Chidaneh.com placeholder image

روشی خلاقانه و ساده برای رفو کردن روکش مبل

به قلم: لاله داورپناه

در همه خانه ها اتفاق افتاده که بر اثر یک حواس پرتی روکش مبل ها دچار آسیب دیدگی شده باشند. اگر در خانه مبلی دارید که روکشش پاره یا سوراخ شده و یا سوخته است و برایتان امکان آن وجود ندارد که رو مبلی را عوض کنید بهتر است نا امید نشوید. چیدانه در این مطلب روشی ساده و مقرون به صرفه را به شما معرفی می کند تا بتوانید روکش مبل نشیمن خانه تان را رفو کنید.

وقتی روکش مبلی آسیب می بیند حتی اگر تصمیم بگیرید که رویه آن قسمت مبل را عوض کنید. پیدا کردن پارچه آن کار بسیار دشواری خواهد بود و عوض کردن رویه همه قسمت ها نیز نیازمند صرف هزینه بسیاری است. البته برای این کار باید یک تعمیرکار حرفه ای نیز پیدا کنید.
از طرفی اگر این آسیب دیدگی نزدیک به محل دوخت پارچه رومبلی نباشد و تصمیم بگیرید خودتان آن را بدوزید، ممکن است رد دوخت بیشتر از پارگی آن خودنمایی کند. بنابراین اگر قرار است این اتفاق بیفتد بهتر است ظاهری زیبا داشته باشد. با ما همراه شوید تا روشی بهتر را به شما پیشنهاد دهیم.

تابلو فرش ریحان

مطلب پیشنهادی: انتخاب رنگ و پارچه مبلمان در دکوراسیون منزل

قبل از شروع کار بهتر است برای جلوگیری از بزرگتر شدن محل پارگی رومبلی آن را بدوزید. سعی کنید این کار را به دقت انجام دهید. با نشستن و برخواستن های مداوم ما بر روی مبل ها روکش هایشان در کشش قرار گرفته شده و امکان دارد پارگی بیشتر شود. بنابراین از محکم بودن محل دوخت مطمئن شوید. پس از پایان این مرحله دوخت و دوز نگران ظاهرش نباشید. در پایان کار اثری از آن باقی نخواد ماند.

مطلب پیشنهادی: پاک کردن لکه ماژیک از روی موکت

یک الگویی کاغذی به شکل شش ضلعی، مشابه آنچه در تصویر بالا می بینید تهیه کنید. اندازه این شش ضلعی باید متناسب با اندازه پارگی رومبلی باشد. سعی کنید شش ضلعی کمی بزرگتر از آن باشد. در کنار هر ضلع زبانه هایی برای تا کردن در نظر بگیرید.

پارچه هایی را با رنگ و طرح مورد علاقه تان پیدا کنید. سعی کنید هنگام انتخاب آنها ترکیب رنگ شان با رنگ رومبلی را مد نظر قرار دهید. یکی از پارچه ها را روی الگو قرار داده و با دقت و ظرافت آن را برش دهید. این کار باید تمیز و مرتب انجام شود.

زبانه های شش ضلعی پارچه ای را برگردانید و به دقت اتو بزنید. اتو کردن پارچه باید به شکلی باشد که خط اضلاع آن صاف و مرتب باشد. این کار را با دو پارچه که طرح و رنگی متفاوت دارند تکرار کنید. حالا شما سه عدد شش ضلعی پارچه ای کوچک زیبا دارید.

مطلب پیشنهادی: 11 پیشنهاد خانه داری برای خانم های با سلیقه

یکی از شش ضلعی های پارچه ای را روی محل دوخت پارگی مبل قرار دهید و با سوزن آن را محکم کنید تا در جای خود ثابت بماند. دوتای دیگر را به صورتی کنار آن قرار دهید که اضلاع آنها به صورت منظم در کنار هم باشند. حالا وقت آن رسیده که شروع به دوختن تکه های پارچه ای بر روی روکش مبل کنید. چون این دوخت قرار است بخشی از کار باشد و قابل دیدن خواهد بود، بهتر است در انتخاب رنگ نخ و روش دوخت دقت کنید. این کار نیز با ظرافت انجام دهید و پس از پایان کار سوزن ته گردها را جدا کنید.

حالا کار تکه دوزی بر روی روکش مبل شما به پایان رسیده و باید شبیه به آن چیزی باشد که در تصویر بالا می بینید. شاید فکر کنید که این وصله های بی تناسب با روکش مبل تان چه زیبایی دارند؟! ما برای آن نیز ایده ای در اختیار شما قرار می دهیم.

مطلب پیشنهادی: ده نکته خانه داری که هر کدبانویی نمی داند!

با پارچه هایی که انتخاب کرده اید کوسن های زیبایی برای مبل خود تهیه کنید. ست کردن روکش کوسن ها با این وصله های کوچک تناسب و زیبایی مبلمان شما را بیشتر خواهد کرد. حالا شما بدون صرف هزینه زیاد مشکل رو مبلی خود را برطرف کرده اید.

مطلب پیشنهادی: زیباترین طرح های کوسن و بالشتک در دکوراسیون منزل

اگر به دنبال ایده های کوچک برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود، متناسب با شرایط آن هستید می توانید سوالات خود را در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه با ما، کارشناسان و اهالی فن چیدانه در میان بگذارید.

مطالب بیشتر: چگونه از شر لکه های آب روی سطوح چوبی خلاص شویم؟
سه شیوه ساده برای ساخت کوسن های منحصر به فرد
ساخت نیمکت های ارزان و زیبا برای دکوراسیون منزل!
ست کردن پرده، مبلمان و فرش در دکوراسیون منزل

منبع: ehow لاله داورپناه | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه