برای خانه های ایرانی کارساز نیست اما اگر ویلا و یا خانه ای دارید که در ورودی آن در معرض دید نیست می توانید از این ایده استفاده کنید و به جای درب های ورودی صلب؛ از درب هایی استفاده کنید که شبیه یک اثر هنری از فرفورژه ها هستند این نوع درب ها به خانه شما اجازه می دهند تا یک حجم عظیمی از هوا را وارد کنند، بهترین مثال برای این درب ها همان درب های توری هستند که بعضا برای تراس ها استفاده می شود.

برخی دیگر از روش‌های خنک شدن بدون کولر:

  1. استفاده از لامپ های کم مصرف (تولید گرمای کمتر)
  2. به شیشه هایی که شید یا سایه بان ندارند برچسب یخشی بزنید تا گرما را کمی تعدیل کنند
  3. آشپزی در ساعت های خنک تر شبانه روز
  4. پوشیدن لباس کم، گشاد (لباس های نخی رنگ روشن بهترین گزینه برای خنک شدن بدون کولر هستند)
  5. نوشیدن آب فراوان
  6. گرفتن دوش با آب خنک
  7. شستشوی صورت و گردن با آب سرد

مطلب خواندنی دیگر: راه‌اندازی کولر آبی در 8 مرحله + نکات مهم بعد از راه‌اندازی

خنک شدن بدون کولر

کلام پایانی

ما چیدانه‌ای‌ها با کمال میل پذیرای ایده‌های شما در خصوص روش های طبیعی خنک کردن خانه هستیم. ایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

روش های ذکر شده در بالا بیشتر از دیدگاه دکوراسیونی بودند. یعنی کارهایی که می توانید با طراحی خانه انجام دهید تا همیشه در فصل گرما محافظ شما باشد. اما خودتان چه کارهایی می توانید انجام دهید تا در این فصل راحت تر باشید؟

منبع : HOUZZ | مترجم: شمیم آقازاده  | بازنویسی و انتشار: فهیمه مصدرالامور

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه