visibility 13965 today 1400/3/19

بدون کولر خانه خود را خنک کنید، 10 روش طبیعی

تابستان که از راه می رسد همه به دنبال راه های خنک کردن خانه می افتند. کولر ها و اسپیلت ها به جای خود؛ اما آن ها دارای هزینه های زیادی هستند و بهتر است از آن ها برای روزهایی که واقعا گرما کلافه کننده است استفاده کرد و  برای روزهای دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر استفاده کرد. به همین دلیل ما هم پیش دستی کردیم و قبل از این که تابستان و روزهای گرم از راه برسند این راه حل ها را برای شما جمع آوری کردیم تا بتوانید  آن ها را فراهم کنید، پس این مطلب جذاب را از دست ندهید و با چیدانه همراه باشید. 

خنک کردن خانه بدون کولر

1. خنک کردن خانه بدون کولر: استفاده از لوورها

اگر به استراحتگاه های گرمسیری نگاه کنید متوجه خواهید شد که در دیوارهای این ساختمان ها از لوورها بسیار استفاده شده است. لوورهای نما قدرت این را دارند که با چرخش خود عملا دیوار را تبدیل به پنجره ای باز برای رفت و آمد هوا کنند و باعث شوند تا خانه بدون استفاده از کولر خنک شود. 

این لوورها قابلیت تنظیم درجه چرخش را هم دارا هستند به صورتی که اگر با بارش مواجه شدید می توانید این لوورها را زاویه دار قرار دهید تا آب به داخل خانه نفوذ نکند اما همچنان از رفت و آمد هوا به داخل خانه بهره ببرید.

پنجره های کرکره ای

2. روش های طبیعی خنک کردن خانه: پنجره‌های کرکره ای 

اگر در مناطقی زندگی میکنید که گرمای هوا طاقت فرساست، باید تجهیزات خانه را متناسب با اقلیم منطقه تغییر دهید. پنجره های کرکره ای یک روش عالی برای خنک شدن بدون کولر هستند. در روزهای داغ تابستان که اشعه خورشید سوزاننده تر از هر زمان دیگری است درز بین کرکره ها می تواند هوا را در داخل خانه برای شما جا به جا کند و خود پنجره هم می تواند خانه را از اشعه خورشید دور نگه دارد.

روش های طبیعی خنک کردن خانه

3. خنک کردن خانه بدون کولر: پوشاندن نمای خانه با شِید 

یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه این است که به نمای خانه تان یک پوسته چوبی اضافه کنید. این پوسته چوبی در جلو پنجره ها می تواند متحرک باشد. این پوسته ها می توانند دو خاصیت کاربردی داشته باشند.

  • اول این که می توانند امنیت خانه شما را تامین کنند و مانند یک نرده عمل کنند، به صورتی که شما می توانید پنجره را باز رها کنید؛ این خود به خنک کردن خانه بدون کولر کمک میکند
  • دوم آن که این پوسته می تواند ظاهری مدرن به نمای بیرونی خانه شما بدهند
روش های طبیعی خنک کردن خانه

این شیدها می توانند ظاهرهایی متفاوت داشته باشند. شما می توانید این پوسته و یا شیدها را خودتان طراحی کنید و به وسیله برش لیزری، طرح دلخواه تان را در بیاورید. حتی این شیدها می توانند در حفظ حریم خصوصی خانه شما نیز به شما کمک کنند و در عین حال به خنک شدن بدون کولر نیز کمک کنند، برای درک بهتر نگاهی دقیق به عکس بالا بیاندازید. 

روش های طبیعی خنک کردن خانه بدون کولر

4. خنک کردن خانه بدون کولر: پنجره‌های باز، پنجره‌های بسته 

میدانیم که همیشه هوای گرم به سمت هوای سرد حرکت می کند و هر گونه حرکت هوایی یا همان تهویه هوا برای روزهای گرم خوب است. شما می توانید از یک ترفند کاملا ساده برای خنک شدن بدون کولر استفاده کنید. 

یکی از روش های طبیعی خنک کردن خانه بدون کولر این است که پنجره های آن سمتی از خانه که خنک هستند را باز کنید و دیگر پنجره ها را ببندید. به این ترتیب هوای گرم از قسمت خنک خانه خارج می شود از طرف دیگر هم هوای گرم وارد خانه نمی شود و به این ترتیب هوای داخل خانه کمی خنک‌تر می‌شود.

روش های طبیعی خنک کردن خانه

5. روش های طبیعی خنک کردن خانه: استفاده از شیدهای داخلی 

شیدهای داخلی چیزی بیش تر از یک جایگزین ساده برای پرده ها هستند. از آن ها همان طور که بالاتر اشاره شد می توان جهت بالا بردن امنیت پنجره ها بهره برد و هم چنین شما می توانید پنجره پشت آن ها را باز بگذارید تا تهویه هوا داخل اتاق صورت بگیرد بدون آن که خورشید به داخل خانه نفوذ کند و به این ترتیب با روشی ساده اقدام به خنک کردن خانه بدون کولر کنید.

 نصب سایبان

نصب سایبان دائمی برای پنجره ها

البته گزینه دیگری هم وجود دارد. نصب سایبان دائمی برای پنجره ها! سایبان ها هم می توانند تا حد زیادی با ایجاد سایه باعث خنک شدن خانه بدون کولر شوند.

روش های طبیعی خنک کردن خانه

6. خنک کردن خانه بدون کولر: باز کردن پنجره‌های بالایی 

همه ما خوب می دانیم که هوای گرم بالا رونده است. یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدن کولر این است که  پنجره هایی که در ارتفاع بالاتری قرار دارند را باز کنید تا به تهویه هوای خانه کمک کنند. وقتی پنجره های بالایی را باز می کنید، هوای گرم خارج می شود و هوایی که در ارتفاع پایین تر در حال گرم شدن است کم کم به سمت بالا حرکت می کند و به این ترتیب تناسب در هوای سرد و گرم خانه به وجود می آید و خانه خنک می شود. 

روش های طبیعی خنک کردن خانه

7. خنک کردن خانه بدون کولر: استفاده از پنکه‌های سقفی 

از دیگر راه های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر، استفاده از پنکه های سقفی است. این پنکه ها هوای گرم بالای خانه را خنک می کنند و با حرکت دوار خود باعث می شوند تا حرکت هوا و جابه جایی آن سریع تر صورت بگیرد و به همین ترتیب باعث خنک شدن هوای خانه می شوند. این پنکه های سقفی به نسبت کولرهای آبی و گازی مقرون به صرفه تر هستند. 

روش های طبیعی خنک کردن خانه

8. روش های طبیعی خنک کردن خانه: ایجاد بهارخواب

اگر خانه های قدیمی را یادتان باشد، قسمتی داشتند به نام بهار خواب، این فضا؛ فضای نیمه بازی بود که در شب های تابستان برای خوابیدن از آن استفاده می‌شد البته برای چرت های نیم روزی هم مورد استفاده بود و کلا فضای خنکی بوده که برای فرار از گرمای تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. ایجاد بهارخواب یکی از بهترین روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر است که می‌توانید در خانه تان به وجود بیاورید و از خنکی آن لذت ببرید. عکس بالا یک نمونه از این فضاهای نیمه باز را به شما نشان می دهد، ایوان ها و تراس ها بهترین مکان برای تبدیل شده به چنین فضایی هستند.

خنک شدن بدون کولر در بهار خواب لذت خودش را دارد!

روش های طبیعی خنک کردن خانه

9. خنک کردن خانه بدون کولر: ظرف آب خنک پشت پنجره 

پشت پنجره های خانه تان یک ظرف بزرگ از آب قرار دهید، این ظرف های آب به سان چشمه های آب عمل می کنند و هنگامی که باد می وزد و از روی این ظرف ها عبور می کند خنک می شود و به این ترتیب هوای خانه شما هم خنک می شود. از این سیستم قبلا هم در بادگیرهای ایرانی استفاده می شده است. این هم یکی دیگر از روش های طبیعی برای خنک کردن خانه بدون کولر است.

روش های طبیعی خنک کردن خانه

10. خنک کردن خانه بدون کولر: درب ورودی خانه را عوض کنید 

این ایده خیلی برای خانه های ایرانی کارساز نیست اما اگر ویلا و یا خانه ای دارید که در ورودی آن در معرض دید نیست می توانید از این ایده استفاده کنید و به جای درب های ورودی صلب؛ از درب هایی استفاده کنید که شبیه یک اثر هنری از فرفورژه ها هستند این نوع درب ها به خانه شما اجازه می دهند تا یک حجم عظیمی از هوا را وارد کنند، بهترین مثال برای این درب ها همان درب های توری هستند که بعضا برای تراس ها استفاده می شود. 

ما چیدانه ای ها با کمال میل پذیرای ایده های شما در خصوص روش های طبیعی خنک کردن خانه هستیم،  ایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

خنک شدن بدون کولر

روش های ذکر شده در بالا بیشتر از دیدگاه دکوراسیونی بودند. یعنی کارهایی که می توانید با طراحی خانه انجام دهید تا همیشه در فصل گرما محافظ شما باشد. اما خودتان چه کارهایی می توانید انجام دهید تا در این فصل راحت تر باشید؟

 برخی دیگر از روش های خنک شدن بدون کولر:

  1. استفاده از لامپ های کم مصرف (تولید گرمای کمتر)
  2. به شیشه هایی که شید یا سایه بان ندارند برچسب یخشی بزنید تا گرما را کمی تعدیل کنند
  3. آشپزی در ساعت های خنک تر شبانه روز
  4. پوشیدن لباس کم، گشاد (لباس های نخی رنگ روشن بهترین گزینه برای خنک شدن بدون کولر هستند)
  5. نوشیدن آب فراوان
  6. گرفتن دوش با آب خنک
  7. شستشوی صورت و گردن با آب سرد

مطالب بیشتر: 

منبع : HOUZZ | مترجم: شمیم آقازاده  | تحریریه چیدانه

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
راه اندازی کولر آبی، مهم ترین نکات + 8 مرحله

راه اندازی کولر آبی، مهم ترین نکات + 8 مرحله

بدون کولر خانه خود را خنک کنید، 10 روش طبیعی

بدون کولر خانه خود را خنک کنید، 10 روش طبیعی

نصب و سرویس کولر گازی، به چه کسی بسپاریم؟

نصب و سرویس کولر گازی، به چه کسی بسپاریم؟

کسب و کارها پیشنهادی
عایق ساختمانی تهران نانو certificate
عایق ساختمانی تهران نانو

عایق ساختمانی تهران نانو

پیرامون گاردن certificate
پیرامون گاردن

پیرامون گاردن

مبلمان پارسه certificate
مبلمان پارسه

مبلمان پارسه

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent